ES geriau išmes 55 mln. vakcinų nuo COVID-19, bet neleis Afrikos šalims jų gaminti – aljansas

Iki vasario pabaigos ES bus iš viso išmetusi 55 mln. vakcinų nuo COVID-19 dozių – t. y. 25 mln. daugiau, nei skyrė Afrikai, tvirtina „People’s Vaccine Alliance“. Šis aljansas, kaip teigiama jų puslapyje – daugiau kaip 80 organizacijų vienijanti koalicija, kuri siekia sukurti visiems nemokamai prieinamas vakcinas.

Aljansas teigia, kad be to, kad ES panaikino patentų įstatymus, leidžiančius Afrikai pačiai gaminti vakcinas, ji taip pat kaupia dozes, kad jas parduotų turtingesnėms valstybėms. Daugelio jų galiojimo laikas baigiasi mėnesio pabaigoje.

„ES tvirtina, kad skatina ‘klestinčią lygiavertę partnerystę’ su Afrikos šalimis, tačiau išmeta daugiau vakcinų dozių, nei mums dovanoja, ir toliau blokuoja vakcinų patentų panaikinimą, kuris leistų mums patiems pasigaminti vakcinas”, – sako Sani Baba Mohammed (Sani Baba Mahometas), Viešųjų paslaugų organizacijos tarptautinis regioninis sekretorius Afrikai ir arabų šalims.

2022 m. tik 8 proc. vakcinų eksporto iš ES teko Afrikai. Visame žemyne tik 11 proc. žmonių gavo dvi pirmąsias COVID-19 vakcinas.

ES blokuoja Afrikos vakcinų gamybos savarankiškumą

Aljansas teigia, kad ES blokuoja pasiūlymus laikinai panaikinti intelektinę nuosavybę, kad Afrikoje būtų galima gaminti COVID-19 vakcinas, testus ir gydymo priemones.

Praėjusią vasarą Prancūzija pritarė tokiai išimčiai, tačiau nuo to laiko „padarė nedaug, kad užginčytų ES poziciją šiuo klausimu”.

„Jei ES iš tiesų norėtų turėti bendrą darbotvarkę su mumis, nustotų pirmenybę teikusi farmacijos bendrovėms, kurios iš pandemijos susižėrė milijardus, interesams, o ne Afrikos žmonių gyvybėms”, – sakė Anna Marriott, organizacijos narė.

„Vakcinos buvo finansuojamos valstybių lėšomis, todėl jų gamybos formulės turėtų būti perduodamos pasauliui, kad visi kvalifikuoti gamintojai galėtų gaminti šias gyvybiškai svarbias vakcinas”, – sakė A. Marriott.

Europos Komisijos atstovas spaudai nepatvirtino, kad iš viso bus išmesta 55 mln. vakcinų, ir pridūrė, kad valstybės narės neprivalo dalytis tokiais duomenimis.

„Dirbame su valstybėmis narėmis, kad valdytume vakcinų pirkimą ir pristatymą, o jos planuoja nacionalinį skiepijimo procesą ir donacijas, atsižvelgdamos į numatomą vakcinų galiojimo terminą.”

Jis pabrėžė, kad Komisija pripažįsta, jog reikia vengti vakcinų švaistymo, ir kad ji bendradarbiauja su ES šalimis, siekdama kuo labiau sumažinti išmetamų dozių skaičių ir palengvinti keitimąsi jomis tarp šalių.

5 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version