Graikijos valdžios institucijos išardė tinklą, kuriame, kaip įtariama, moterys buvo išnaudojamos kaip surogatinės motinos ir kiaušialąsčių donorės. Su tuo susijusi klinika teigia, kad nori tik „padėti žmonėms”, praneša „CNE News”.
Nuo praėjusių metų gruodžio mėn. Graikijos policija užfiksavo 182 atvejus, kai moterys buvo išnaudojamos kaip surogatinės motinos ar kiaušialąsčių donorės. Antradienio rytą, rugpjūčio 8 d., visoje šalyje surengtos operacijos, kurių metu daugiausia dėmesio skirta Graikijos Kretos saloje esančiai vaisingumo klinikai.
Suimti aštuoni įtariamieji. Pasak valdžios institucijų, įtariamieji kalti dėl prekybos žmonėmis ir išnaudojimo. Keturi iš jų buvo paleisti į laisvę su tam tikromis sąlygomis, o kiti keturi kol kas lieka sulaikyti.
Įtariamieji užėmė vadovaujančias pareigas minėtoje klinikoje. Pasak valdžios institucijų, kiti aktyviai verbavo pažeidžiamas užsienietes, kad jos paaukotų kiaušinėlius ir panaudotų savo įsčias surogatinei motinystei. Kai kuriais atvejais pirmiausia buvo paimami kiaušinėliai, o po to moterys tapdavo surogatinėmis motinomis. Trisdešimt iš jų buvo rastos nėščios skurdžiomis gyvenimo sąlygomis.
Policijos duomenimis, klientai atvyksta iš viso pasaulio, įskaitant heteroseksualias poras, gėjų poras ir vienišus vyrus. Už vaiką jie išleisdavo nuo 70 iki 100 tūkst. eurų. Pasak valdžios institucijų, pelnas sudarytų apie 70 proc. šios sumos.
Graikijos dienraštis „Ta Nea” praneša, kad surogatinės motinos kas mėnesį gaudavo apie 300-600 eurų. „Mums reikėjo pinigų”, – tvirtina jos, sakydamos, kad nesuvokė situacijos rimtumo ir pavojaus, į kurį save įstūmė.
Vietos naujienų svetainėje Cretalive.gr rašoma, kad neseniai keturios surogatinės motinos iš Gruzijos pagimdė vaikus. Dabar jie yra Chanijos ligoninės naujagimių skyriuje. Netrukus laukiama penktojo gimdymo.
Tuo tarpu vaikų pageidaujantys tėvai panikuoja. Naujienų kanalas „Alpha TV” praneša, kad keli tėvai per teismą bando išsireikalauti DNR tyrimus, kad išsiaiškintų, ar kuris nors iš keturių vaikų yra jų. Leidimas atlikti testą jau suteiktas; dar vienas testas turėtų būti atliktas šią savaitę. Kiti užsieniečiai tėvai jau atvyko į Kretą, kad kreiptųsi į teismą.
Tuo tarpu įtariamieji atkakliai tvirtina, kad jie tik nori padėti žmonėms. Klinikos įkūrėjo, 73-ejų metų vyro, advokatas „Ta Nea” sakė, kad jo klientas „įsitikinęs, jog tikroji istorija netrukus paaiškės. Ji skirsis nuo to, kas dabar sklando žiniasklaidoje”.
Tačiau Graikijos sveikatos apsaugos ministerija šio tyrimo nelaukia. Sveikatos apsaugos ministras Michalis Chrysochoidis atleido Nacionalinės pagalbinio apvaisinimo tarnybos pirmininką. Jis prižiūri visas pagalbinio apvaisinimo įstaigas Graikijoje ir tvirtina licencijas.
Tai ne pirmas kartas, kai Graikijos valdžios institucijos susekė tinklą, kuriame vaikai naudojami kaip prekės siekiant pelno. Pavyzdžiui, „Ta Nea” apie panašią praktiką rašė 2019 m. Pasak Greekreporter.com, pastaraisiais metais Graikijos vyriausybė suintensyvino pastangas kovoti su prekyba žmonėmis šalyje.
Graikija yra viena iš nedaugelio šalių, kurioje surogatinė motinystė yra reglamentuota. Altruistiniai sandoriai leidžiami, jei surogatinė motina negauna didesnės kompensacijos nei maždaug 12 tūkst. eurų. Šia praktika gali naudotis heteroseksualios poros ir vienišos moterys. Nuo 2014 m. į tai gali įsitraukti ir užsienio poros.