Jaunesni nei 16 metų vaikai galės gauti augimo blokatorių be tėvų žinios – JK teismas

Didžiosios Britanijos apeliacinis teismas penktadienį nusprendė, kad gydytojai gali skirti eksperimentinius brendimą stabdančius vaistus vaikams, kurie nesupranta savo lyties. Tai gali būti daroma be tėvų sutikimo, nutarta skandalingoje šalies byloje, kai užaugusi moteris, Keira Bell, gailėjosi dėl pasidarytos lyties keitimo operacijos ir jos poveikio sveikatai. Tikriausiai ji negalės susilaukti vaikų.

Atmesdamas Aukščiausiojo teismo sprendimą, kuriame pernai buvo padaryta išvada, kad „labai mažai tikėtina”, jog 13 metų ar jaunesnis vaikas galėtų pats sutikti vartoti lytinio brendimo blokatorius, apeliacinis teismas priėmė nutarimą, jog gydytojai, o ne teismai spręs, ar jų pacientai gali patys sutikti vartoti tokį gydymą pranešė „The Telegraph”.

„Teismas negalėjo apibendrintai kalbėti apie skirtingo amžiaus asmenų gebėjimą suprasti, ko reikia, kad jie būtų kompetentingi duoti sutikimą vartoti lytinio brendimo blokatorius”, – sakė vyriausiasis teisėjas Lordas Burnettas (Lord Burnett), kartu su Geoffrey Vosu (Geoffrey Vos) ir Justice King (Džastis King), pranešdami savo sprendimą. „Dėl to pacientai, tėvai ir gydytojai atsidūrė labai sunkioje padėtyje”, – pridūrė jis.

Aukščiausiojo teismo sprendimą birželį apskundė vienintelė šalyje lyties keitimo klinika Tavistock, įsikūrusi Londone.

Plačiai nuskambėjusią bylą iškėlė Keira Bell, 23 metų moteris, kuriai buvo atliktas eksperimentinis gydymas šioje klinikoje, dar tada, kai ji buvo paauglė.

K. Bell buvo amputuotos krūtys, o vėliau užaugusi ji gailėjosi dėl lyties keitimo operacijos. Bylos metu jauna motėris teigė, kad negalėjo suprasti medicininių intervencijų rizikos, ir kad dabar ji greičiausiai niekada negalės turėti vaikų, nes vaistai pakenkė jos vaisingumui.

Moteris teigė, kad apeliacinio teismo sprendimas ją „nustebino ir nuvylė”, tačiau ji nesigaili, kad pateikė ieškinį. „Jis viešai nušvietė tamsius medicininio skandalo, kuris kenkia vaikams ir pakenkė man, puses”, – sakė ji ir pridūrė, kad ketina apskųsti sprendimą Aukščiausiajam Teismui.

Praėjusių metų Aukščiausiojo Teismo sprendimu, kuris dabar yra panaikintas, gydytojai, prieš skirdami tokius vaistus jaunuoliams, privalėjo gauti vadinamąjį teisėjo pritarimą. Byloje buvo ginčijamasi dėl „Gillicko kompetencijos” testo, pagal kurį Jungtinėje Karalystėje tėvų teisės, susijusios su medicininiu gydymu, baigiasi, kai vaikas pasiekia pakankamą supratimą ir intelektą, kad suprastų, kas jam siūloma.

Gillicko standartas, iš kurio kildinama kompetencijos frazė, remiasi dar 1985 m. Lordų rūmuose nagrinėta byla. Byloje Gillick prieš West Norfolk and Wisbech Area Health Authority įstatymų leidėjai svarstė, ar 16 metų neturinčiam nepilnamečiui gali būti skiriama kontracepcija be tėvų sutikimo.

Sintetinių hormonų vartojimas lyties disforiją patiriančių vaikų lytinio brendimo procesams blokuoti pastaraisiais metais sulaukė vis daugiau dėmesio.

Žurnalo „PLOS One” paskelbtame tyrime buvo stebima Tavistock klinikoje gydytų jaunuolių grupė ir nustatyta, kad dėl brendimą blokuojančių vaistų vartojimo sulėtėjo jų kaulų augimas. Iš 44 vaikų, kuriems buvo skirti lytinį brendimą slopinantys vaistai, 43 toliau vartojo lytinius hormonus. Teigiama, kad nežinoma, koks bus trumpalaikis ir ilgalaikis tokių vaistų poveikis asmens kaulams, fiziniam kūnui ir psichinei sveikatai.

2 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version