Per karantiną galioję galimybių paso ribojimai Konstitucijai neprieštaravo, trečiadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).
Anot jo, su galimybių paso įvedimu susiję Vyriausybės nutarimo punktai neprieštaravo nei Konstitucijai, nei Civilinės saugos įstatymui.
KT nutarime pažymėjo, kad pagal tuo metu turimus mokslinius duomenis Vyriausybė turėjo pagrindo manyti, kad persirgusių ar pasiskiepijusių bei šių kriterijų neatitinkančių asmenų galimybės platinti ligą buvo nevienodos.
Anot KT, atitikę nurodytus kriterijus asmenys tuo metu galėjo būti laikomi keliančiais mažesnę riziką užsikrėsti COVID-19 liga ar ją platinti, todėl dėl visuomenės saugumo Vyriausybė galėjo riboti paslaugų teikimą asmenims, neturintiems galimybių paso.
„Vyriausybė siekė rūpintis žmonių sveikata ir įgyvendinti pareigą saugoti asmenis nuo grėsmių sveikatai valstybėje susidarius ypatingai situacijai, kuri buvo nulemta užkrečiamos COVID-19 ligos plitimo visuomenėje ir dėl kurios kilo grėsmė žmonių sveikatai ir gyvybei“, – konstatavo Konstitucinis Teismas.
Kaip pasisakė teismas, siekiant konstituciškai pateisinamo visuomenės sveikatos apsaugos tikslo galėjo būti nustatytas toks teisinis reguliavimas, pagal kurį laikinai asmenys, turintys galimybių pasą ir jo neturintys, galėjo būti traktuojami skirtingai.
Ištirti Vyriausybės nutarimo normų atitikimą Konstitucijai paprašė Kauno ir Vilniaus apygardos teismai, sustabdę baudžiamąsias bylas dėl svetimu galimybių pasu pasinaudojusių žmonių.
Teismai prašė įvertinti Vyriausybės nutarime „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ buvusias nuostatas, kuriomis įtvirtinti reikalavimai asmenims atitikti nustatytus medicininius kriterijus, kad galėtų gauti tam tikras paslaugas.
Galimybių pasas koronaviruso pandemijos valdymo metu leido asmenims vykdyti ūkinę veiklą, dalyvauti kultūros, pramogų, sporto renginiuose, festivaliuose, mugėse. Asmenys, neatitikę tam tikrų reikalavimų ir neturėję galimybių paso, šių paslaugų gauti negalėjo ir buvo apriboti.
Pareiškėjai Kauno apygardos teismas ir Vilniaus apygardos teismas dėl ginčijamų Vyriausybės nutarimo nuostatų konstitucingumo į Konstitucinį Teismą kreipėsi sustabdę baudžiamąsias bylas, nagrinėtas pagal nuteistų asmenų apeliacinius skundus.
Kaune byla nagrinėjama dėl asmens, nuteisto už bandymą su svetimu galimybių pasu patekti į prekybos centrą, Vilniaus teisme – dėl asmens, tokiu pat būdu bandžiusiu patekti į kokteilių barą.
KT jau yra baigęs kelias bylas dėl karantino metu galiojusių ribojimų. Teismas yra konstatavęs, kad Konstitucijai neprieštaravo reikalavimas darbuotojams testuotis dėl COVID-19 ligos, karantino metu galioję grožio ir odontologijos paslaugų teikimo ribojimai.