Monrealio universiteto (Kanada) astronomų grupė atrado egzoplanetą – planetą už Saulės sistemos ribų, kurią, liaudiškai tariant, galima apibūdinti kaip „vandens pasaulį”.
Atrodo, kad planeta, pavadinta TOI-1452b, yra visiškai padengta vandeniu, todėl mokslininkai tikisi, kad netrukus, gavus naująjį Džeimso Vebo kosminį teleskopą, būtų galima toliau analizuoti planetos atmosferą.
TOI-1452b yra dvinarės žvaigždžių sistemos dalis, nuo Žemės nutolusi maždaug per 100 šviesmečių, ir yra vadinamojoje „Auksaplaukės zonoje”, t. y. gyvenamojoje zonoje, kurioje nėra nei per karšta, nei per šalta, kad jos paviršiuje galėtų egzistuoti skystas vanduo. Planetą pirmą kartą aptiko NASA kosminis teleskopas TESS (angl. Transiting Exoplanet Survey Satellite), o vėliau astronomai atliko papildomus stebėjimus iš žemėje esančio teleskopo, kad patvirtintų gautus duomenis.
Naujai atrasta planeta apibūdinama kaip „superžemė”, nes yra 1,672 karto didesnė už Žemę. Žemės paviršių 70 % dengia vanduo, o mūsų planetą daugiausia sudaro uolienos ir metalas, vanduo sudaro mažiau nei 1 % visos planetos masės. TOI-1452b tankis yra daug mažesnis nei Žemės, todėl vanduo sudaro iki 30 % šios planetos masės, panašiai kaip kai kuriuose mūsų Saulės sistemos mėnuliuose, pavyzdžiui, Jupiterio palydovuose Ganimede ir Kaliste, Saturno mėnuliuose Titane ir Encelade.
Naujai atrasta planeta apibūdinama kaip „superžemė”, nes yra 1,672 karto didesnė už Žemę
Mokslininkai džiaugiasi šiuo atradimu, nes vandenynų augalai yra laikomi stipriais kandidatais atsirasti ir palaikyti gyvybės formas. Vienas iš astronomų Charles Cadieux sakė, kad “TOI-1452b yra viena iš geriausių iki šiol rastų kandidačių į vandenynų planetą. Jos spindulys ir masė rodo, kad jos tankis yra daug mažesnis, nei būtų galima tikėtis planetai, kuri iš esmės sudaryta iš metalo ir uolienų, kaip Žemė.”
Paskelbę pirminius rezultatus žurnale „The Astronomical Journal”, mokslininkai dabar laukia savo eilės prie Džeimso Vebo kosminio teleskopo. TOI-1452b yra ne tik pakankamai arti Žemės, kad būtų galima tirti jos atmosferą, bet ir yra tokiame dangaus regione, kuriame ją galima stebėti ištisus metus.