Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį nusprendė, kad Gitano Nausėdos dalyvavimas laidoje „Kitokie pasikalbėjimai“ prieš praėjusiais metais vykusius prezidento rinkimus buvo paslėpta politinė reklama.
Už tokį sprendimą balsavo šeši komisijos nariai, penki buvo prieš, įskaitant ir šalies vadovo į komisiją deleguotą Šarūną Liekį. Balsavime nusišalino kitas prezidento į VRK deleguotas narys – Andrius Vaišnys.
Pagal patvirtintą tyrimo išvadą, paslėpta politine G. Nausėdos reklama pripažinta balandžio 27 dieną Palangos koncertų salėje vykusi laida „Kitokie pasikalbėjimai“ ir prieš tai įvairiais kanalais platinti skelbimai apie renginį.
Jį organizavusi mažoji bendrija „Pasaulis gražus“ pripažinta pažeidusi Rinkimų kodeksą.
Tuo metu su laida susijusios išlaidos – per 18 tūkst. eurų – buvo pripažintos rinkimų kampanijos išlaidomis.
Skyrė daugiau dėmesio nei kitoms laidoms
„Renginio metu G. Nausėda buvo oficialiai registruotas rinkimų kampanijos dalyvis, o jo sprendimas kandidatuoti buvo žinomas dar anksčiau“, – sakė VRK narė Inga Milašiūtė.
Anot jos, tyrimo vertinimas remiasi nuo pernai kovo pabaigos vykusia renginio viešinimo kampanija ir pačiu įvykusiu renginiu.
„Renginio viešinimas, apimantis 67 vaizdo įrašus, nuotraukas ir tekstinę informaciją (…), laidos socialinėse platformose buvo skelbiamas vienas mėnesis prieš renginį bei dvi savaitės po jo, bei prieinamas iki pat balsavimo antrame ture dienos ir vėliau“, – kalbėjo I. Milašiūtė.
Jos teigimu, lyginant su kitomis laidomis, kur kalbinti pramogų pasaulio atstovai ir visuomenininkai, pokalbiui su G. Nausėda skirta ypač didelė sklaida.
Pavyzdžiui, „Meta“ duomenimis, laidos su prezidentu mokama reklama buvo skleidžiama 31 dieną, kai kitų „Kitokių pasikalbėjimų“ laidų mokami reklaminiai skelbimai – nuo vienos iki keturių dienų.
VRK atstovės teigimu, reklamuojant renginį, buvo paviešinti vaizdo įrašai, kuriuose G. Nausėda pristatomas kaip „kartu kursiantis gerovės „Kitokius pasikalbėjimus“.
Anot jos, „gerovės valstybės kūrimas“ buvo G. Nausėdos rinkimų programos ašis.
VRK užkliuvo ir renginio afiša, kurioje dideliu šriftu parašyta „Gitanas Nausėda“, yra šalies vadovo nuotrauka, tačiau nėra nurodytas žodis „prezidentas“, ką atvejį tyrusi tyrimų grupė sieja su politine reklama.
I. Milašiūtė pasakojo, kad po renginio, laidą internete iki gegužės 4-osios buvo galima peržiūrėti susimokėjus, o likus mažiau nei savaitei iki rinkimų – ji tapo nemokama.
Pasak komisijos narės, laidoje G. Nausėdos buvo klausiama apie tiesioginį darbą, kasdienę jo veiklą, geopolitinę situaciją, asmeninį gyvenimą, laisvalaikį.
Socialiniuose tinkluose patalpintos laidos ištraukos, kurios paskelbtos likus savaitei iki pirmojo turo, buvo peržiūrėtos „tūkstančius kartų“, sakė I. Milašiūtė.
Anot jos, vaizdo įrašai buvo apie prezidento santykius su žmona, piršlybas, pramogų srities asmenų atpažinimą.
Keletas iš jų, pasak VRK atstovės, iš dalies galėtų būti siejami su G. Nausėdos kaip prezidento funkcijų atlikimu, pavyzdžiui, futbolo žaidimas su apsaugos pareigūnais, prezidentų išrikiavimas pagal gerumą ir šmaikštaus įvykio užsienio vizito metu prisiminimas.
