Gelbėjimo laivai praėjusį savaitgalį išgelbėjo daugiau kaip 700 žmonių, bandžiusių savadarbiais laiveliais perplaukti Viduržemio jūrą, sekmadienį pranešė viena pagalbos migrantams grupė.
Dauguma šių žmonių buvo išgelbėti prie Libijos ir Maltos krantų.
Ši informacija paskelbta Jungtinių Tautų migracijos pareigūnams pakartojus raginimus sutarti dėl sąžiningesnio mechanizmo, prisiimant dalį atsakomybės už rūpestį šiais žmonėmis, užuot palikus šią problemą spręsti vienoms Viduržemio jūros valstybėms.
„SOS Mediterranee“ pranešė, kad jos laivas „Ocean Viking“ nuo šeštadienio tarptautiniuose vandenyse atliko šešias atskiras operacijas.
Sulaukęs pranešimo iš vokiečių pagalbos grupės „Sea-Watc“, „Ocean Viking“ prie Maltos krantų išgelbėjo 106 žmones, nurodė Marselyje įsikūrusi organizacija.
„Jauniausiam per šią operaciją išgelbėtam asmeniui – tik 3 mėnesiai“, – parašė „SOS Mediterranee“ socialiniame tinkle „Twitter“.
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį „Ocean Viking“ kartu su „Sea Watch“ ir kitos vokiečių grupės – „ResQship“ – laivais padėjo 400 žmonių, patekusių į bėdą Viduržemio jūros centrinėje dalyje, nurodė „SOS Mediterranee“.
Jauniausiam per šią operaciją išgelbėtam asmeniui – tik 3 mėnesiai.
Jie buvo išgelbėti iš laivo, į kurį sunkėsi vanduo, naujienų agentūrai AFP sakė organizacijos atstovas ir pridūrė, jog tai buvo itin pavojinga operacija.
Dalį šių žmonių paėmė „Ocean Viking“, kitus – laivas „Sea-Watch3“.
Vien laive „Ocean Viking“ po savaitgalio operacijų yra 555 keleiviai, tarp jų mažiausiai 28 moterys, iš kurių dvi laukiasi. Organizacija dar nežino, kuriame saugiame uoste galės išlaipinti šiuos žmones.
Libija išlieka vienu pagrindinių tranzito punktų migrantams, bėgantiems nuo karo ir skurdo Afrikoje bei Vidurio Rytuose. Dauguma jų bando palaikiais laivais per Viduržemio jūrą pasiekti už maždaug 300 km esančios Italijos krantus.
Migrantų skaičiai „visiškai valdomi“
JT pabėgėlių reikalų organizacijos Prancūzijos operacijos atstovė Celine Schmitt (Selin Šmit) praėjusį mėnesį sakė, kad skubiai reikalinga automatinė sistema, skirta naujiems atvykėliams pasidalyti tarp šalių, kad būtų užtikrintas geresnis jų priėmimas ir kad našta kristų ne tik Viduržemio jūros regiono šalims.
„Jei pažvelgsime į centrinę Viduržemio jūros regiono dalį, praėjusiais metais atvyko mažiau nei 50 000 žmonių“, – sakė ji.
„Tai visiškai valdomas [skaičius] Europos gyventojams“, atsižvelgus, kad visame pasaulyje yra 82 mln. žmonių, kurie buvo priversti palikti savo namus, pridūrė C. Schmitt.
Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) atstovas Paulas Dillonas (Polas Dilonas) irgi laikosi panašios pozicijos.
„Pasisakydami už geresnę migracijos valdymo praktiką, geresnį migracijos valdymą ir didesnį ES valstybių narių solidarumą, galime sugalvoti aiškų, saugų ir humanišką požiūrį į šią problemą, kuris prasideda nuo gyvybių gelbėjimo jūroje“, – sakė jis.
Migracijos maršrutas, kuriuo žmonės mėgina pasiekti Italiją ar Maltą per Viduržemio jūrą iš Libijos, pareikalauja daugiausiai gyvybių pasaulyje, rodo TMO skaičiai.
Organizacijos duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį bandydami perplaukti Viduržemio jūrą minėtu maršrutu jau žuvo 930 migrantų, o iš viso per tą laikotarpį šioje jūroje žuvo 1 113 žmonių.
Nepaisant to, remiantis naujausiais TMO duomenimis, šiais metais vis daugiau migrantų bando perplaukti Viduržemio jūrą.