Krikščionių autorius ir knygų mokytojas Mattas Birdas (Matas Birdas) disleksiją vadina savo „supergalia”, kuri, jo manymu, jam netrukdė, bet suteikė daugybę gebėjimų, padedančių jam tobulėti daugelyje socialinių ir verslo sričių. Tačiau ankstyvoje jaunystėje jam sunkiai sekėsi mokykloje, o mokytojai ne visada jį palaikė. Šiandien jis aistringai siekia padėti neurodiversiškiems žmonėms permąstyti, kaip jie suvokia save, pasakoja „Christian Today”.
Dienraštis kalbėjosi su Matu apie jo patirtį augant su disleksija, kelionę į savęs priėmimą ir ką bažnyčios gali padaryti, kad paremtų žmones, sergančius disleksija arba turinčius neurodiversiją.
Šiandien jūs vadinate disleksiją savo „supergalia”. Kaip augdamas susidorojote su disleksija?
Kai mokiausi mokykloje, nežinojau, kad egzistuoja disleksija. Žinojau, kad mokytojai mane laikė kvailiu, nes jie man sakė, kad esu kvailas. Nuo to iš tikrųjų ir prasidėjo mano kelionė. Buvau įtrauktas į išlyginamąsias anglų kalbos ir matematikos pamokas. Gana anksti palikau mokyklą ir jaučiausi menkai savimi pasitikintis. Vienas iš sunkumų, su kuriais susiduria disleksija sergantys žmonės, yra tas, kad mes turime kovoti su savivertės, savigarbos ir tikėjimo savimi problemomis. Vėliau, būdamas dvidešimties, sužinojau, kad iš tikrųjų turiu disleksiją, ir tai man padėjo suprasti vieną iš priežasčių, kodėl man sunkiai sekėsi mokykloje.
Dažnai disleksija apibūdinama kaip mokymosi negalia, o aš tam nepritariu, nes esu labai gabus. Kartais ji apibūdinama kaip mokymosi sunkumai, o tam aš taip pat nepritariu, nes galiu greitai mokytis. Esu aistringai nusiteikęs disleksiją vertinti kaip mokymosi skirtumą. Tiesiog aš kitaip mokausi, kitaip apdoroju informaciją.
Mąstant bibliškai, disleksija nėra žmonijos maišto prieš Dievą („nuopuolio”) padarinys; tai sukūrimo rezultatas. Dievas sukūrė mane su disleksija. Tai palaiminimas, o ne prakeiksmas, mano privalumas, o ne trūkumas. Tai pakeitė mano mąstymą, kuris bėgant metams plėtėsi. Kartais žmonės sako, kad disleksiją turintys žmonės „kenčia su ja”, o aš „nekenčiu” su disleksija. Disleksija yra Dievo dovana. Aš ją priimu, myliu ir esu jai dėkingas, nes dėl jos esu toks, koks esu.
Kodėl disleksija yra jūsų „supergalia” ir kokių gebėjimų ji jums suteikė?
Sakoma, kad vizualinis mąstymas yra greičiausias būdas mąstyti. Jis tūkstantį kartų greitesnis už kitus mąstymo būdus. Disleksikai klasikiniu būdu informaciją apdoroja vizualiai, todėl aš galiu mąstyti, suprasti ir apdoroti dalykus labai greitai. Aš susieju dalykus, kurių kiti žmonės nesusietų, todėl tai suteikia man galimybę spręsti problemas, siūlyti naujas idėjas ir diegti naujoves. Tai viena iš priežasčių, kodėl tai vadinu savo supergalia. Yra neproporcingai daug verslininkų, turinčių disleksiją. Tai mane įkvepia, nes manau, kad laužau formas, mąstau nestandartiškai ir siūlau naujas idėjas bei naujus veiklos būdus.
Ar manote, kad Bažnyčia daro pakankamai, kad palaikytų neurodiversinę bendruomenę?
Nemanau, kad visuomenė apskritai supranta disleksiją ir neurodiversitetą, jau nekalbant apie tai, kad juos pripažįsta, švenčia ir sveikina. Taigi nemanau, kad tai yra kažkas unikalaus Bažnyčiai. Visuomenė mano, kad mes „kenčiame” nuo disleksijos, bet tiesa ta, kad visuomenė kenčia, nes nesupranta disleksijos, jos nepripažįsta ir neįvertina. Visuomenė kenčia dėl to, kad dažnai atstumia žmones, turinčius disleksiją, užuot visapusiškai pasinaudojusi viskuo, ką mes galime pasiūlyti.
Kokių gyvenimo patarimų duotumėte asmenims, turintiems disleksiją?
Labai norėčiau paskatinti disleksiją turinčius žmones pripažinti, kad disleksija nėra trūkumas, o jų gyvenimo privalumas. Tai mano padrąsinimas visiems, turintiems disleksiją ar kitokią neurodiversitetą: visiškai priimti ir priimti tai, kuo Dievas jus sukūrė, pamilti ir mylėti tai, kuo Dievas jus sukūrė, ir į tai atsiremti. Man prireikė daug metų, kad suvokčiau, jog dėl disleksijos esu fenomenalus idėjų ir kūrybiškumo, naujovių ir problemų sprendimo specialistas.
Kiekvienam žmogui disleksija pasireiškia skirtingai. Nelyginkite savęs su kitais žmonėmis, nes jūs esate unikalus, o jie jau užimti, todėl atsiremkite į savo unikalumą.