JAV pasirodė Barbė su Dauno sindromo požymiais

ŠaltinisCNA

Balandžio 25 d. JAV žaislų kompanija „Mattel” paskelbė, kad netrukus lentynose pasirodys pirmoji Barbė su Dauno sindromu, praneša CNA.

„Barbė, kaip įvairiausių lėlių linija rinkoje, vaidina svarbų vaidmenį ankstyvojoje vaiko patirtyje, ir mes esame pasiryžę prisidėti prie socialinės stigmos mažinimo žaidžiant”, – pranešime spaudai teigė Lisa McKnight (Liza Maknait), „Mattel” vykdomoji viceprezidentė ir pasaulinė „Barbie” vadovė.

„Mūsų tikslas – sudaryti sąlygas visiems vaikams pamatyti save Barbėje ir kartu paskatinti vaikus žaisti su lėlėmis, kurios nėra panašios į juos pačius, – sakė ji. – Žaisdami su lėlėmis, kurios nesusijusios su vaiko patirtimi, vaikai gali mokytis supratimo ir ugdytis didesnį empatijos jausmą, o tai padeda kurti priimtinesnį pasaulį”, – pridūrė ji.

Pirmoji lėlė Barbė pasirodė 1959 m. kovo 9 d.

Bėgant metams „Mattel” išleido kelių rūšių barbių, atstovaujančių skirtingoms formoms, dydžiams, rasėms ir tautybėms.

1980 m. kompanija išleido pirmąsias juodaodes lėles.

2015 m. buvo pristatyti trys nauji lėlės kūno tipai: apkūni, smulki ir aukšta.

2022 m. buvo pagaminta pirmoji indėnė lėlė. Šiuo metu barbės turi 35 odos atspalvius, 97 šukuosenas ir devynis kūno tipus.

„Mattel” naujoji su Dauno sindromu lėlė jau išparduota internetu.

Siekiant užtikrinti tikslų šios lėlės atvaizdą, buvo bendradarbiavo su Nacionaline Dauno sindromo draugija (National Down Syndrome Society, NDSS) – grupe, kuri įgalina Dauno sindromą turinčius asmenis, kurdama politikos pokyčius, teikdama išteklius ir bendradarbiaudama su vietos bendruomenėmis, kaip skelbia aprašymas.

Lėlės geltonos ir mėlynos spalvos suknelė marginta drugeliais, simboliais ir spalvomis, susijusiomis su Dauno sindromo žinomumu.

Ji taip pat turi rožinės spalvos pakabuką su trimis į viršų kylančiais ševronais, simbolizuojančiais tris 21-osios chromosomos kopijas. Be to, naujoji Barbė dėvi rožinės spalvos kulkšnies ortezus (AFO), nes kai kurie vaikai, turintys Dauno sindromą juos nešioja.

Erin Thielman (Erin Tilman), Dauno sindromu turinčiųjų rėmėja, trijų vaikų motina, sakė esanti dėkinga už naująją lėlę, nes jos jauniausias sūnus Andrew (Endriu) turi Dauno sindromą.

„Tiek daug žmonių palaiko Dauno sindromą turinčius žmones, tačiau mūsų nuostabiai bendruomenei trūksta lėlių ir žaislų, – sakė ji interviu metu agentūrai CNA. – Apie naująją lėlę sužinojau iš socialinės žiniasklaidos. Stebiu daug paauglių ir suaugusiųjų, turinčių Dauno sindromą. Man labai sušilo širdis, kai pamačiau juos tokius laimingus ir susijaudinusius.”

Ji pridūrė: „Lėlė, vaizduojanti Dauno sindromą turinčias mergaites, daro didelį įspūdį. Ji padeda ne tik atstovauti, bet ir įkvepia pasitikėti savimi. Su šiomis lėlėmis Dauno sindromą turinčios mergaitės gali dar aukščiau pakelti galvą, žinodamos, kad yra ypatingos.”

E. Thielman dešimtmetė dukra Abby (Eibi) taip pat džiaugėsi išvydusi naująją Barbę. Pasakojama, kad kai ji buvo 8 metų, kreipėsi į „Mattel”, prašydama sukurti lėlę su Dauno sindromu. Kompanija greitai atsakė, kad ši idėja jiems patinka ir perduos ją toliau. Kai Abby pamatė naująją lėlę, jos akys prisipildė džiaugsmo ašarų.

„Jaučiuosi laiminga dėl naujosios lėlės, nes joje atsiskleidžia unikalių žmonių, ypač vaikų su Dauno sindromu, grožis ir nuostabumas”, – sakė Abby interviu „Pro-Life Update”. – Niekada neturėtumėte galvoti apie negalią kaip apie trūkumą; turėtumėte galvoti apie ją kaip apie kitokį gebėjimą”.

Jungtinėse Valstijose beveik 70 proc. kūdikių, kuriems įsčiose diagnozuojamas Dauno sindromas, yra abortuojami. Kai E. Thielman gavo prenatalinę diagnozę dėl Andrew, prisimenama, kad tuomet buvo pasiūlytas abortas.

„Deja, pernelyg daug kūdikių, kuriems prenataliniu laikotarpiu diagnozuojamas Dauno sindromas, neturi tokios pačios galimybės kaip Andrew. Ir dėl to man skauda širdį”, – sakė E. Thielman.

Ji viliasi, kad naujoji lėlė pakeis šią liūdną tikrovę ir parodys, kad vaikai su Dauno sindromu yra „sąmoningi Dievo palaiminimai”.

1 KOMENTARAS

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version