Kanados parlamentinis komitetas paragino išplėsti šalies pagalbinių savižudybių programą, kad „brandiems nepilnamečiams”, kurių mirtis yra „pagrįstai numatoma”, būtų leidžiama paspartinti savo mirtį be tėvų sutikimo. Kalbama apie vaikus, sergančius sunkia ir nepagydoma liga ar turinčius neįgalumą, kenčiančius ilgalaikes ir nepakeliamas kančias.
Specialusis jungtinis medicininės pagalbos mirštant komitetas praėjusią savaitę Bendruomenių rūmams pateikė svarstyti savo ataskaitą, kurioje rekomenduojama, kad tokie nepilnamečiai turėtų teisę į savižudybę su gydytojo pagalba.
Nepilnamečiams, komisijos įvertiems kaip turintiems gebėjimą priimti sprendimus, turėtų būti suteikta teisė pasinaudoti šalies Medicininės pagalbos mirštant programa (toliau – MAID), teigiama ataskaitoje, kurioje pateiktas 23 rekomendacijų sąrašas.
Ataskaitoje taip pat rekomenduojama, kad tam tikrais atvejais ne visada būtinas tėvų sutikimas, jei nepilnametis turi teisę į savižudybę su pagalba.
„Kanados vyriausybei nustatyti reikalavimą, kad prireikus, vykstant MAID vertinimo procesui, būtų konsultuojamasi su brandaus nepilnamečio tėvais ar globėjais, tačiau galiausiai pirmenybė būtų teikiama nepilnamečio, kuris, kaip nustatyta, turi reikiamą gebėjimą priimti sprendimus, valiai”, – rašoma ataskaitos 19-oje rekomendacijoje.
Nors ataskaitoje rekomenduojama išplėsti MAID taikymą nepilnamečiams, joje raginama apriboti jos taikymą tik tiems jaunuoliams, kurių mirtis yra „pagrįstai numatoma”.
Ataskaitoje nebuvo siūloma nustatyti pagalbinei savižudybei taikomą amžiaus ribą, teigiant, kad „teisė į MAID neturėtų būti paneigta vien dėl amžiaus”. Dėl tėvų sutikimo galutinėje ataskaitoje rekomenduojama „prireikus konsultuotis su tėvais”.
Dauguma komiteto narių paragino vyriausybę per ateinančius penkerius metus surengti oficialias konsultacijas su jaunesniais nei 18 metų kanadiečiais ir skirti finansavimą tyrimams, susijusiems su nepilnamečių teise į MAID. Be to, komitetas paragino sudaryti nepriklausomą ekspertų grupę, kuri per penkerius metus įvertintų baudžiamojo kodekso nuostatas dėl MAID „brandiems nepilnamečiams”.
22 rekomendacijoje Kanados vyriausybė raginama „bendradarbiauti su provincijomis ir teritorijomis, reguliavimo institucijomis, provincijų ir teritorinėmis teisės draugijomis ir suinteresuotosiomis šalimis, kad būtų priimtos būtinos išankstinių prašymų apsaugos priemonės”.
Konservatyvūs parlamento nariai prieštaravo pasiūlymui išplėsti MAID teisę nepilnamečiams, pabrėždami, kad net ir brandžių vaikų gebėjimai priimti sprendimus tebėra abejotini.
„The Christian Post” anksčiau rašė, kad 2016 m. Kanada įteisino savižudybę su gydytojo pagalba, tačiau ji buvo taikoma tik vyresniems kaip 18 metų piliečiams, nuolatiniams šalies gyventojams, sergantiems sunkia ir nepagydoma liga ar turintiems neįgalumą, suteikiantiems ilgalaikes ir nepakeliamas kančias.
Kanada nebūtų pirmoji šalis, įteisinusi savižudybę su pagalba nepilnamečiams. Nyderlandai ir Belgija leidžia tokią praktiką. Nyderlanduose 12 metų ir vyresni vaikai gali prašyti pagalbinės savižudybės, tačiau turi gauti tėvų sutikimą, nebent jiems yra 16 metų ir daugiau. Belgijoje vaikai turi sirgti nepagydoma liga arba būti arti mirties. Jie taip pat privalo turėti tėvų sutikimą.