J. K. Rowling: Škotijos vyriausybės siūlo abejotiną įstatymo projektą dėl lyties pripažinimo

Knygų apie Harį Poterį autorė J. K. Rowling smerkia Škotijoje siūlomą įstatymo projektą, kuriuo būtų iš dalies pakeistas lyties keitimo procesas. Jis pakenks pažeidžiamiausioms visuomenės moterims, sako žymi rašytoja.

J. K. Rowling, kurią kritikai vadina ‘radikalia translyčių atskirties feministe’, savaitgalį tviteryje neigiamai pasisakė dėl siūlomų Škotijos lyties pripažinimo reformos įstatymo projekto pakeitimų.

Pristatytame projekte aprašomas „procesas, kaip gauti lyties pripažinimo pažymėjimą”, kuriuo „teisiškai pripažįstama, kad asmens lytis yra ne ta, kuri jam buvo priskirta gimimo metu”, o „įgyta lytis”.

Įstatymo projekte numatoma, kad Škotijoje lyties pripažinimo pažymėjimus bus galima išduoti bet kuriam Škotijos gyventojui, kuris „yra ne jaunesnis nei 16 metų” ir „gyvena pagal įgytą lytį per visą trijų mėnesių laikotarpį, kuris baigiasi prašymo pateikimo dieną”. Dokumente nėra jokių nuorodų į hormoninį ar chirurginį gydymą ir (arba) biologinius vyrų ir moterų skirtumus.

Įstatymo projektu iš dalies keičiama, „kas gali kreiptis dėl operacijos”, „kaip pateikti prašymą” ir „pagrindai, kuriais remiantis prašymas turi būti patenkintas”.

Įstatymu įvedami „skirtingų rūšių” lyties pripažinimo pažymėjimai, kurie gali būti „naudojami skirtingomis aplinkybėmis”: „nuolatiniai” pažymėjimai ir „laikini” pažymėjimai. Jame taip pat nustatoma politika, reglamentuojanti „sprendimų išduoti (arba neišduoti) pažymėjimą apskundimas ir peržiūra”, taip pat prašymų nagrinėjimo tvarka.

Įstatymo projekto apžvalgoje Škotijos parlamento interneto svetainėje dabartinė lyties pripažinimo pažymėjimo gavimo sistema apibūdinama kaip sudėtinga ir apgailestaujama, kad šis procesas „gali užtrukti ilgai”.

Škotijos vyriausybė abu šiuos veiksnius įvardijo kaip darančius „neigiamą poveikį pareiškėjams”.

JI išreiškė susirūpinimą dėl to, kad „pagal dabartines taisykles kartu su prašymu reikia pateikti medicininę ‘lyties disforijos’ diagnozę bei patvirtinančius įrodymus”, ir kad „šiuo metu 16 ir 17 metų jaunuoliams neleidžiama kreiptis dėl lyties pripažinimo pažymėjimo, o tai, vyriausybės nuomone, daro dar didesnį neigiamą poveikį translyčiams jaunuoliams.

Pakeitimai „sušvelnins” tai, ką Škotijos vyriausybė laiko lyties pripažinimo reformos įstatymo projekto trūkumais.

Angie Harris, save vadinanti „kairiąja” ir „radikalia feministe” iš Melburno (Australija), įspėjo apie įstatymo projekto pasekmes tviteryje, kuo pasidalijo J. K. Rowling.

J. K. Rowling mano, kad pakeitimai pakenks pažeidžiamiausioms visuomenės moterims: toms, kurios ieško pagalbos po vyrų smurto, išprievartavimo, ar įkalintoms moterims”.

Pasak J. K. Rowling, „statistika rodo, kad įkalintos moterys jau dabar daug dažniau patiria prievartą nei anksčiau”.

Pavyzdžiui, 2013 m. Niujorko pataisos įstaigų asociacija pranešė, kad įkalintos moterys du kartus dažniau nei kitos moterys patiria fizinę ar seksualinę prievartą. 1999 m. JAV Teisingumo departamentas pranešė, kad „nuo 6 iki 14 proc. kalinčių vyrų ir nuo 23 iki 37 proc. nusikaltusių moterų iki 18 metų amžiaus patyrė fizinę ar seksualinę prievartą”.

Ne pirmas kartas, kai lyčių tema atkreipia žymios autorės dėmesį

J. K. Rowling tviterio žinutė apie Lyčių pripažinimo reformos įstatymo projektą nėra pirmas kartas, kai populiarios knygų vaikams serijos autorė pasisako apie teisės aktus, susijusius su ginčytinu lyties klausimu.

2020 m. J. K. Rowling parašė esė, kurioje įspėjo, kad Jungtinėje Karalystėje siūlomi panašūs teisės aktai leistų „vyrui, neketinančiam pasidaryti jokios operacijos ir vartoti jokių hormonų”, „užsitikrinti sau lyties pripažinimo pažymėjimą ir įstatymo akyse būti moterimi”.

Maždaug tuo pačiu metu autorė pasisakė prieš žurnalo „Devex” straipsnį, kurio antraštėje buvo įrašyta frazė „žmonės, kuriems yra menstruacijos”.

„Esu tikra, kad kažkada buvo žodis tokiems žmonėms pavadinti. Kas nors padėkite man išsiaiškinti. Wumben? Wimpund? Woomud?” – šmaikštavo ji, turėdama omenyje žodį „moteris” (angl. woman).

Dėl savo propagandinio pasisakymo prieš “pastangas išnaikinti “moterį” kaip politinę ir biologinę klasę” autorė patyrė LGBT aktyvistų reakciją.

Pernai Naujojoje Zelandijoje vykusio knygų festivalio organizatoriai atšaukė iš pradžių planuotą šventės dalį – Hario Poterio temos viktoriną, nes baiminosi, kad ji sukels “nerimą” transseksualų bendruomenei.

J. K. Rowling yra nurodžiusi, kad “atsisakytų nusileisti” iš savo pozicijų kritikos akivaizdoje.

„Aš esu šalia drąsių vyrų ir moterų, gėjų, heteroseksualų ir translyčių, kurie gina žodžio ir minties laisvę, kai kurių pažeidžiamiausių mūsų visuomenės narių teises ir saugumą”.

4 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version