Premjerė Ingrida Šimonytė sako neabejojanti, kad antradienį užsienio valstybių bei Europos Sąjungos (ES) paskelbtos sankcijos Rusijai yra tik pirmas greitas sprendimas reaguojant į Maskvos veiksmus, ir akivaizdu, kad tuo klausimu „bus ir tolesnių diskusijų“.
„Man atrodo, kad pagrindinė žinia yra, ir ta žinia paskelbta visų sprendimus priėmusių valstybių ir tarptautinių organizacijų, tokių kaip Europos Sąjunga, tiek Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas, tiek prezidentas Bidenas, tiek ir ES išorės veiksmų vyriausiasis įgaliotinis labai aiškiai pasakė, kad tai yra pradžia“, – trečiadienį per spaudos konferenciją Seime sakė premjerė.
„Vertinu tai kaip pirmą žingsnį, kiti žingsniai priklausys nuo to, kokie bus Rusijos žingsniai“, – pažymėjo premjerė.
ES antradienį sutarė dėl naujo sankcijų paketo Rusijai, kuriame – apie 400 fizinių asmenų, Donacke ir Luhanske veikiančios įmonės, bankai. Sankcijas Rusijai taip pat įvedė JAV, Jungtinė Karalystė bei kitos šalys.
Lietuvos užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio teigimu, ES užsienio reikalų ministrų sutartas sankcijų paketas praktiškai nesiskiria nuo to, kokį Rusijai jau įvedė JAV, Didžioji Britanija, Kanada.
Klausiama, ar sankcijų paketas, jos vertinimu, yra pakankamas, premjerė teigė, jog „akivaizdu, kad bus ir tolesnių diskusijų apie sankcijas“
Klausiama, ar sankcijų paketas, jos vertinimu, yra pakankamas, premjerė teigė, jog „akivaizdu, kad bus ir tolesnių diskusijų apie sankcijas“.
„Niekada nevėlu agresoriui apsigalvoti, dėl to galima turėti įvairių vilčių ir lūkesčių, bet akivaizdu, kad tai buvo pirmi greiti sprendimai, kurie buvo padaryti iš karto po to, kai Rusija pažeidė visą eilę tarptautinių įsipareigojimų, „legalizuodama“ darinius, kurie yra pačios Rusijos kontroliuojami jau kurį laiką ir iš esmės nelegaliai veikiantys Ukrainos teritorijoje“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad skiriasi procedūros dėl sankcijų įvedimo, „Jungtinei Karalystei ar JAV turint savo nacionalinį sankcijų režimą yra tuos sprendimus priimti paprasčiau, didelius įgaliojimus turi ar JAV prezidentas, ar kitos institucijos“.
„ES reikalingas sutarimas 27 valstybių narių ir jis vakar buvo pasiektas, ir dėl reglamentavimų skirtumų yra šiokių tokių nuostolių laiko ar mažų nesuderinamumų, bet iš principo turint minty, kad pati logika labai panaši, asmenys, atsakingi už sprendimą, finansinės institucijos, kurios dalyvauja finansuojant agresiją, ir vertinu tai kaip pirmą žingsnį, kiti žingsniai priklausys nuo to, kokie bus Rusijos žingsniai“, – sakė I. Šimonytė.