Į prezidentus kandidatuojanti premjerė Ingrida Šimonytė savo rinkimų programoje akcentuoja stiprios šalies viziją, kurią sieja su saugumu, sąžiningu elgesiu su piliečiais ir įstatymais, parama Ukrainai ir atsparumą antivakarietiškoms idėjoms.
Ji taip pat tvirtina matanti prezidento kaip telkiančiojo skirtingas idėjas vidaus politikoje, vaidmenį, sako, jog veto teise naudotųsi tik ginant Konstituciją, teisės viršenybę ir vakarietiškos valstybės kryptį.
Penktadienio vakarą menų fabrike „Loftas“ Vilniuje pristatydama svarbiausias programos kryptis, ji teigė, kad jos pastaroji kadencija Vyriausybėje buvo paženklinta „lūžio metais, tiesa, ne tokiais gausiais, kiek tektoninių priskaičiavo Gitanas Nausėda, bet užtenka vieno, tikro“.
„Tikrovėje pamatėme, kaip viskas yra trapu, kai agresorius perjungia pavarą ir ciniškai traiško demokratinį pasaulį, kol šis apsimeta to nesuprantąs. Pradėjęs pirma pavara, Putinas po Europą važinėjo lėtai, ilgai ir užtikrintai, važinėjo limuzinais, pasitikinėtas ant raudonų kilimų, nors vietoje protokolinių reveransų naudojo šantažu paremtą gazrpominę ir rosatominę leksiką, jausdamasis padėties diktuotoju“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Ji pabrėžė Vakarų nuolaidžiavimą net ir Rusijai užgrobus dalį Sakartvelo, Krymą, kritikavo vangią laikyseną teikiant paramą Ukrainai po plataus masto invazijos 2022-aisiais.
Turime užtikrinti, kad tapę vieningi, nevirstumėme vieningi nieko nedaryme.
„Turime užtikrinti, kad tapę vieningi, nevirstumėme vieningi nieko nedaryme. Nepadarėme visko, nedarome visko, kas būtina, kad aukštėjanti pavara nepriartėtų prie mūsų sienų“, – kalbėjo kandidatė.
„Turime be iliuzijų, bet ir be panikos, žvelgdami į ateitį ir daryti viską, kad nieko bloga mūsų šaliai nenutiktų. Tiek daug sukūrėme, tiek daug išgyvenome – neįsivaizduojama, kad galėtumėme tai kažkam lengva ranka atiduoti ar leisti paneigti. Tam reikia drąsos: kalbėti tiesiai, atvirai ir telkti politinę valią būtiniems sprendimams“, – sakė I. Šimonytė.
Prezidento poziciją mato kaip laisvę vienyti
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos (TS-LKD) keliama kandidatė teigia, kad premjero pozicija svarbi, tačiau apsiriboja valdančiąja koalicija, tuo metu sprendžiant esminius valstybei klausimus, I. Šimonytės teigimu, būtina telktis į plataus susitarimo paieškas, kad „tiek kairė, tiek dešinė jaustųsi vienodai girdimi“.
„Esame laike, kai reikia stiprios lyderystės, ne mistifikuotos vienybės, nes tai nėra tikroji demokratijos raiška, o racionalių ir pragmatinių susitarimų, geriausių mūsų šaliai. Prezidento pozicija atveria galimybes nebūti susaistytam su konkrečių partijų programoms ir pasaulėžiūra, telkti politinį sutarimą dėl svarbiausių klausimų, nesusitapatinti su viena puse, siekiant būti aukščiau kitos balanso pusės“, – dėstė ji.
Esame laike, kai reikia stiprios lyderystės, ne mistifikuotos vienybės, nes tai nėra tikroji demokratijos raiška, o racionalių ir pragmatinių susitarimų, geriausių mūsų šaliai.
Kalbėdama apie stiprios šalies idėja, ji sako ją įsivaizduojanti kaip nedarančią kompromisų dėl pamatinių klausimų, „nenuolaidžiaujančią agresoriams, nepasiduodančią šantažui“
Anot jos, artėjant rinkimams „girdime žmones, teigiančius, kad jie – už taiką, todėl, anot jų, nereikia padėti Ukrainai, nes tai tęsia karo veiksmus“.
