Baltuosiuose rūmuose pirmadienį susitikę JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir jo kolega iš Prancūzijos Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) Baltuosiuose rūmuose atnaujino seną draugystę ir aptarė daugybę klausimų, įskaitant galimą karo Ukrainoje pabaigą, tačiau kai kuriais klausimais jiems nepavyko pasiekti sutarimo.
E. Macronas ir D. Trumpas viešai rodė pagarbą vienas kitam jo pirmosios kadencijos Baltuosiuose rūmuose metu, nevengdami apsikabinimų ar paplekšnojimų per nugarą. Respublikonui grįžus į JAV prezidento postą, jie atrodo pasirengę tai tęsti.
Tačiau Ovaliajame kabinete vykusiame susitikime tvyrojo įtampa, D. Trumpui ėmus kontaktuoti su Rusija karo Ukrainoje kontekste.
D. Trumpas turi „svarių priežasčių“ santykiams su Rusija – E. Macronas
E. Macronas ir D. Trumpas pirmadienį surengė derybas Baltuosiuose rūmuose, Ukrainai minint trečiąsias Rusijos plataus masto invazijos į šalį metines.
Prancūzijos prezidentas nebijojo pertraukti D. Trumpo, kai šis pakartojo teiginį, kad Europa karinę pagalbą tik paskolino Ukrainai ir galiausiai susigrąžins šiuos pinigus.
„Ne, tiesą sakant, atvirai kalbant, – pareiškė E. Macronas, palietęs kolegos ranką, – mes sumokėjome 60 proc. visos sumos ir tai buvo – kaip ir JAV atveju – paskolos, garantijos, dotacijos.“
Tačiau D. Trumpas tik nusišypsojo ir atsakė: „Jei jūs tuo tikite, aš neprieštarauju“.
Susitikimo metu abu vadovai pareiškė, kad padaryta pažanga sprendžiant taikdarių siuntimo į Ukrainą klausimą, o E. Macronas primygtinai reikalavo JAV saugumo garantijų Kyjivui.
Prancūzijos ir JAV vadovų susitikimas įvyko tuo metu, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, susitikęs su Europos lyderiais Kyjive, paragino siekti taikos „šiais metais“, didėjant nuogąstavimams, kad D. Trumpas keičia savo poziciją į palankią Rusijai.
„Ši taika negali reikšti Ukrainos pasidavimo“, – sakė E. Macronas bendroje spaudos konferencijoje su JAV prezidentu.
Prancūzijos vadovas pažymėjo, kad D. Trumpas turi „svarių priežasčių“ santykiams su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu atnaujinti.
Pasak jo, labai svarbu, kad taikos Ukrainoje atveju Vašingtonas teiktų paramą bet kokiems Europos taikdariams.
E. Macronas nurodė, kad šiuo metu kartu su Jungtinės Karalystės (JK) ministru pirmininku Keiru Starmeriu (Kiru Starmeriu), kuris vėliau šią savaitę taip pat lankysis Baltuosiuose rūmuose, dirba ties taikdarių Ukrainoje klausimu.
„Po pokalbio su prezidentu Trumpu esu visiškai įsitikinęs, kad yra kelias į priekį“, – pareiškė prancūzų prezidentas.
„Jei nebūsime protingi, tai tęsis toliau“
Prancūzijos prezidentas nuskubėjo į Vašingtoną po to, kai D. Trumpas šokiravo Ukrainą ir jos sąjungininkus Europoje pareiškęs, kad yra pasirengęs atnaujinti diplomatiją su Rusija ir derėtis dėl karo Ukrainoje pabaigos – be paties Kyjivo.
Pirmadienį JAV prezidentas pareiškė esąs įsitikinęs, kad karą pavyks užbaigti. Jis pridūrė, jog tikisi, kad per ateinančias dvi savaites V. Zelenskis atvyks į Baltuosius rūmus ir pasirašys susitarimą, suteikiantį Vašingtonui prieigą prie Ukrainos retųjų iškasenų.
„Manau, kad jei elgsimės protingai, galime tai padaryti per kelias savaites. Jei nebūsime protingi, tai tęsis toliau“, – sakė D. Trumpas.
Vėliau, duodamas interviu televizijai „Fox News“, E. Macronas teigė, kad paliaubos įmanomos per kelias savaites.
Tuo tarpu D. Trumpas pridūrė, kad V. Putinas yra pasirengęs priimti taikdarių dislokavimą Ukrainoje.
Tačiau D. Trumpas pareiškė, jog Europa tik prisiimtų naštą dėl būsimos paramos Ukrainai, o JAV susigrąžintų milijardus dolerių, kuriuos skyrė Kyjivui kaip karinę paramą.