„Atrinkto turinio apie kandidatą skelbimas, kuriant išskirtai teigiamą ir tikslinei auditorijai patrauklų kandidato įvaizdį rinkimų kampanijos metu, ir tikslinga informacija siekiant paveikti žiūrovų motyvaciją balsuojant ir propaguojant kandidatą G. Nausėdą laikytina politine reklama“, – kalbėjo I. Milašiūtė.
Pasak jos, laidos metu vienas po kito buvo užduodami klausimai, susiję tiek su einamomis prezidento pareigomis, tiek su asmeniniu G. Nausėdos gyvenimu.
„Toks laidos turinio formatas laidą stebinčiam žiūrovui neleidžia aiškiai atriboti, kur kalbama apie valstybės vadovą, jo kasdienį darbą, o kur – apie G. Nausėdą“, – sakė VRK atstovė.
I. Milašiūtės teigimu, Prezidentūros kanceliarija paaiškino, kad renginys vyko prodiuserio Manto Bertulio iniciatyva, kuris elektroniniu paštu kreipėsi į vyriausiąją prezidento patarėją su kvietimu prezidentui tapti laidos svečiu.
Vėliau M. Bertulis susitiko su prezidento patarėjais, kurie kūrybinei grupei perdavė, kad laidoje negali būti kalbama apie rinkimus ir „prezidento propagavimo, jo idėjų, tikslų, pačio kandidato“.
„M. Bertulis taip pat paaiškino, kad laida nebuvo užsakyta G. Nausėdos, pasirinkimą lėmė tai, kad projektas „Kitokie pasikalbėjimai“ 2024 metais šventė dešimties metų gimtadienį ir naująjį jubiliejų norėjo pradėti labai skambia nata, (…) pakviesti ta proga garbingą svečią ir pristatyti naująjį vedėją“, – pasakojo I. Milašiūtė.
Anot jos, prodiuseris paaiškino, kad į laidą kviesta ir tuometinė premjerė ir konservatorių kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė, tačiau iš jos komandos gavo neigiamą atsakymą.
I. Milašiūtės teigimu, M. Bertulis kreipėsi į I. Šimonytės rinkimų štabo vadovą Mindaugą Lingę, kuris prodiuseriui atsakė, kad VRK ne kartą yra panašias laidas pripažinusi politine reklama, jei į jas nėra kviečiami visi kandidatai ir tai kelia rizika tapti paslėptos politinės reklamos skleidėjais.
Prašė lygiateisiškumo
VRK posėdyje dalyvavęs M. Bertulis nesutiko su teiginiu, kad turinys apie šią laidą buvo viešintas aktyviau nei apie kitas laidas.
„Nei prieš tuos pasikalbėjimus nevyko jokių renginių kokį pusmetį, nei po tų pasikalbėjimų su prezidentu nevyko daugiau negu mėnesį renginių, ir jūs lyginat su renginiais, kurie vyko vasarą, per savaitę po du kartus, natūralu, kad turėjome daugiau laiko išviešinti renginį su prezidentu“, – aiškino prodiuseris.
Pasak jo, šiam renginiui skirta daugiau mokamos reklamos socialiniuose tinkluose, nes pastebėta, kad į jį vangiai perkami bilietai.
„Buvo parduota tik apie 250 bilietų, kai pati salė talpina virš tūkstančio, tai tiesiog natūralus noras turėti kuo daugiau žmonių“, – sakė M. Bertulis.
Prodiuserio teigimu, reklaminiame įraše panaudota frazė „gerovės „Kitokie pasikalbėjimai“ buvo laidos vedėjo P. Vaitiekūno humoras, kuriam įtakos niekas nedarė.
„(Sakoma – BNS), kad buvo išskirtinai teigiamas svečio įvaizdis, tai „Kitokie pasikalbėjimai“ nėra R. Janutienės laida ar dar kažkas, kur su purvais būtų maišomi pašnekovai, kai žmogus atsisėda į „Kitokių pasikalbėjimų“ svečio kėdę, jis automatiškai yra aukštinamas, tuo metu mūsų korifėjus, kuriam teigiamą įvaizdį apie visus žmones, tiesiog mūsų toks formatas“, – dėstė M. Bertulis.
Pasak jo, renginio komanda turėjo absoliučią laisvę rengdama klausimus.
„Norėtųsi to lygiateisiškumo, nes prieš penkerius metus darėme analogiškai su kandidatais į prezidentus, tiek su G. Nausėda, tiek su I. Šimonyte, natūralu, kad nematėme nieko blogo, kad viskas vyktų taip pat ir šį kartą“, – kalbėjo M. Bertulis.
