Izraelis nugriovęs palestiniečių mokyklą sulaukė ES priekaištų

ŠaltinisBNS

Izraelio pajėgos sekmadienį nugriovė palestiniečių pradinę mokyklą okupuotame Vakarų Krante, motyvuodamos saugumo problemomis, bet sulaukė Europos Sąjungos, kuri finansavo projektą, kritikos.

Palestiniečiai svaidė akmenis į Izraelio pajėgas, o šios juos apšaudė ašarinėmis dujomis, Džabet ad Dibo kaime netoli Betliejaus buldozeriams pajudėjus mokyklos link.

ES teigė esanti pasibaisėjusi incidentu, kai Izraelio pajėgos auštant atvyko į mokyklą, kurioje, Palestinos savivaldos pareigūno teigimu, mokėsi 45 mokiniai ir buvo penkios klasės.

Izraelis Vakarų Krantą okupuoja nuo 1967 metų Šešių dienų karo. Šioje teritorijoje gyvena apie 2,9 mln. palestiniečių. Valstybės patvirtintose gyvenvietėse, kurios pagal tarptautinę teisę laikomos neteisėtomis, taip pat gyvena apie 475 000 žydų naujakurių.

Naujienų agentūros AFP korespondentas teigė, kad prieš nugriaunant priekabą ir iš skardos lakštų pastatytas klases, iš jų buvo iškraustyti visi daiktai.

Izraelio gynybos ministerijos padalinys COGAT, atsakingas už civilinius reikalus okupuotose teritorijose, Jeruzalės teismo nurodymu nustatė dviejų mėnesių terminą atlaisvinti patalpas.

Institucija padarė išvadą, kad mokykla buvo pastatyta neteisėtai ir kėlė pavojų saugumui

Institucija padarė išvadą, kad mokykla buvo pastatyta neteisėtai ir kėlė pavojų saugumui.

Palestiniečių Švietimo ministerijos pareigūnas Ahmedas Naseras AFP sakė, kad ši mokykla pakeitė kitą, Izraelio nugriautą 2019 metais.

A. Naseras atkreipė dėmesį, kad tai atoki vietovė ir tai, anot jo, užkerta kelią vietos palestiniečių priverstiniam iškeldinimui. Pareigūnas apkaltino Izraelį, kad jis vis tiek nori konfiskuoti šias žemes.

ES paragino Izraelį „sustabdyti visus griovimus ir iškeldinimus, tik padidinsiančius palestiniečių kančias ir dar labiau paaštrinsiančius ir taip įtemptą situaciją“.

„Pagal tarptautinę teisę griovimai yra neteisėti, o vaikų teisė į mokslą turi būti gerbiama“, – sakoma ES atstovo Palestiniečių teritorijose biuro pareiškime.

COGAT pareiškime naujienų agentūrai AFP teigė, kad pareigūnai bandė užmegzti dialogą su mokyklos savininkais ir pasitelkė inžinerijos ekspertą, o šis nustatė, kad statinys gali bet kada sugriūti.

Sausį Jungtinių Tautų ekspertų grupė paragino imtis veiksmų, kad būtų sustabdytas, jos teigimu, sistemingas ir tyčinis Izraelio vykdomas palestiniečių statinių griovimas.

„Tiesioginiai išpuoliai prieš palestiniečių namus, mokyklas, pragyvenimo ir vandens šaltinius yra ne kas kita, kaip Izraelio bandymai apriboti palestiniečių apsisprendimo teisę ir kelti grėsmę jų egzistencijai“, – sakoma ekspertų pareiškime.

Beit Tamaro savivaldybės, kuriai priklausė minėta mokykla, tarybos vadovas Mubarakas Zawahrah (Mubarakas Zavahra) sakė AFP, kad Izraelio pareigūnai sutiko sustabdyti griovimą, kol trečiadienį bus pateiktas apeliacinis skundas teismui.

„Tačiau Izraelio kariuomenė į tai nekreipė dėmesio ir tiesiog ją nugriovė“, – sakė jis.

Švietimo ministerijos pareigūnas A. Naseras sakė, kad pirmadienį vietoje nugriautų statinių bus pastatyta palapinė su pagrindine infrastruktūra.

COGAT ir Izraelio grupė „Regavim“ teigė, kad pastatas buvo nugriautas dėl peticijos, kurią pateikė ši dešiniojo sparno organizacija, kaip savo misiją internetinėje svetainėje nurodanti Izraelio nacionalinių žemių apsaugą.

„Regavim“ savo pareiškime apkaltino palestiniečius, kad jie pasinaudojo mokyklos statyba įstatymams pažeisti ir humanitarinei krizei sukelti.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version