Ką partijos siūlo keisti sveikatos sistemoje

Tęsiantis Seimo rinkimų išankstiniam balsavimui, partijos siūlo įvairius pokyčius sveikatos sistemoje – nuo didesnių algų gydytojams ir mažesnio jiems tenkančio krūvio iki specialistų rengimo karo grėsmei ir dabartinės sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reformos stabdymo.

Naujienų agentūra BNS tęsia antrąją straipsnių ciklo dalį, parengtą artėjant pagrindinei Seimo rinkimų dienai. Joje dalyvaujančių partijų klausiame apie svarbiausius kadencijos darbus, jų siūlymus mokesčių, gynybos, švietimo ir sveikatos apsaugos srityse.

Šioje ciklo dalyje pateikiame parlamentinių partijų ir tų politinių jėgų, kurios apklausose perlipa 5 proc. barjerą, reikalingą patekimui šį Seimą, atsakymus.

Penktoje straipsnių ciklo publikacijoje – partijų atsakymai į klausimus, ar jos imtųsi sveikatos sistemos pokyčių ir kokių.

Partijų atsakymai pateikiami politines jėgas išrikiuojant abėcėlės tvarka.

Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“

Sutelksime ir motyvuosime tiek viešąsias, tiek privačias sveikatos priežiūros įstaigas bendrai veiklai, siekdami kuo geriau patenkinti gyventojų sveikatos priežiūros poreikius, susiejant jų finansavimą su teikiamomis paslaugomis ir pasiektais veiklos rezultatais. 
  
Įdiegsime skaidrią, ekonominiais skaičiavimais pagrįstą sveikatos priežiūros paslaugų kainodarą, plėsime valstybės laiduojamas – nemokamas – asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kurios bus apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. 
 
Užtikrinsime sveikatos apsaugos sektoriaus darbuotojams deramą darbo užmokestį, orias darbo sąlygas, peržiūrėsime ir sumažinsime darbuotojams tenkančius darbo krūvius be finansinio nuostolio. Įvesime nulinę toleranciją mobingui sveikatos sektoriuje. 

Laisvės partija

Stiprinsime šeimos gydytojų komandas. Šeimos gydytojo komandos darbas padės didžiajai daliai žmonių išvengti rimtų sveikatos krizių ir patekimų į ligoninę. Ištrauksime psichikos sveikatą iš paraščių Lietuvos biudžete – sieksime psichikos sveikatai tenkančią dalį padvigubinti nuo trijų iki šešių procentų.

Įvesime vakarietiškus standartus sveikatos įstaigų valdyme sumažindami direktorių galią ir sukurdami profesionalias valdybas. Įvykdysime Valstybinės ligonių kasos pertvarką atskirdami fondo administravimo ir paslaugų kontrolės funkcijas.

Stiprinsime mokslu grįstą priklausomybių prevenciją, didinsime paslaugų šeimai ir jaunimui prieinamumą. Atversime naujų ir pažangių vaistų prieinamumą bei retų ligų medikamentinį gydymą, kuris šiandien yra itin ribotas ir brangus.

Liberalų sąjūdis

Imsimės veiksmų užtikrinti realų sveikatos priežiūros įstaigų ir specialistų pasiruošimą karo grėsmei, suteikiant galimybę tiesiogiai kelti kvalifikaciją karo niokojamose valstybėse, sudarysime sąlygas įveiklinti visą sveikatos priežiūros sistemą bei suformuoti vaistinių preparatų, medicinos pagalbos priemonių ir kitų būtinų sveikatos sektoriaus prekių atsargas.

Siūlysime atsisakyti poliarizacijos tarp viešojo ir privataus sektoriaus bei liberalizuosime sveikatos draudimo modelį, suteikiant asmeniui savo draudimo lėšų kontrolę ir kartu atsakomybę už jas.

Peržiūrėsime sveikatos priežiūros specialistų darbo krūvius, atsižvelgiant į mokslu pagrįstas rekomendacijas bei Europos Sąjungos valstybių patirtį.

Imsimės priemonių, kad iki 2027 metais e.sveikatos sistema pradėtų veikti visavertiškai, sklandžiai ir nuosekliai, o surenkami ir apdorojami duomenys užtikrintų aukštos kokybės individualizuotų sveikatos priežiūros paslaugų teikimą. 

Lietuvos regionų partija

Sveikatos apsaugos sistemoje, panašiai kaip ir švietimo, matyti aiški privačių ir valstybinių įstaigų priešprieša. Sieksime, kad jos nebeliktų, o medicininių paslaugų teikimo-gavimo sąlygos bei medikų ir kito personalo atlyginimai būtų vienodi.

Lietuvos socialdemokratų partija

Išplėsime privalomojo sveikatos draudimo mokėtojų bazę ir didinsime valstybės įnašą – visos sveikatos paslaugų grandys bus geriau finansuojamos. Nutrauksime gydymo skyrių naikinimą regionuose ir stabdysime sveikatos paslaugų privatizaciją. Mažinsime eiles sveikatos įstaigose pertvarkydami dabar egzistuojančią siuntimų sistemą ir sukurdami efektyvų ryšį tarp šeimos gydytojų ir specialistų. Dėsime visas pastangas, kad pacientai nemokėtų jokių priemokų už sveikatos draudimu garantuotas ir iš biudžeto apmokamas paslaugas.

