Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį po kelias valandas trukusių derybų Briuselyje paragino sukurti „humanitarinius koridorius ir pertraukas“, kad į Gazos Ruožą būtų galima pristatyti pagalbą.
„Europos Vadovų Taryba reiškia didžiausią susirūpinimą dėl blogėjančios humanitarinės padėties Gazoje ir ragina užtikrinti nuolatinę, greitą, saugią ir netrukdomą humanitarinę prieigą ir pagalbą, kad ji pasiektų tuos, kuriems jos reikia, taikant visas būtinas priemones, įskaitant humanitarinius koridorius ir pertraukas humanitariniams poreikiams tenkinti“, – sakoma pareiškime.
Po penkias valandas trukusių derybų pirmąją EVT dieną 27 šalių lyderiai pareiškė, kad ES „glaudžiai bendradarbiaus su partneriais regione, kad apsaugotų civilius gyventojus, teiktų pagalbą ir sudarytų palankesnes sąlygas [jiems] gauti maisto, vandens, medicininės pagalbos, kuro ir pastogę“.
Po to, kai spalio 7 dieną „Hamas“ surengė netikėtą išpuolį prieš Izraelį, ES dėjo pastangas dėl vienybės ir įtakos Vidurio Rytus apėmusios krizės akivaizdoje.
Didėjantis kraujo praliejimas prikaustė Europos dėmesį tuo metu, kai vis dažniau abejojama, ar Vakarai sugebės toliau remti Ukrainą kovoje su Rusija.
27 šalių blokas jau seniai pasidalijęs į labiau palestiniečiams palankias nares, pavyzdžiui, Airiją ir Ispaniją, ir ištikimas Izraelio rėmėjas, įskaitant Vokietiją ir Austriją.
„Hamas“ išpuolis, per kurį, Izraelio teigimu, žuvo mažiausiai 1,4 tūkst. žmonių ir daugiau kaip 200 buvo paimti įkaitais, sulaukė plataus pasmerkimo.
Tačiau buvo mažiau sutarimo dėl raginimo nutraukti Izraelio vykdomą atsakomąjį Gazos Ruožo bombardavimą, per kurį, „Hamas“ kontroliuojamos teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, žuvo daugiau kaip 7 tūkst. žmonių.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą; ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Fantazijos“
Naujausiame ES raginime, kitaip nei Jungtinių Tautų pareiškime, nekalbama apie ugnies nutraukimą, nors Ispanija paskutinę minutę stengėsi sugriežtinti formuluotę.
Vokietija ir kitos tvirtos Izraelio rėmėjos siekė sušvelninti bet kokias formuluotes, kurios galėtų būti vertinamos kaip Izraelio rankų surišimas kovojant su „Hamas“.
„Visos fantazijos apie ugnies nutraukimus, paliaubas ir t. t. stiprina „Hamas“ ryžtą tęsti savo veiksmus ir tęsti šį baisų terorą“, – prieš derybas sakė Austrijos kancleris Karlas Nehammeris (Karlas Nehameris).
Savo pareiškime ES lyderiai teigė, kad pritaria Ispanijos pasiūlymui „netrukus surengti tarptautinę taikos konferenciją“, kurioje būtų aptarti bandymai rasti ilgalaikį dviejų valstybių sprendimą.
Kai kurių bloko šalių diplomatai įspėjo, kad delsimas ieškant tinkamų žodžių, kai Gazos Ruože daugėja žuvusiųjų, kenkia bloko reputacijai pasaulyje.
„Galime jausti, jog kai kas pasaulyje naudojasi šiomis aplinkybėmis, kad bandytų sutelkti dalį tarptautinės bendruomenės ir pulti Europos Sąjungą“, – sakė EVT pirmininkas Charles’is Michelis (Šarlis Mišelis).