35-erių bananų imperijos paveldėtojas Danielis Noboa sekmadienį tapo jauniausiu kada nors išrinktu prezidentu ir pažadėjo atkurti taiką kruvino narkotikų gaujų karo draskomoje šalyje.
Rinkimų institucijai paskelbus jį nugalėtoju, o socialistų varžovei Luisai Gonzalez (Luisai Gonsales) pripažinus pralaimėjimą, D. Noboa pažadėjo, kad „rytoj pradėsime atkurti šalį, kuri smarkiai nukentėjo nuo smurto, korupcijos ir neapykantos“.
Ekvadoras, kadaise buvęs palyginti taikus pagrindinių kokaino gamintojų Kolumbijos ir Peru kaimynas, iš narkotikų tranzito maršruto tapo svarbiu narkotikų platinimo centru, kurį drasko smurtas. Valdžia dėl smurtinių nusikaltimų bangos kaltina konkuruojančias gaujas, susijusias su Meksikos ir Kolumbijos karteliais.
Ekvadore nuo 2021 metų vasario įvyko daug žudynių kalėjimuose, per kurias žuvo 460 žmonių, daugeliui jų buvo nukirstos galvos arba jie buvo sudeginti.
Gaujos, demonstruodamos jėgą, kabino lavonus be galvų ant miesto tiltų ir prie policijos nuovadų sprogdino automobiliuose padėtas bombas.
Rugpjūtį kampanijos metu buvo nužudytas žurnalistas ir pretendentas į prezidentus Fernando Villavicencio (Fernandas Viljavisensijus).
Apklausos rodė, kad rinkimuose jis būtų užėmęs antrą vietą.
Rugpjūtį kampanijos metu buvo nužudytas žurnalistas ir pretendentas į prezidentus Fernando Villavicencio
Po F. Villavicencio nužudymo buvo paskelbta nepaprastoji padėtis, o D. Noboa ir L. Gonzalez dalyvavo rinkimų kampanijoje apsupti gausių saugumo pajėgų.
Olone Ekvadoro pietvakariuose savo šalininkams D. Noboa sekmadienį sakė, kad jo tikslas yra „atkurti taiką, sugrąžinti jaunimui švietimą“ ir kurti darbo vietas.
„Sugriauta šalis“
Sekmadienį Ekvadore balsavimas vyko 10 valandų. Jokių pranešimų apie smurtą nebuvo gauta. Kad balsavimas vyktų saugiai, buvo pasitelkta 100 tūkst. policininkų ir karių.
„Turime išrinkti geriausią prezidentą, nes jis (arba ji) valdys šalį, kuri yra sugriauta (…) ir spręs visas šias problemas, tokias kaip nesaugumas“, – Ekvadoro pietuose esančioje Kuenkoje naujienų agentūrai AFP sakė vietinis rinkėjas Ramiro Duchitanga (Ramiras Dučitanga).
„Tai labai svarbūs rinkimai, – pridūrė Kite populiarus 49-erių dainininkas Freddy Escobaras (Fredis Eskobaras), kaip pagrindinį rūpestį įvardijęs nusikalstamumą. – Balsuoju baimindamasis, nes nežinau, kas nutiks.“
Remiantis naujausiomis apklausomis, pagrindinis ekvadoriečių susirūpinimą keliantis klausimas yra nusikalstamumas ir smurtas šalyje, kurioje per ketverius metus iki 2022-ųjų žmogžudysčių skaičius išaugo keturis kartus.
D. Noboa, kuris, beveik galutinai suskaičiavus balsus, surinko apie 52 proc. balsų, buvo išrinktas tik 16 mėnesių kadencijai – tiek, kiek būtų likę valdyti dabartiniam prezidentui Guillermo Lasso (Giljermui Lasui), kuris norėdamas išvengti apkaltos proceso, vos po dvejų metų nuo atėjimo į valdžią paskelbė pirmalaikius rinkimus.
D. Noboa galės vėl kandidatuoti 2025–2029 metų prezidento kadencijai ir dar vienai po jos.
Abu į antrąjį turą patekę kandidatai buvo palyginti nežinomi politikoje.
D. Noboa yra vieno turtingiausių Ekvadoro žmonių, kuris pats penkis kartus nesėkmingai dalyvavo prezidento rinkimuose, sūnus.
Išrinktasis prezidentas, kurio vienintelė politinė patirtis – dveji metai parlamento nario pareigose, save vadina centro kairės šalininku, tačiau palaiko neoliberalų ekonominį mąstymą.
Jis kandidatavo naujojo Nacionalinio demokratinio veiksmo aljanso, apimančio centro ir kairės politinio spektro partijas, sąraše.
Ekvadore skurdo lygis siekia 27 proc., o ketvirtadalis gyventojų yra bedarbiai arba dirba nelegaliai.
Apklausos rodo, kad nedarbas yra dar viena rinkėjams nerimą kelianti problema.
D. Noboa sekmadienį pakartojo, kad jis ketina „siekti pažangos šalyje, kuri turi visus elementus, kad taptų pasauliniu pavyzdžiu“.
L. Gonzalez – artima buvusiam prezidentui socialistui Rafaeliui Correa (Rafaeliui Korėjai), kuris valdė šalį 2007–2017 metais. Jis dabar gyvena tremtyje Belgijoje, kad išvengtų aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmės už korupciją – dar vienos didelės Pietų Amerikos šalies problemos.
Iš aštuonių kandidatų L. Gonzalez surinko daugiausiai balsų per pirmąjį balsavimo turą rugpjūtį. Už ją balsavo 34 proc. rinkėjų, o antras liko D. Noboa su 23 proc. balsų.
Sekmadienį ji nuoširdžiai pasveikino D. Noboa, teigdama: „nes tai yra demokratija“.
Kreipdamasi į šalininkus Kito mieste, L. Gonzales taip pat sakė, kad sukčiavimu kaltinti neketinanti.
Pasak analitikų, D. Noboa neturi absoliučios daugumos, kuri palaikytų jo teisėkūros projektus, nes jo pusėje yra 13 įstatymų leidėjų iš 137 parlamento narių, o jo kadencija trunka tik 16 mėnesių, todėl jam teks nelengva kova, kad prastumtų bet kokias reformas.
16,9 mln. gyventojų turinčioje šalyje rinkimų teisę turi 13,4 mln. žmonių. Balsavimas Ekvadore yra privalomas. Rinkimų institucija pranešė, kad rinkėjų aktyvumas viršijo 82 proc.
Po to, kai socialinėje žiniasklaidoje pasirodė vaizdai, kuriuose matyti asmuo, užpildęs kelis balsavimo biuletenius D. Noboa naudai, Nacionalinės rinkimų komisijos pirmininkė Diana Atamaint pažadėjo nedelsiant pradėti tyrimą.