Prieš Japonijos miestų Hirosimos ir Nagasakio atominio bombardavimo 80-ąsias metines Jungtinių Valstijų katalikai padeda finansuoti per sprogimą Nagasakyje sunaikinto katedros varpo pakeitimą.
Šie du JAV bombardavimai yra vienintelis iki šiol mūšyje panaudotas atominis ginklas. 1945 m. rugpjūčio 6 d. bombarduojant Hirošimą ir rugpjūčio 9 d. Nagasakį, tiesiogiai ir netiesiogiai žuvo iki 250 tūkst. civilių ir karių.
Dėl bombardavimų abu miestai buvo beveik visiškai sunaikinti. Tarp sugriautų Nagasakio statinių buvo Urakamio katedra, iš pradžių baigta statyti 1925 m. Tuo metu tai buvo didžiausia katalikų katedra Rytų Azijoje. Ji buvo atstatyta 1959 m.
Dr. Jamesas Nolanas, sociologijos profesorius iš Williamstowno (Masačusetso valstija) koledžo, CNA sakė , kad rašydamas ir tyrinėdamas knygą apie vietinių katalikų reakciją į bombardavimą, „nemažai laiko“ praleido Nagasakyje.
„Joje nagrinėjama Nagasakio katalikų reakcija į bombą ir siekiama ją suprasti atsižvelgiant į jų persekiojimo ir kančių istoriją“, – sakė J. Nolanas.
Po bombardavimo Nagasakio katalikams pavyko iškasti ir išsaugoti vieną iš originalių katedros varpų, kuris šiuo metu įrengtas atstatytos katedros dešiniajame varpinės bokšte.
Atlikdamas tyrimą J. Nolanas kalbėjosi su Urakamio katedros parapijiečiu, kuris pastebėjo, kad kitas bokštas tebėra tuščias.
„Jis pasakė: „Argi nebūtų nuostabu, jei Amerikos katalikai padovanotų mums kairiojo bokšto varpą?“- kalbėjo J. Nolanas. Pagalvojau, kad tai buvo nuostabus pasiūlymas, ir nuo to laiko dirbu prie jo.“
Lėšos Nagasakio varpo projektui renkamos per Šv. Katerijos institutą – organizaciją, kuri siūlo „galimybes žmonėms, gyvenantiems ir studijuojantiems šiaurės vakarų Masačusetso valstijoje, įsitraukti į katalikišką intelektualinę tradiciją“.
„Varpą gamina liejykla Sent Luise, – aiškino profesorius CNA. – Mes jam renkame lėšas. Pats varpas kainuoja 54 200 dolerių. Iki šiol surinkome apie 37 000 dolerių. Iki visos varpo kainos trūksta apie 18 000 dolerių.“
„Taip pat sakėme, kad sumokėsime už transportavimą ir įrengimą“, – pridūrė Nolanas. Pasak jo, šios išlaidos dar nežinomos.
Pasak Nolano, Nagasakio arkivyskupas Michiaki Nakamura palaimino šį projektą, ir planuojama, kad varpas bus visiškai sumontuotas per mažiau nei metus.
„Jis nori, kad varpas būtų įrengtas iki 80-ųjų bombardavimo metinių, 2025 m. rugpjūčio 9 d.“, – aiškino profesorius, kuris pats labiau nei akademiškai domisi bombardavimu. Jo senelis dirbo vyriausiuoju gydytoju Los Alamose, Naujosios Meksikos valstijoje, kur buvo kuriama atominė bomba.
Jis sakė, kad per Nagasakio bombardavimą žuvo 8 500 katalikų iš maždaug 12 tūkst. gyventojų.
Tačiau „jų atsakas buvo taika, susitaikymas ir bendruomenės atkūrimas“, – kalbėjo J. Nolanas.
Tuo tarpu arkivyskupas M. Nakamura šią savaitę laikraščiui „Yomiuri Shimbun“ teigė, kad šis projektas simbolizuos ir naikinantį konfliktą, ir ateities viltis.
„Varpai skambės perteikdami karo tragediją ir linkėdami taikos“, – sakė arkivyskupas.