Ispanijos Aukščiausiasis Teismas patvirtino apeliacinio teismo nuosprendį skirti 30 metų laisvės atėmimo bausmę kunigui Pedro Jiménezui Ariasui (Pedrui Chimenezui Ariazui), nuteistam už seksualinį nepilnamečių išnaudojimą, kurį popiežius Pranciškus dar 2019 m. pašalino iš dvasininkų luomo už tai, kad jis pakartotinai atsisakė atlikti jam paskirtą kanoninę bausmę.
Buvęs kunigas kaltinamas seksualiai išnaudojęs septynis nepilnamečius, kurie mokėsi vienos vyskupijos Ispanijoje nepilnamečių seminarijoje, kurioje jis buvo jų formatorius.
Aukščiausiasis Teismas patvirtino daugiau kaip 52 tūkst. eurų baudą ir maždaug 2 tūkst. eurų kompensaciją kiekvienam iš septynių nukentėjusiųjų.
Sprendime atmestas kunigo teiginys, kad seksualine prievarta laikytas elgesys buvo tik žaidimo dalis. Teismo teigta priešingai – tai buvo „gudrūs veiksmai, kuriais buvo kėsinamasi į nepilnamečių seksualinę gerovę”.
Pasak nuosprendžio, buvęs kunigas nederamai lietė nepilnamečius mokinius seminarijos baseine, pasiteisindamas skendimu, „pasikartojančiu ir ilgalaikiu elgesiu per tam tikrą laiką, per visą plaukimo sezoną baseine, ir pakenkdamas keliems jo prižiūrimiems mokiniams”.
Aukščiausiasis Teismas taip pat teigė, kad vadinamieji „gydymo būdai” mokinių kambariuose, „kuriais nepilnamečiai verčiami nusimauti apatines kelnaites ir apčiuopti savo lytinius organus bei varpą, prisidengiant jais, yra akivaizdžiai seksualinio pobūdžio”.
Taip pat teismas pažymėjo, kad „vertimas nepilnamečius nusirengti negali būti laikomas paprastu pasitikėjimo patikrinimu, o nepilnamečių masturbacijos ar varpos kontempliavimo veiksmai akivaizdžiai pažeidžia jų seksualinę laisvę ir gerovę”.
Ispanijos teismas atkreipė dėmesį į sunkinančią aplinkybę, kad kaltininkas dominavo prieš keturis iš septynių nukentėjusiųjų, kai buvo įrodyta, kad jis pasinaudojo savo, kaip nepilnamečių, kuriems tuo metu buvo 13 metų ir kurie gyveno internate, auklėtojo, padėtimi.
Teismo sprendimu nustatyta, kad „egzistavo nepilnamečių emocinis pažeidžiamumas, kuriuo auklėtojas, naudodamasis jam būdingais pareigų įgaliojimais, pasinaudojo, kad įvykdytų nusikaltimus”.
Ši aplinkybė „neatsiejama nuo nukentėjusiųjų pažeidžiamumo svarstymo: pasinaudojimas egzistuoja, nes kaltininkas yra nepilnamečių formatorius, yra jiems atsakingas; o nepilnamečiai yra apgyvendinami seminarijoje, tam tikroje aplinkoje, ir jiems taikoma specifinė disciplina”, – nusprendė teismas.
Ispanijos Aukščiausiasis Teismas atmetė nukentėjusiųjų ir jų šeimų kaltinimus, kad šis derino parodymus, ir teigė, kad nepilnamečių parodymai, kaip teigiama skundžiamame sprendime, „yra aiškūs, tikslūs, nuoseklūs inkriminuojant ir be prieštaravimų atitinkamais klausimais”.
Dėl 2016 m. įvykių kunigo byloje į prokuratūrą kreipėsi pati vyskupija išnaudotų nepilnamečių tėvų vardu.
Civilinės justicijos sistemai dar nepriėmus sprendimo, Tikėjimo doktrinos kongregacija nurodė, kad nubaudžiamas kunigas penkerius metus turėjo būti izoliuotas vienuolyne, teikiant dvasinę ir psichologinę pagalbą, tačiau jis ne kartą atsisakė tai daryti.
Vatikanas paskelbė popiežiaus Pranciškaus pasirašytą dekretą, kuriuo 2019 m. gegužės mėn. buvo numatytas „kunigo P. J. Ariaso atleidimas ex officio et pro bono Ecclesiae iš dvasininkų luomo”.
Kadangi dekretą pasirašė Šventasis Tėvas, jis negalėjo būti skundžiamas.
2020 m. vasarį, vadovaudamasi Ispanijos vyskupų konferencijos nustatytomis gairėmis, Siudad Realo vyskupija išleido dekretą, kuriuo įsteigė vyskupijos biurą, atsakingą už pranešimų apie elgesį, kuris gali būti laikomas seksualinės prievartos nusikaltimu, priėmimą.
Tėvas Adriano Delgado Perea, kuris vyskupijoje atsakingas už skundų priėmimą, patvirtino, kad nuo tarnybos įkūrimo pradžios nebuvo gautas nė vienas kaltinimas.