JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) trečiadienį pasirašė įsaką, kuriuo valstijoms leidžiama naudotis Medicaid programa ir apmokėti abortų paslaugas moterims, atvykstančioms iš kitų valstijų.
Vykdomuoju įsaku Sveikatos ir socialinių paslaugų (HHS) sekretoriui Xavierui Becerrai (Ksaverui Bekerai) nurodyta „apsvarstyti galimybę imtis veiksmų, kad moterims, ypač toms, kurios išvyksta iš valstijos pasidaryti aborto, būtų sudarytos geresnės sąlygos gauti reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugas”. Iš vykdomojo įsako formuluotės nebuvo aišku, kokios tiksliai abortų paslaugos bus įtrauktos.
Pagal Hyde’o pataisą draudžiama naudoti federalinį finansavimą abortams, išskyrus išprievartavimo, incesto arba „gyvybei pavojingos fizinės būklės”, dėl kurios motinai „gresia mirtis”, atvejus.
Trečiadienio popietę vykusiame spaudos susitikime Baltųjų rūmų spaudos sekretorė patvirtino, kad įsakas „atveria kelią Medicaid apmokėti abortus moterims, kurioms tenka keliauti už valstijos ribų”, nes valstijoms leidžiama kreiptis dėl Medicaid išimčių.
Žurnalistui paklausus, kaip administracija tai padarys, atsižvelgdama į Hyde’o pataisos apribojimus federaliniam abortų finansavimui, sekretorė atsakė, kad „mes paliksime HHS, kad ji pateiktų išsamią informaciją apie tai, kaip ji dirbs su valstijomis, jei valstija prašys išimties, ir kaip tai atrodys”.
Už gyvybę kovojančios grupės jau sukritikavo šį žingsnį: Susan B. Anthony Pro-Life America vykdomąjį įsaką pavadino neteisėtomis pastangomis „priversti mokesčių mokėtojus finansuoti abortus pagal pareikalavimą iki gimimo demokratų valdomose valstijose”.
Tai jau antrasis vykdomasis įsakas, kurį administracija išleido po „Roe prieš Wade’ą” sprendimo panaikinimo.
Įsaku, kuriame kelionės per valstijų sienas dėl abortų vadinamos „pamatine teise”, taip pat dar kartą patvirtinama praėjusią savaitę J. Bideno administracijos pasiūlyta taisyklė, pagal kurią gydytojai būtų priversti atlikti abortus.
Be to, įsakyme raginama rinkti duomenis ir atlikti tyrimus Nacionaliniame sveikatos institute ir Ligų kontrolės ir prevencijos centre, kad „būtų galima tiksliai įvertinti, kokį poveikį moterų sveikatai daro mažėjanti galimybė naudotis reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugomis”.