I. Milašiūtė teigė, kad ir prieš penkerius metus šios laidos susilaukė VRK dėmesio, tuomet M. Bertulis žadėjo į laidas kviesti visus kandidatus į prezidentus.
„Kolegos tuo metu nebegrįžo prie to pačio klausimo ir patikėjo gautu atsakymu dėl jūsų gerų intencijų“, – sakė VRK atstovė.
M. Bertulis pažymėjo, kad pats rinkimuose buvo „kitos kandidatės gerbėjas“.
„Balsavau tikrai ne už G. Nausėdą, atsiprašau, jei kažką įžeidžiau“, – sakė jis.
Pasak M. Bertulio, pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose yra įprasta praktika, kad prezidentai, kandidatai prezidento rinkimuose dalyvauja pramoginėse laidose.
„Tai absoliuti normali praktika, o čia Lietuvoje buvo vienas pirmųjų atvejų, kai prezidentas mums davė garbę ir pasirodė mūsų late nighte (vėlyvo vakaro šou – BNS)“, – teigė prodiuseris.
Prezidento poziciją atstovavęs advokatas Justas Vilys teigė, kad prezidentas pagal savo teisinį statusą turi teisę nekomentuoti ir neteikti jokių paaiškinimų, tačiau G. Nausėda nusprendė paaiškinti situaciją.
Pasak advokato, laida yra pramoginio turinio, ne visuomenės informavimo, tad jai netaikoma dalis Rinkimų kodekso reikalavimų.
J. Vilys teigė, kad „Kitokiuose pasikalbėjimuose“ anksčiau dalyvavo ir kiti politikai, pavyzdžiui, I. Šimonytė, Saulius Skvernelis, Gabrielius Landsbergis, Vytautas Landsbergis, Aušra Seibutytė (buvusi Maldeikienė), Visvaldas Matijošaitis, o šių laidų peržiūros buvo maždaug panašios, o daug labiau žiūrimos laidos yra su pramogų atstovais – komiku Mantu Katleriu, dainininke Natalija Bunke.
„Matome, kad tai daugiau pramogų žvaigždėms skirta laida, kurioje papasakojama apie patį žmogų“, – dėstė advokatas.
Jis teigė nesutinkantis, kad laidoje apie svečius kalbama tik teigiamai, anot J. Vilio, laidos vedėjai kartais pasitelkia „šaržą, pasišaipymo formą“.
Advokato teigimu, laidoje nebuvo vykdoma rinkimų agitacija, kadangi nebuvo kalbama apie politinę programą, kampanijos viziją, nebuvo kviečiama dalyvauti rinkimuose, o G. Nausėda laidoje pamini, kad „tuoj bus rinkimai, blogai baigsis“, norėdamas atsieti pokalbį nuo rinkimų kampanijos, nes tai buvo sąlyga prie sutinkant dalyvauti renginyje.
„Tai yra pramoginio turinio (laida – BNS), kurioje prezidentas neturi jokio apribojimo dalyvauti“, – kalbėjo J. Vilys.
Advokatas teigė, kad taip pat kyla abejonių, ar situaciją tyrusios I. Milašiūtė ir Laura Martinaitytė galėjo atsiriboti nuo galimos įtakos.
Pasak J. Vilio, L. Martinaitytės brolis yra aktyvus konservatorių narys, o I. Milašiūtę I. Šimonytė būdama premjere skyrė į Venecijos komisiją.
Komisijos narės atmetė įtarimus dėl savo nešališkumo.
„Drįsčiau teigti, neetiška, populistiška ir neargumentuota teigti, (…) kad kažkieno brolis kažkur kandidatavo, kai yra yra nagrinėjama vieno asmens kandidato politinė reklama“, – sakė L. Martinaitytė.
I. Milašiūtė sakė, kad tai priima kaip „silpnos gynybos argumentą“.
Šis klausimas turėjo būti svarstytas gruodį, tačiau Prezidentūros prašymu VRK jį nukėlė.
VRK sprendimas gali būti skundžiamas Regionų administraciniam teismui.
G. Nausėda, per antrąjį turą surinkęs 74,15 proc. balsų, perrinktas prezidentu antrai kadencijai.