Respublikonas vengė vadinti V. Putiną diktatoriumi ir nenorėjo komentuoti naujausios JT rezoliucijos dėl Ukrainos.
Praėjusią savaitę D. Trumpas iš esmės apkaltino Ukrainos prezidentą dėl Maskvos invazijos ir pavadino jį „diktatoriumi be rinkimų“, ragindamas „paskubėti, nes kitaip jis nebeturės šalies“.
„Protingas klientas“
Nors jie aiškiai laikėsi skirtingų pozicijų dėl Ukrainos, vis dėlto atrodė, kad jiedu puikiai sutaria.
„Jis protingas klientas“, – sakė D. Trumpas, paplekšnojęs E. Macronui per petį ir papasakojęs istoriją apie susitikimą Paryžiuje, kai sužinojo, kad Prancūzijos lyderis savo gimtąja kalba apie prekybos susitarimą sakė ne visai tai, ką pasakojo jam.
47 metų E. Macronas į tai sureagavo suspausdamas kolegos ranką ir jie abu nusijuokė, o prancūzų lyderis, regis, net nušluostė akies kamputyje juoko ašarą.
Pakeliui į Baltųjų rūmų Vakarų sparną, kur vyko spaudos konferencija, jie vėl tvirtai paspaudė vienas kitam ranką ir apsikabino.
Per spaudos konferenciją jie vėl demonstravo draugiškus gestus ir vienas kitam žarstė komplimentus.
E. Macronas pasidžiaugė jų draugyste nuo pirmosios D. Trumpo kadencijos Baltuosiuose rūmuose, o respublikonas savo ruožtu gyrė prancūzų prezidentą už gaisro nuniokotos Paryžiaus Dievo Motinos katedros (Notre-Dame de Paris) atstatymą.
„Perduok linkėjimus savo gražuolei žmonai“, – spaudos konferencijos pabaigoje pareiškė D. Trumpas.
Tarptautinė diplomatija visada kupina simbolikos, tačiau E. Macronas ir D. Trumpas visada neįprastai atvirai naudojo kūno kalbos gestus kaip galios žaidimą.
Nuo pat pirmojo susitikimo E. Macronas nori pasipriešinti D. Trumpo įpročiui, kai jis, spausdamas ranką, tiesiogine ir perkeltine prasme išveda iš pusiausvyros kitus pasaulio lyderius.
„Draugiškas, bet tvirtas“
Pirmą kartą D. Trumpas ir E. Macronas susitiko Briuselyje 2017-aisiais, tais pačiais metais, kai abu pradėjo eiti prezidento pareigas.
Pastebimai susiraukęs, kur kas jaunesnis E. Macronas sugriebė D. Trumpą už rankos, kol JAV prezidentas buvo priverstas atlaisvinti savo stiprų suėmimą.
Nuotraukose net buvo matyti baltos pirštų žymės ant D. Trumpo rankų, likusios nuo stipraus E. Macrono rankos paspaudimo.
Jų draugiškas bendravimas tęsėsi ir po metų, kai 2018-asiais D. Trumpas sugriebė E. Macroną už rankos, taip parodęs savo dominavimą, ir praktiškai įsivedė jį į Ovalųjį kabinetą.
Nepaisant draugiškų santykių, per pirmąją D. Trumpo kadenciją abu lyderiai jau turėjo nesutarimų, pavyzdžiui, kai E. Macronui nepavyko jo įtikinti likti Paryžiaus klimato susitarime ar 2018-aisiais, kai JAV vadovas nusprendė pasitraukti iš tarptautinio susitarimo su Iranu dėl jo branduolinės programos apribojimo.
Jų santykiai atvėso po to, kai D. Trumpas nebuvo perrinktas antrai kadencijai 2020 metais. Tačiau respublikonui lapkritį laimėjus rinkimus, E. Macronas buvo vienas pirmųjų lyderių, kuris atnaujino ryšius su juo.
D. Trumpas džiaugėsi, kad gruodį buvo pakviestas į Paryžiaus Dievo Motinos katedros atidarymą.
Ištikimi savo stiliui, lyderiai vėl paspaudė vienas kitam ranką: tąkart paspaudimas truko 17 sekundžių.
Britų žurnalistas Piersas Morganas (Pirsas Morganas), ilgametis D. Trumpo draugas, teigė, kad naujausias pasirodymas Baltuosiuose rūmuose parodė, jog prancūzų lyderis žino, ką daro.
„Nė vienas pasaulio lyderis nesitvarko su Trumpu taip gerai kaip Macronas. Draugiškas, bet tvirtas, pagarbus, bet nebijantis jam pasipriešinti, kai mano, kad jis klysta. Ir Trumpas jį už tai gerbia“, – socialiniame tinkle „X“ nurodė P. Morganas.