Jungtinės Karalystės (JK) Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad teisinė moters apibrėžtis turi būti grindžiama asmens lytimi gimimo metu, ir priėmė svarbų sprendimą, turintį didžiulę reikšmę įtemptoms diskusijoms dėl translyčių asmenų teisių.
Penki Londono teisėjai vienbalsiai nusprendė, kad „2010-ųjų Lygybės įstatyme vartojamos sąvokos „moteris“ ir „lytis“ reiškia biologinę moterį ir biologinę lytį“.
Nutartis reiškia, kad translytis asmuo, turintis pažymėjimą, kuriuo pripažįstamas kaip moteris, lygybės tikslais neturėtų būti laikomas moterimi.
Tačiau teismas pridūrė, kad jo sprendimas nepanaikina translyčių asmenų apsaugos. Translyčiai tebėra „apsaugoti nuo diskriminacijos dėl lyties keitimo“.
Byla susijusi su 2018 metais Škotijos parlamento priimtu įstatymu, kuriuo nustatyta, kad Škotijos viešųjų įstaigų valdybose turi būti 50 proc. moterų. Į šios kvotos vykdymą turėjo būti įtrauktos ir translytės moterys.
Feministinės grupės, kurios buvo pateikusios skundą dėl Škotijos vyriausybės, trečiadienio sprendimą pasveikino kaip didelę pergalę.
„Teismas mums pateikė teisingą atsakymą: saugoma lyties savybė – vyras ir moteris – nurodo tikrovę, o ne popierizmą“, – sakė Maya Forstater (Maja Forsteiter) iš grupės „Sex Matters“.
Škotijos moterų teisių grupė „For Women Scotland“ (FWS), pateikusi teisinį skundą, teigė, kad škotų pareigūnai iš naujo apibrėžė moters sąvoką, viršydami parlamento įgaliojimus. Tačiau Škotijos pareigūnai išleido naujas gaires, kuriose nurodė, kad į moters apibrėžtį įeina asmuo, turintis lyties pripažinimo pažymėjimą.
Teisinė kova
Grupė teigė, kad bylos baigtis Škotijoje, Anglijoje ir Velse gali turėti pasekmių su lytimi susijusioms teisėms ir vienos lyties asmenims skirtoms patalpoms, pavyzdžiui, tualetams, ligoninių palatoms ir kalėjimams.
„Nesiejant lyties apibrėžties su jos įprastine reikšme, viešųjų įstaigų valdybos gali būti sudarytos iš 50 proc. vyrų ir 50 proc. vyrų, turinčių pažymėjimus, tačiau vis tiek teisėtai atitikti moterų atstovavimo tikslus“, – anksčiau sakė grupės direktorė Trina Budge (Trina Badž).
2022 metais teismas skundą atmetė, tačiau pernai grupei buvo leista kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą.
FWS advokatas Aidanas O’Neillas (Aidanas O’Nilas) Aukščiausiojo Teismo teisėjams – trims vyrams ir dviem moterims – sakė, kad pagal Lygybės įstatymą lytis turėtų reikšti biologinę lytį ir būti suprantama „įprastoje, kasdienėje kalboje“.
„Mes laikomės pozicijos, kad lytis – vyras ar moteris, mergaitė ar berniukas – nustatoma nuo pat pastojimo gimdoje, dar prieš gimimą, pagal asmens kūną, – aiškino jis. – Tai yra žmogaus kūno tikrovės išraiška. Tai nekintama biologinė būsena.“
Moterų teises ginančios grupės rėmėja yra rašytoja J. K. Rowling (Dž. K. Rouling), skyrusi jai dešimtis tūkstančių svarų sterlingų.
Knygų apie Harį Poterį autorė garsiai pasisakė už tai, kad teisės translytėms neturėtų būti suteikiamos tų, kurios biologiškai gimė moterimis, sąskaita.
Oponentai, įskaitant žmogaus teisių organizaciją „Amnesty International“, teigė, kad tai, jog translyčiams netaikoma lytinės diskriminacijos apsauga, prieštarauja žmogaus teisių įstatymams.
„Amnesty International“ teismui pateikė trumpą pareiškimą, kuriame nurodė, kad yra susirūpinusi dėl translyčių asmenų teisių pablogėjimo JK ir užsienyje.
„Visapusė politika, kuria siekiama uždrausti translytėms moterims naudotis vienos lyties paslaugomis, nėra proporcinga priemonė teisėtam tikslui pasiekti“, – nurodė žmogaus teisių grupė.