Didinsime finansavimą sunkių ir retų ligų gydymui skirtiems vaistams  kompensuoti. Užtikrinsime, kad būtų parengiama daugiau medicinos specialistų, ypač slaugytojų, didinsime jų atlyginimus. Skatinsime sveiką gyvenseną ir mitybą bei judėjimą, plėsime elgsenos korekcijos priemones. Investuosime į prevencinių, profilaktinių ir reabilitacijos priemonių prieinamumą bei efektyvumą, plėsime telemedicinos paslaugas.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Išsaugosime sveikatos priežiūrą regionuose, sustabdysime sistemos privatizaciją, rūpintumėmės, kad netruktų specialistų. Skirsime didelį dėmesį gydytojų, slaugytojų ir kitų sveikatos specialistų rengimo sistemai, teikdami jai būtiną finansavimą. Sustabdysime nemokšišką ir į sovietmečio laikus grąžinančią valdančiųjų sveikatos sistemos reformą, kuomet jungiama pirminė sveikatos priežiūra ir stacionarai, panaikinsime su tuo susijusią finansinę diskriminaciją.

Decentralizuosime sveikatos priežiūros paslaugas, kad jos labiau atitiktų vietos poreikius. Pripažinsime šeimos gydytojų trūkumo rajonuose problemą prioritetine, stiprinsime pirminę sveikatos priežiūros grandį regionuose. Išsaugosime pediatrų pareigybes, sudarysime sąlygas į juos kreiptis tiesiai.

Didinsime pirminei sveikatos priežiūrai tenkančią finansavimo proporciją. Ji turėtų sudaryti ne mažiau kaip 25 proc. visai sistemai skirto finansavimo. Įgyvendinsime tyrimams skirto finansinio krepšelio atskyrimą (…).

Pirminė sveikatos priežiūra turi būti maksimaliai arti paciento. Todėl sukursime paskatas šioms paslaugoms išlikti regionuose. Plėsime ambulatorinės slaugos paslaugas. Numatysime didesnį finansavimą psichikos sveikatos priežiūros centrams, kurie yra reikšminga pirminės sveikatos priežiūros institucija, esanti arti gyventojo.

Mažinsime šeimos gydytojo komandai primestą biurokratiją – naikinsime jokios vertės pacientui nekuriantį darbą, atsisakysime perteklinio reguliavimo (…).

Valstybės lygiu skatinsime, kad gyventojai atvyktų į sveikatos patikras, prieš tai įvertinę šių programų naudą išsaugant sveikatą.

Didinsime medicininės reabilitacijos paslaugų prieinamumą vaikams su negalia. Didinsime klinikinio logopedo, ergoterapeuto paslaugų prieinamumą vaikams su raidos sutrikimais virš septynerių metų. Plėsime vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos prieinamumą, tam panaudodami buvusių gydymo įstaigų patalpas (…). 

„Nemuno aušra“

Programoje planuojame stabdyti sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką, atlikti jos auditą ir ištaisyti jo nustatytas klaidas. Įsipareigojame apsispręsti dėl kiekvienai Lietuvos savivaldybei palankios sveikatos priežiūros įstaigų tinklo kūrimo bei valdymo strategijos. Tuo tikslu platesnius įgaliojimus suteiksime regionų plėtros taryboms ir skatinsime savivaldos susitarimus regioniniu lygmeniu. 

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

Valstybės tikslas yra teikiant gydymo ir visuomenės sveikatos paslaugas, ilginti bendrą ir sveiką gyvenimo trukmę. Kadencijos pradžioje buvo išsikelti ambicingi tikslai – sumažinti išvengiamą mirtingumą nuo 186 (2017 metais) iki 100 (2030 metais), sumažinti gyventojų tenkančias išlaidas sveikatos paslaugoms nuo 32,3 proc. (2019 metais) iki 15 proc. (2030 metais), padidinti e.sveikatos naudojimą gydymo įstaigose iki 98 proc. (2030 metais), taip sujungiant viskas visas gydymo įstaigas į tinklą, padidinant sveikatos paslaugų prieinamumą.

Per šią kadenciją buvo priimti svarbūs sprendimai, kurie neabejotinai prisidės prie išvardintų tikslų pasiekimo. Tai centralizuotas greitosios medicinos pagalbos teikimas, išgrynintos arčiausiai namų gyventojams reikalingos sveikatos paslaugos, kurios teikiamos per sveikatos centrus, konsoliduotos visuomenės sveikatos įstaigos.

Kaip pagrindinius darbus sveikatos sistemoje įvardintume pažangių pertvarkų tęstinumą. Sveikatos centrai per artimiausius dvejus metus sulauks bendrai 122 mln. eurų investicijų, kurios leis regionuose užtikrinti, kad naujų ir esamos sveikatos paslaugų apimtys augs dešimtadaliu. Keičiant paslaugų struktūrą ir toliau bus plečiamos ambulatorinės, slaugos ir dienos paslaugos, taip tenkinant amžėjančios visuomenės poreikį sveikatos paslaugoms. Greitosios medicinos pagalbos tarnyba atnaujins iškvietimo valdymo sistemą, investuos į darbuotojų kompetencijas, atnaujins autoparką, artinant greitosios medicinos pagalbos paslaugas prie žmonių. Konsoliduotos visuomenės sveikatos institucijos bus efektyvinamos, kad valstybės lėšos visuomenės sveikatai būtų panaudojamos kuo efektyviau ir prasmingiau.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version