Prezidentas Gitanas Nausėda palaiko valdančiųjų iniciatyvą suteikti valstybės vadovo statusą Vytautui Landsbergiui, tačiau teigia, kad tam reikėtų paieškoti kitos teisinės formos, nei įstatymas.
Prezidentūra BNS informavo, kad G. Nausėda yra jau ne kartą pasisakęs šiuo klausimu, yra pavadinęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininką V. Landsbergį prezidentu ir sakęs, kad jam „nekyla abejonių“, jog 1990-1992 metais V. Landsbergis buvo de facto šalies vadovas.
„Prezidento nuomone, valdančiųjų iniciatyva Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkui suteikti valstybės vadovo statusą yra sveikintina. Klausimas tik ar teisėkūros kokybės požiūriu įstatymas yra tinkama forma tokiai iniciatyvai“, – teigiama Prezidentūros Komunikacijos grupės BNS pateiktame atsakyme.
Seimo valdantieji pirmadienį registravo Įstatymo dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso projektą, siūlantį įtvirtinti, kad „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas nuo 1990 m. kovo 11 d. buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas“.
Tačiau parlamento teisininkai teigia, kad toks siūlymas gali prieštarauti Konstitucijai, remdamiesi Konstitucinio Teismo išaiškinimu, kad „valstybės vadovo statusą Konstitucijoje nustatytam laikui įgyja tik vienas asmuo, t. y. prezidentas, kurį išrenka Lietuvos piliečiai“.
Anot dokumento, Konstitucinis Teismas taip pat yra pabrėžęs, kad pagal Konstituciją įstatymų leidėjui neleidžiama nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuriuo būtų paneigtas individualus prezidento teisinis statusas ir sudarytos teisinės prielaidos kurį nors kitą asmenį prilyginti prezidentui – valstybės vadovui.
Prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė anksčiau antradienį Žinių radijui teigė, kad iki šiol nesuteiktas šalies vadovo statusas V. Landsbergiui „yra tam tikra skola“, o Seimo politinis sprendimas galėtų būti „priimtinas visoms pusėms“.
Seime jau buvo bandoma suteikti valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui praėjusią kadenciją, tačiau tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva nesulaukė buvusių valdančiųjų politinio palaikymo.
Seimo teisininkai: siūlymas dėl V. Landsbergio statuso gali prieštarauti Konstitucijai
Valdančiųjų siūlymas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui suteikti valstybės vadovo statusą gali prieštarauti Konstitucijai, konstatuoja Seimo teisininkai.
Įstatymo projektą įvertinęs Seimo kanceliarijos Teisės departamentas antradienį paskelbtoje išvadoje pažymi, kad dėl prezidento kaip valstybės vadovo statuso jau yra pasisakęs Konstitucinis Teismas (KT).
„Konstitucinis Teismas ne kartą pakartojo, kad valstybės vadovo statusą Konstitucijoje nustatytam laikui įgyja tik vienas asmuo, t. y. prezidentas, kurį išrenka Lietuvos piliečiai“, – sakoma išvadoje.
Anot dokumento, KT taip pat yra pabrėžęs, kad pagal Konstituciją įstatymų leidėjui neleidžiama nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuriuo būtų paneigtas individualus prezidento teisinis statusas ir sudarytos teisinės prielaidos kurį nors kitą asmenį prilyginti prezidentui – valstybės vadovui.
Seimo teisininkai cituoja Konstitucinio Teismo 2002 metų birželio 19 dienos nutarimą, kur konstatuota, jog „pagal Konstituciją prezidento, kaip valstybės vadovo, teisinis statusas skiriasi nuo visų kitų valstybės pareigūnų teisinio statuso“.
KT nutarime taip pat įvardijama, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininko pareigybė Konstitucijoje numatyta kaip laikina, todėl „akivaizdu, jog 1990–1992 metais dirbusios Aukščiausiosios Tarybos pirmininko statusas nėra tapatus 1992 metais Konstitucijoje įtvirtinto prezidento, kaip valstybės vadovo, statusui.“
„Konstitucijoje Aukščiausiosios Tarybos pirmininko pareigybė skiriasi nuo prezidento, kaip valstybės vadovo, instituto. Atsižvelgdami į išdėstytas oficialiosios konstitucinės doktrinos nuostatas manome, kad projektu siūlomas teisinis reguliavimas gali prieštarauti Konstitucijai“, – sakoma teisininkų išvadoje.
Įstatymo dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso projektą registravo trijų valdančiųjų partijų atstovai. Šio projekto pateikimas įtrauktas į paskutinės pavasario sesijos dienos, trečiadienio, darbotvarkę.
Projekte siūloma įtvirtinti, kad „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas nuo 1990 m. kovo 11 d. buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas“.
Seime jau buvo bandoma suteikti valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui praėjusią kadenciją, tačiau tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva nesulaukė buvusių valdančiųjų politinio palaikymo.