Birželio 13 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) priėmė palankų sprendimą dėl Vengrijos teisės laikytis savo įstatymų, draudžiančių pagalbinę savižudybę, taip patvirtindamas 46 Europos Tarybos šalių įstatymus, kuriais saugoma žmogaus gyvybė.
Europos Taryba yra plačiausia asamblėja Europoje, didesnė už 26 narių Europos Sąjungą. Pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė yra Europos Vadovų Tarybos narė, bet nėra Europos Sąjungos narė.
„ADF International” (ADF), pasaulinis advokatų kontorų, ginančių žmogaus gyvybę, aljansas, įstojo į bylą Karsai prieš Vengriją, teigdamas, kad Vengrijos draudimas dėl savižudybės su pagalba turėtų būti paliktas galioti, nes Vengrija yra pasirašiusi Europos žmogaus teisių konvenciją, kurioje ginama teisė į gyvybę. Organizacija teigė, kad nors valstybės privalo saugoti teisę į gyvybę, teisė mirti neegzistuoja.
Jeanas-Paulas Van De Walle (Žanas Polas Van De Valis), ADF advokatas, teigė: „Užuot apleidusi savo pažeidžiamiausius piliečius, visuomenė turėtų daryti viską, ką gali, kad užtikrintų geriausius priežiūros standartus.”
Užuot apleidusi savo pažeidžiamiausius piliečius, visuomenė turėtų daryti viską, ką gali, kad užtikrintų geriausius priežiūros standartus.
„Pasaulyje tik maža dalis šalių leidžia savižudybę su pagalba. Visur, kur ši praktika leidžiama, teisinių „apsaugos priemonių” nepakanka, kad būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimui, kuris labiausiai kenkia pažeidžiamiems visuomenės nariams, įskaitant pagyvenusius žmones, neįgaliuosius ir sergančius psichikos ligomis ar depresija. Visuomenė pagrįstai laiko savižudybę tragedija, kuriai reikia užkirsti kelią, todėl tas pats turi būti taikoma ir savižudybei su pagalba. Rūpinimasis, o ne žudymas turi būti tikslas, kurio visi siekiame”, – sakė J. P. Van De Walle.
Vengrų teisininkas Danielis Karsai, kuriam diagnozuota neurodegeneracinė liga, teigė, kad savižudybės su gydytojo pagalba kriminalizavimas pažeidžia Europos žmogaus teisių konvenciją, kuri saugo privatų ir šeimos gyvenimą ir draudžia diskriminaciją. Pagal Vengrijos įstatymus asmenys, padedantys jam nusižudyti, būtų traukiami baudžiamojon atsakomybėn, be to, jis teigė, kad PAS/E (savižudybė su gydytojo pagalba ir (arba) eutanazija) draudimas yra diskriminacinis, nes nepagydomai sergantys pacientai gali prašyti nutraukti gydymą.
ADF įspėja, kad panaikinus teisę į gyvybę neišvengiamai atsirastų piktnaudžiavimų.
„Tokių nuostatų pašalinimas iš įstatymo sukuria pavojingą scenarijų, kai pažeidžiamiems žmonėms daromas spaudimas nutraukti savo gyvybę bijant (pagrįstai ar nepagrįstai), kad jie taps našta artimiesiems, globėjams ar valstybei, kuriai trūksta išteklių”, – teigiama pranešime.
ADF įspėja, kad panaikinus teisę į gyvybę neišvengiamai atsirastų piktnaudžiavimų.
Birželio 13 d. teismas sutiko su ADF bei nustatė, kad „nėra pagrindo daryti išvadą, jog tokiu būdu valstybėms narėms patariama, o juo labiau reikalaujama suteikti galimybę” atlikti savižudybę su pagalba. Teismas teigė, kad teikiant pagalbą gydytojui numirti kyla klaidų ir piktnaudžiavimo rizika bei didžiulės pasekmės visuomenei.
Teismas taip pat nustatė, kad Vengrijos įstatymas, draudžiantis PAS/E, apsaugo neįgaliuosius ir nepagydomai sergančius asmenis.
„Vengrijos visuomenė neskatino sergančiųjų siekti mirties, o siekė suteikti jiems priežiūrą ir paramą”, – teigė teismas, patvirtindamas Europos Tarybos pripažįstamą pacientų teisę atsisakyti nepageidaujamo gydymo, kuri siejama su teise į laisvą ir informuoto asmens sutikimą. Teismas nenustatė jokios diskriminacijos D. Karsai atveju.
Austrija, Belgija, Vokietija, Liuksemburgas, Nyderlandai ir Ispanija yra vienintelės Europos Tarybos narės, kuriose įteisinta pagalbinė savižudybė. Taip yra nepaisant 2012 m. Europos Tarybos asamblėjos rezoliucijos, kurioje teigiama, kad eutanazija, „tyčinis priklausomo žmogaus nužudymas veiksmais ar neveikimu siekiant tariamos naudos, turi būti visada draudžiamas”.
Nors nesavanoriška eutanazija yra neteisėta visose 50 Jungtinių Valstijų valstijų, savižudybė ir (arba) eutanazija su gydytojo pagalba yra teisėta Kolumbijos apygardoje, Kalifornijoje, Kolorade, Oregone, Vermonte, Naujojoje Meksikoje, Meine, Montanoje, Naujajame Džersyje, Vašingtone ir Havajuose.
Nacionalinis katalikų bioetikos centras paaiškina: „Savanoriška eutanazija yra tada, kai asmuo nori nutraukti savo gyvenimą, ir ji yra įteisinta vis daugiau šalių. Nesavanoriška eutanazija yra tada, kai nėra paciento sutikimo, ir kai kuriose šalyse ji yra teisėta… tiek aktyviomis, tiek pasyviomis formomis. Nesavanoriška eutanazija, kuri atliekama neatsiklausus paciento sutikimo arba prieš jo valią, yra neteisėta visose šalyse ir paprastai laikoma žmogžudyste.”