Birželį sėkmingai baigti Vatikano pažangiųjų technologijų teleskopo ant Grahamo kalno, Arizonos valstijoje (JAV), robotizavimo darbai, jo galimybės smarkiai išplėstos, jis dar geriau tarnaus mokslinei bendruomenei bei tyrimams, praneša Vatikano observatorija.
Galima priminti, kad Šventajam Sostui priklauso istorinė ir šimtametė observatorija Kastelgandolfe, kuri šiandien daugiausia tarnauja kaip atminties saugojimo ir darbinių arba formacijos seminarų vieta. Čia kas dvejus metus yra rengiamos vasaros mokyklos, į kurias dėstyti jauniems specialistams, ypač iš mažiau išsivysčiusių kraštų, atvyksta pasaulinio garso astronomai, jauniems specialistams, ypač iš mažiau išsivysčiusių kraštų. Kita vasaros stovykla bus surengta 2025 metais.
Tačiau Šventajam Sostui taip pat priklauso pažangių technologijų teleskopas Arizonos valstijoje, kur dangus ypač skaidrus. Jis tarnauja tikriems moksliniams tyrimams ir stebėjimams, o Arizonos universitete veikia Vatikano observatorijos tyrimų grupė, kurioje darbuojasi astronominius tyrinėjimus vykdantys kunigai arba vienuoliai.
Robotizavimo darbai, kuriuos atliko čekų „ProjectSoft“ įmonė, leido automatizuoti kone dviejų metrų skersmens Vatikano teleskopo pasvirimo kampą, stebint judančius dangaus kūnus: robotizuota sistema kas keletą sekundžių gali labai tiksliai koreguoti teleskopo poziciją, išlaikydama jį nukreiptą į vieną ar kitą dangaus kūną, kuris tuo metu yra stebimas. Robotizuotu būdu kontroliuojamas ne vien teleskopas, bet ir įvairios pagalbinės sistemos. Taip pat įrengtas nuotolinis valdymas, kuris leidžia nurodyti jam atlikti kokią nors užduotį nors ir iš Vatikano observatorijos šalia Romos.