Donaldo Tusko prioritetas – legalūs abortai Lenkijoje

ŠaltinisREMIX NEWS

Donaldo Tusko pareiškimas, kad jo partija kitos kadencijos parlamente pirmenybę teiks teisės aktui, pagal kurį abortai pagal pareikalavimą būtų prieinami iki 12-os nėštumo savaitės pabaigos, gali pakeisti Lenkijos politiką, rašo Michałas Szułdrzyńskis dienraštyje „Rzeczpospolita”.

Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas tokiais klausimais kaip abortai, tos pačios lyties asmenų sąjungos, bažnyčios ir valstybės atskyrimas pasuko akivaizdžiai į kairę. Jo pareiškimas, kad jis pritaria abortams pagal pareikalavimą iki 12 nėštumo savaitės pabaigos, ir pareiškimas, kad jis neleis savo partijos gretose esantiems šios politikos priešininkams patekti į partijos kandidatų į parlamentą sąrašą, žymi jo, kaip partijos politikos eros pabaigą.

Tiek jo partijos, tiek Lenkijos kairiosios partijos ilgą laiką kritikavo D. Tuską už tai, kad 2007-2015 m. jam būnant premjeru jo partija, Pilietinė platforma (PO), nepadarė nieko, kad būtų pakeistas įstatymas nei dėl abortų, nei dėl tos pačios lyties asmenų sąjungų. Partijos linija buvo vengti tokių klausimų, baiminantis sukelti nesutarimų savo gretose ir tarp rinkėjų. Abortų kompromisas, pagal kurį abortai būtų įteisinti tik tais atvejais, kai kyla pavojus moters sveikatai, vaisius yra pažeistas arba nėštumas atsirado dėl išprievartavimo ar incesto, kuris Lenkijoje egzistavo nuo 1990-ųjų, partijai tiko.

Tačiau 2020 m. abortų status quo žlugo, kai Konstitucinis Teismas priėmė sprendimą, draudžiantį įteisinti abortus vaisiaus apsigimimo atvejais. Tokio sprendimo siekė ir Bažnyčia, ir daugelis valdančiosios Teisės ir teisingumo partijos narių, norėdami sustabdyti, jų nuomone, eugeninius abortus. Dėl šio sprendimo 2020 m. rudenį Lenkijos gatvėse kilo didžiuliai protestai, o liberalai patyrė politinį spaudimą remti abortus pagal pareikalavimą. Džinas buvo išleistas iš butelio ir atgal nebegrįš.

Donaldas Tuskas sąmoningai siekia, kad abortai atsidurtų Lenkijos politikos dėmesio centre – kitaip jo sprendimo paversti šį klausimą klausimu, kuriuo partijos parlamento nariai turės laikytis griežtos linijos, suprasti neįmanoma. Jokios sąžinės laisvės. Be to, tai reiškia, kad jo partija dabar greičiausiai neturės vieno sąrašo su Lenkijos liaudies partija (PSL), su kuria yra susivienijusi Europos Parlamente. PSL ir Szymono Hołownios partija „Lenkija 2050″ yra pasirengusios paremti tik nacionalinį referendumą šiuo klausimu ir nepritars tam, kad abortai pagal pareikalavimą būtų perkelti į parlamentą.

PO lyderio lošimas reiškia, kad kad konservatyvusis sparnas partijos viduje nebebus toleruojamas. T. y. tas partijos sparnas, kuris rimtai žiūrėjo į PO steigiamąją deklaraciją, kurioje minima Dešimt Dievo įsakymų

PO lyderio lošimas reiškia, kad konservatyvusis sparnas partijos viduje nebebus toleruojamas. T. y. tas partijos sparnas, kuris rimtai žiūrėjo į PO steigiamąją deklaraciją, kurioje minima Dešimt Dievo įsakymų. PO neabejotinai žengė liberaliu keliu – vos prieš metus D. Tuskas išsisukinėjo nuo klausimų apie tos pačios lyties asmenų sąjungas ir abortus.

Tačiau nauja Tusko ir jo vadovaujamos partijos kryptis turės įtakos visai politinei scenai. Abortus paversdamas pagrindiniu Lenkijos politikos klausimu, jis valdančiajai partijai sukelia tam tikrų nepatogumų, nes daugelis PiS rinkėjų nepritaria abortų suvaržymui, kurį paveikė 2020 m. Konstitucinio Teismo sprendimas. Pastebėta, kad valdančiosios partijos apklausų reitingai labiausiai krito, kai įsiplieskė ginčai dėl abortų ir Lenkijos gatvėse vyko masinės demonstracijos.

Galiausiai D. Tuskas taip pat metė pirštinę kairiesiems, kurie jau daug metų siekia abortų liberalizavimo, tos pačios lyties asmenų sąjungų įteisinimo bei bažnyčios ir valstybės atskyrimo. PO lyderis gali atimti iš jų deguonį ir tikėsis atimti jų rinkėjus. Apklausų duomenimis, kairiųjų rinkėjai vis dar sudaro apie 10 proc. elektorato, t. y. beveik tiek pat, kiek Tusko partija daugumoje apklausų vis dar atsilieka nuo valdančiosios PiS. 

2 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version