„Todėl, anot jų, nereikia stiprinti savo gynybos, siekti sąjungininkų gynybos, plėtoti gynybos pramonės. Visa tai neva provokuoja (…). Bandymas įsiteikti agresoriams ir tarptautiniams nusikaltėliams niekada nereiškia taikos. Lygiai kaip bandymas įsiteikti smurtininkui niekada nepabaigia smurto. Mūsų atsakas turi būti taika per stiprybę, ne per silpnumą, taika per Ukrainos pergalę“, – kalbėjo premjerė.
Pagarba piliečiams ir įstatymams
Ji taip pat akcentavo, jog stipri šalis turi telktis dėl silpniausiųjų – senolių, neįgaliųjų, vaikų, bedarbių ir kitų žmonių, kad jie jaustųsi saugūs ir mylimi.
„Mylimi jie ne tada, kai nuo jų bandoma išsipirkti pinigais, o tada, kai jų orumas yra vienodai gerbiamas. Stiprus prezidentas yra ne tas, kuris turi tvirtesnį kumštį ar daugiau konstitucinių galių, o tas, kuris moka esamas galias išnaudoti ir geba demonstruoti pagarbą kitoms valstybių institucijoms ir jų kompetencijoms“, – sakė premjerė.
Ji akcentavo, kad skiriant asmenis į svarbias pareigas stiprybė yra vertinama kompetencija, padorumas, o ne „lojalumas ar atsargus komfortabilumas“.
Norėčiau, kad politiniai veto argumentai būtų naudojami tik tais atvejais, kai sprendimai akivaizdžiai prieštarautų strateginiams valstybės vakarietiškos krypties tikslams.
„Norėčiau dirbti taip, kad veto teise nereikėtų naudotis ypatingai dažnai. O jei visgi tektų, pirmiausia šį instrumentą naudočiau ginti Konstituciją ir teisės viršenybę. Norėčiau, kad politiniai veto argumentai būtų naudojami tik tais atvejais, kai sprendimai akivaizdžiai prieštarautų strateginiams valstybės vakarietiškos krypties tikslams“, – kalbėjo politikė.
Ji tikino, jog jai esant dabartinėse pareigose buvo „nesvetima balsuoti“ už geras politinių oponentų iniciatyvas ar nepalaikyti nepriimtinų partiečių siūlymų: „noriu, kad sąžiningumo standartas taptų politikos higiena“.
Sako rasianti argumentų ir D. Trumpui
Kalbėdama apie galimybes užsienio politikoje, ji sako jaučianti turinti „pakankamai žinių, patirties ir svarbių kontaktų, kurie padėtų mūsų interesų gynybą padaryti rezultatyvesne“.
„Tikiu, rasčiau kalbą ir argumentų pakankamai turėčiau kalbantis ir su ponu Trumpu, jeigu tektų bendradarbiauti“, – kalbėjo ji.
Tikiu, rasčiau kalbą ir argumentų pakankamai turėčiau kalbantis ir su ponu Trumpu, jeigu tektų bendradarbiauti.
Anot premjerės, šiandien Lietuva privalo saugoti ne tik savo, bet ir „Europos sienas“.
„Išvien ir kartu su jas saugančiais ukrainiečiais, su sąjungininkais, su visais, branginančiais laisvę. Kam pakeliui – ginkime ir auginkime“, – baigdama kalbą teigė ji.
I. Šimonytę renginyje pristatė ir už ją renginyje agitavo Architektas, buvęs grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas, buvusi krepšininkė, komikė Aistė Krušinskaitė, buvusi Seimo pirmininkė konservatorė Irena Degutienė, kiti.
Prezidento rinkimai vyks gegužės 12 dieną.
Juose be I. Šimonytės varžysis perrinkimo siekiantis dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ keliamas buvęs krašto apsaugos viceministras Giedrimas Jeglinskas, Darbo partijos pirmininkas Seimo narys Andrius Mazuronis, save išsikėlęs medikas Eduardas Vaitkus, advokatas Ignas Vėgėlė, partijos „Nemuno aušra“ lyderis Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, Laisvės partijos iškeltas Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas.