Graikijoje ketvirtadienį tūkstančiai demonstrantų išėjo į gatves vykstant visuotiniam 24 valandų streikui dėl naujos darbo reformos, sustabdžiusiam viešojo transporto eismą ir viešųjų paslaugų teikimą.
Daugiau kaip 16 tūkst. žmonių dalyvavo atskirose demonstracijose Atėnuose, organizuotose profsąjungų ir opozicinių partijų, nurodė policija. Eitynėse dalyvavo ir kairiųjų, socialistų bei komunistų politiniai lyderiai.
„Ką bedarytų vyriausybė, darbuotojai nepritaria šiam įstatymo projektui, – žurnalistams sakė Graikijos komunistų partijos (KKE) vadovas Dimitris Kucumbas (Dimitris Koutsoumbas). – Jam vieta – sąvartyne.“
Dar maždaug 10 tūkst. demonstrantų dalyvavo eitynėse Salonikuose. Protestai vyko ir kituose didžiuosiuose šalies miestuose.
Kritikai šią reformą, skatinančią taikyti lanksčias darbo valandas, vadina „šiuolaikine vergija“.
„Šalin rankas nuo 8 valandų (darbo dienos)”, – skelbė užrašas ant vieno iš plakatų, kuriuos nešė prokomunistiniai protestuotojai Atėnuose.
„Vergija nėra pažanga“, – buvo užrašyta ant kito plakato.
Vyriausybė tvirtina, kad reforma, dėl kurios parlamentas balsuos ateinančią savaitę, sudaro sąlygas pasirinktinai taikyti lanksčias darbo valandas, nustato nuotolinio darbo organizavimo taisykles, pagerina vaiko priežiūros atostogų sąlygas ir numato saugiklius, turinčius užkirsti kelią seksualiniam priekabiavimui darbe.
Graikijos ekonomika buvo atverta po antro pusmetį trukusio karantino. Oficialūs duomenys rodo, kad per pirmuosius tris šių metų mėnesius BVP paaugo 4,4 proc., palyginti su ankstesniu ketvirčiu.
Darbo ministras Kostis Chacidakis (Costis Hatzidakis) sakė, kad naujos taisyklės leis darbuotojams asmeniškai tartis su vadovais dėl galimybės kažkiek laiko dirbti daugiau valandų ir vėliau gauti daugiau laisvadienių.
Reforma numato galimybę dirbti iki 10 valandų per dieną ir išeiti ilgesnių mokamų atostogų.
Tačiau profsąjungos ir opozicinės partijos sako, kad reforma pakirs kolektyvines darbo sutartis, sutrikdys darbuotojų asmeninį gyvenimą ir formalizuos darbuotojų išnaudojimą.
„Darbuotojai negali mokėti už nuomą, tenkinti savo vaikų poreikius ir apsipirkinėti atostogpinigiais“, – sakė didžiausios opozicinės partijos „Syriza“ atstovė Mariliza Ksenojanakopulu (Mariliza Xenogiannakopoulou).
„Kai bus formalizuotos asmeninės sutartys, jos plis… ir taps norma“, – kalbėjo ji.
Profsąjungos taip pat nepatenkintos, kad įstatymo projektas numato griežtesnes sąlygas streikams skelbti.
Trečiadienį parlamentas per pirmąjį skaitymą pritarė šiam įstatymo projektui. Dėl jo bus balsuojama kitos savaitės plenariniame posėdyje.
24 valandų streikas sutrikdė susisiekimą keltais ir traukiniais, privertė keisti skrydžių grafikus ir praktiškai paralyžiavo viešojo transporto eismą Atėnuose.
Buvo sustabdytas viešųjų paslaugų teikimas, darbą laikinai nutraukė ir dauguma žurnalistų