Ispanų konservatoriai švenčia pergalę rinkimuose, tačiau sunkiai formuos vyriausybę

ŠaltinisREMIX NEWS

Ispanijos konservatoriai, laimėję visuotinius rinkimus ir gavę daugiausiai vietų parlamente, šventė iki nakties. Tačiau jiems pritrūko balsų iki absoliučios daugumos.

Iki sekmadienio vakaro suskaičiavus daugiau kaip 99 proc. balsų, Alberto Núñezo Feijóo vadovaujama Liaudies partija (PP) gavo 136 vietas parlamente ir aplenkė premjero Pedro Sánchezo Socialistų darbininkų partiją (PSOE), kuri gavo 122 vietas.

Dešinioji partija “Vox”, potenciali Feijoo konservatorių koalicijos partnerė, išgyveno sunkią naktį ir Ispanijos parlamente sumažėjo nuo 52 iki 33 vietų. O “Sumar”, besikurianti progresyvioji platforma, labiau susijusi su Sančeso socialistais, gavo 31 mandatą.

Tai reiškia, kad susumavus abiejų pusių natūraliausių sąjungininkų mandatų skaičių, dešiniųjų blokas, kurį sudarytų PP, Vox ir regioninės UPN bei Coalición Canaria partijos, turėtų 171 vietą parlamente. Tuo tarpu Sančeso PSOE, Sumar, baskų nacionalistų EH Bildu ir BNG kartu galėtų gauti 165 vietas.

Absoliučiai daugumai reikalingas skaičius yra 176.

Atrodo, kad rinkimuose laimėtojų buvo nedaug. Tikimasi, kad Feijo pasinaudos savo teisę ir paprašys sudaryti vyriausybę. Vis dėlto stabilios vyriausybės sudarymo kelias geriausiu atveju atrodo problemiškas, o geriausias kelias galėtų būti mažumos vyriausybė su atskirais dvišaliais susitarimais tam tikrais klausimais su mažesnėmis partijomis.

Jei tai būtų neįmanoma, ministras pirmininkas Sanchezas galėtų siekti suformuoti kitą kairiųjų koaliciją, derėdamasis su nepriklausomybę remiančiomis Katalonijos partijomis ERC ir Junts, kurias 2020 m. įkūrė buvęs Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemont’as ir kurios abi laimėjo 7 vietas parlamente.

Kalbėdamas po rezultatų, “Vox” pirmininkas Santiago Abascalis įspėjo apie tokią galimybę. “Noriu pasveikinti poną Feijo kaip rinkimų nugalėtoją”, – apie PP pergalę sakė S. Abaskalas.

Pedro Sánchezas, net ir pralaimėjęs rinkimus, gali blokuoti valdžios perdavimą

“Noriu atkreipti dėmesį į tai, kas daugeliui ispanų yra bloga žinia: Pedro Sánchezas, net ir pralaimėjęs rinkimus, gali blokuoti valdžios perdavimą. Ir, dar blogiau, Pedro Sánchezas net gali būti paskirtas (premjeru) su komunizmo, perversmo už nepriklausomybę judėjimo ir terorizmo parama”, – pridūrė jis.

Abi Katalonijos partijos sekmadienį pajuto, kokią galimybę joms suteikė rinkimai, o “Junts” kandidatas Míriamas Nogueras žurnalistams pareiškė, kad partija “ne veltui padarys Sánchezą premjeru”.

Tuo tarpu ERC lyderis Gabrielis Rufiánas sakė: “Tai, ką mes darome, yra labai svarbu: “Mes galime pakreipti svarstykles. Nuo pirmos minutės mes suteikiame galimybę daryti tai, ką sakėme, t. y. nustatyti kainą. Ispanijos progresyvizmo atstovams ant stalo bus padėta dilema: arba Katalonija, arba Vox.

“Tai yra dilema, su kuria susiduria Pedro Sánchezas ir Yolanda Díaz (Sumar lyderė), jei nori valdyti savo šalį”, – pridūrė jis.

Nepaisant kylančių sunkumų, abi pagrindinės partijos paskelbė rinkimus sėkmingais, įskaitant ministrą pirmininką Pedro Sánchezą, kuris sekmadienio vakarą miniai šalininkų sakė: “Rinkimai buvo sėkmingi: “Atsilikėlių blokas, kuris norėjo panaikinti pastarųjų ketverių metų pasiekimus, patyrė nesėkmę”.

“Mūsų, norinčių, kad Ispanija ir toliau žengtų į priekį, yra kur kas daugiau”, – pridūrė jis.

Laimėjusios Liaudies partijos lyderis Alberto Núñezas Feijóo buvo griežtai paslaptingas, tačiau partijos šaltiniai laikraščiui “El País” teigė, kad po rezultatų jis sieks suformuoti vyriausybę.

“Mes nesuprastume sprendimo, kuris nebūtų priimtas šia kryptimi. Ši šalis dar niekada nėra paskyrusi premjeru žmogaus, kuris pralaimėjo rinkimus”, – sakė jie laikraščiui.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version