JK ataskaita: dėl nuotolinio darbo „serga milijonai žmonių”

Krikščionių analitinio centro „Theos” naujoje ataskaitoje teigiama, kad dėl didėjančio vienišų nuotolinį darbą dirbančių žmonių skaičiaus ir nesaugių darbo vietų „milijonai iš mūsų skursta ir serga”.

Knygoje „The Ties That Bind” („Ryšiai, kurie sieja”) „Theos” nagrinėja, kaip galima geriau dirbti „atkreipiant dėmesį į socialinę dinamiką – netgi meilę – mūsų darbo vietose”.

Ataskaitoje, kurią parengė etišką verslą atstovaujantis Timas Thorlby (Timas Torblis), analizuojami įrodymai, susiję su socialiniu ir sveikatos poveikiu, kurį daro didėjantis vienišų darbuotojų skaičius ir nesaugaus darbo augimas. Jame teigiama, kad dėl prarasto dirbančiųjų ir darbdavių abipusiškumo milijonai žmonių skursta ir serga.

Įkvėpta pagrindinių krikščioniškojo ekonominio mąstymo principų, „Theos” teigia, kad mūsų darbo vietos gali suteikti mums daugiau laimės ir sveikatos.

Ataskaitos įžangoje „Theos” direktorė Chine McDonald (Čain Makdonald) rašo: „Tai tiesmuka darbo, kuriame žmonės laikomi priemonėmis, o ne tikslais, kritika, tačiau ji nėra vien moralizavimas. Ataskiatoje pateikiami apčiuopiami geresnės praktikos pavyzdžiai. T. Thorlby pati vadovauja įmonei „Clean for Good”, kuri įrodo, kad net ir tuose sektoriuose, kurie, atrodo, stipriai konkuruoja, galima veikti kitaip.

„Visada turime galimybę kurti darbo vietas, kuriose žmonės būtų vertinami, o veikiama teisinga, net ir sparčiai aplink mus vykstant pokyčiams”.

„Theos” skaičiavimais, prieš pandemiją 27 proc. JK darbuotojų didžiąją laiko dalį dirbo vieni. Dabar net 59 proc. darbuotojų bent dalį savaitės tai daro vieni.

teigiama, kad dėl prarasto dirbančiųjų ir darbdavių abipusiškumo milijonai žmonių skursta ir serga.

Nors organizacijos ataskaitoje pripažįstama, kad „nuotolinis darbas gali suteikti realios naudos darbuotojams, kurie naudojasi lankstumo galimybe”, tačiau taip pat pažymima, kad tokio pobūdžio darbas kelia ir pavojų. „Ši rizika didžiausia ten, kur mažai dėmesio skiriama darbo santykių kokybei ir orumui, o darbuotojai laikomi „nematau – nerūpi”.

Ataskaitoje raginama imtis veiksmų, kad būtų išvengta darbuotojų ryšio praradimo ir apsaugota tokioje aplinkoje dirbančių žmonių sveikata. „Theos” teigimu, darbdaviai turi sąmoningai kurti tvirtus darbuotojų santykius ir patikimus valdymo procesus.

Be kita ko atskleidžiama, kad Jungtinėje Karalystėje yra viena lanksčiausių darbo rinkų išsivysčiusiose pasaulio šalyse, o tai gali būti naudinga tiek atskiriems darbuotojams, tiek platesnei ekonomikai, didėjant užimtumui ir augant ekonomikai.

Tačiau yra ir neigiamų aspektų. Gyvenimo užmokesčio fondo (angl. Living Wage Foundation) duomenimis, šiandien šalyje beveik kas penktas darbuotojas – iš 6,1 mln. žmonių (19 proc. visų darbuotojų) – dirba nesaugiai. Iš jų daugiau nei pusė (3,4 mln., t. y. 11 proc. visų darbuotojų) dirba nesaugų, prastai apmokamą darbą.

„Theos” teigia, kad beveik kas trečias (31 proc.) JK savarankiškai dirbantis asmuo nurodo, kad turi „vidutinio sunkumo” arba „sunkių” psichikos sveikatos problemų, o jaunesni darbuotojai kenčia nuo jų dažniau. Tai dvigubai daugiau nei šalies vidurkis.

Tarptautinės darbo organizacijos ( angl. International Labour Organisation) tyrime nustatyta, kad neapibrėžto darbo laiko sutartys dažnai labai kenkia darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrai ir šeimyniniam gyvenimui. Šios sutartys labiausiai paplitusios tarp jaunų (iki 25 metų) žmonių, įskaitant studentus, taip pat tarp vyresnio amžiaus suaugusiųjų, turinčių žemą kvalifikaciją.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version