Jerzy Kwasniewski. In vitro procedūros metu užšaldytas kūdikis turi teisę gimti

ŠaltinisORDO IURIS

Prieš kelias savaites Lenkijos teismas priėmė svarbų, precedento reikšmę turintį sprendimą mūsų pro-life teismo procese, patvirtindamas, kad žmogus yra teisės subjektas nuo pat pastojimo momento.

„Ordo Iuris” teisininkų aktyvumo dėka apginta konkretaus vaiko, užšaldyto embriono forma in vitro procedūros metu, teisė į gyvybę. Dar visai neseniai atrodė, kad tokie vaikai beveik neturi teisių, tačiau tai jau pasikeitė!

In vitro procedūroje pradėtas ir užšaldytas vaikas galės gimti, praėjus 9 metams po sesers, pradėtos pagal tą pačią in vitro procedūrą, gimimo. Deja, per tą laiką vaiko tėvų santuoka subyrėjo. Motina sutiko su skyrybomis, pareikalavusi, kad tėvas neprieštarautų užšaldyto vaiko gimimui, tačiau tėvas nesilaikė susitarimo ir bet kokia kaina bandė sustabdyti jau gyvo vaiko gimimą, reikalaudamas, kad jis būtų „sunaikintas” arba atiduotas anoniminiam įvaikinimui. Motina kreipėsi į „Ordo Iuris”, prašydama paramos, kovojant už savo kūdikio teisę į gyvybę.

Teisme vyras pagrindė savo prieštaravimą tariamu rūpesčiu dėl vaiko gerovės: vaikui gimus, jis augtų nepilnoje šeimoje. Savo ruožtu mūsų teisininkai teigė, kad pagal mokslą ir Lenkijos teisę žmogaus gyvybė prasideda nuo pastojimo momento, todėl užšaldytas vaikas turi teisę gimti, remiantis Konstitucinio Teismo 2018 m. balandžio 18 d. sprendimu, kuriame konstatuota, kad embrionas turi teisę į gyvybę ir negali būti traktuojamas kaip daiktas. Spręsdamas bylą, Radomo apylinkės teismas pripažino „Ordo Iuris” pozicijos teisingumą.

Paskelbėme išsamią precedento reikšmę turinčio sprendimo analizę, siekdami, kad jis turėtų didelę įtaką Lenkijos teismų praktikai ir patvirtintų, kad gyvybės apsauga prasideda nuo pastojimo momento.

Byla taip pat sudomino kairiųjų pažiūrų žiniasklaidą, kuri buvo pasipiktinusi, kad teismas leido moteriai nuspręsti dėl vaiko gimdymo prieš tėvo valią. Tai tikrai mįslinga. Kai motina ketina nužudyti savo vaiką, tie patys laikraščiai teigia, kad vyras neturi teisės pasisakyti šiuo klausimu. Atrodo, kad pagrindinis kairiųjų ideologų rūpestis yra priešinimasis pradėtai gyvybei, o motinų ar tėvų teisės traktuojamos tik instrumentiškai.

Praėjusių metų rudenį, kai Lenkijos parlamentas rengė įstatymo, numatančio in vitro viešojo finansavimo įvedimą, projektą, paskelbėme analizę, kurioje parodėme neetišką dirbtinio apvaisinimo pobūdį.

Atkreipėme dėmesį, kad dėl šios priežasties parlamentarai, atstovaujantys gyvybės civilizacijai priklausantiems rinkėjams, turėtų balsuoti už tai, kad viešasis in vitro procedūros finansavimas būtų atmestas. Jei tai nepavyks, jie turėtų stengtis pateikti pataisą, kuria būtų uždrausta kurti perteklinius embrionus, apribota tokio sprendimo pasiūla susituokusioms poroms, taip pat uždrausta naudoti anoniminių donorų genetinę medžiagą. Tokiu būdu kiekvienas dirbtinio apvaisinimo būdu pradėtas vaikas galėtų susipažinti su savo biologiniais tėvais. Mes taip pat pareikalavome, kad vyriausybė įsipareigotų rengti ir viešai skelbti metines ataskaitas apie in vitro metodu pradėtų vaikų skaičių, nurodant gimusių, užšaldytų ir mirusių vaikų skaičių.

Atrodo, kad pagrindinis kairiųjų ideologų rūpestis yra priešinimasis pradėtai gyvybei, o motinų ar tėvų teisės traktuojamos tik instrumentiškai.

„Ordo Iuris” institutas dalyvavo tarptautinėje ekspertų koalicijos veikloje. Ši koalicija siekia įtikinti pasaulio šalis apriboti surogatinės motinystės (susijusios su in vitro) procedūrą, kuria taikant vaikai auginami pagal konkretų užsakymą, įskaitant vaikus, skirtus tos pačios lyties poroms.

Gindami gyvybės civilizacijos vertybes, jau daugelį metų priešinamės nehumaniškai surogatinės motinystės praktikai, taigi ir prekybai žmonėmis, kai moterys verčiamos gimdyti vaikus už pinigus. Vykdydami šią veiklą, balandžio pradžioje mūsų teisininkai pasisakė tarptautinėje konferencijoje Romoje, kurdami plačią, tarptautinę pasipriešinimo grupę, siekiančią uždrausti vadinamąją „pakaitinę motinystę”. Renginyje taip pat dalyvavo ir Šventojo Sosto valstybės sekretoriato sekretoriaus pavaduotojas kun. Miroslavas Vachovskis, kuris aiškino moraliai neigiamą surogatinės motinystės pobūdį ir kreipėsi į geros valios asmenis, atstovaujančius įvairias religines ir politines pažiūras, kviesdamas juos įsijungti į kovą su šiuo neetišku reiškiniu.

Po kelių savaičių Europos Parlamentas priėmė Europos Komisijos pasiūlytą Direktyvos dėl prekybos žmonėmis prevencijos, kovos su ja ir aukų apsaugos pakeitimo projektą, kuris yra svarbus žingsnis, siekiant užkirsti kelią surogatinei motinystei. „Ordo Iuris” instituto teisininkai šia tema parengė analitinį teisinį komentarą. Jame atkreipėme dėmesį į tai, kad ypač svarbus EK pasiūlymo elementas yra galutinai įgyvendintas reikalavimas „išnaudojimą, naudojant surogatinę motinystę” kvalifikuoti kaip vieną iš išnaudojimo formų, kuri yra nusikaltimo, susijusio su prekyba žmonėmis, potipis. Pabrėžėme, kad surogatinė motinystė visų pirma smogia moters ir jos vaiko orumui, kurie šiuo atveju yra sumažinti iki veisimo ir pardavimo objekto vaidmens komerciniame sandoryje.

Pataisytoje direktyvoje nustatytos naujos teisinės sankcijos už nusikaltimus, susijusius su prekyba žmonėmis. Jos visų pirma apima teisės naudotis viešosiomis paslaugomis, įskaitant konkursų procedūras, subsidijas, koncesijas ir licencijas, atėmimą, taip pat įveda galimybę panaikinti veiklos leidimus subjektams, kurie gauna naudos iš tokių nusikaltimų. Dokumente taip pat numatyta sukurti nacionalinius mechanizmus, skirtus padėti tokių nusikaltimų aukoms.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version