Dar viena Bizantijos laikų bažnyčia Turkijoje bus paversta mečete

ŠaltinisCNA

Turkijos vyriausybė planuoja Stambulo Šventojo Išganytojo bažnyčią, kuri daugiau nei 79 metus tarnavo kaip muziejus, paversti mečete.

Kaip praneša Popiežiškųjų misijų draugijų informacijos tarnyba „Agenzia Fides”, primenanti 2020 m. Sofijos soboro pavertimo į mečetę atvejį, dar viena senovinė bažnyčia tarnaus islamo apeigoms.

Šventojo Išganytojo bažnyčia, dar vadinama Choros bažnyčia, yra pripažinta vienu svarbiausių bizantinių perlų pasaulyje, ją puošia daugybė unikalių ikonų ir freskų.

Turkijos žiniasklaida, ypač islamistų dienraštis „Yeni Şafak”, iš pradžių pranešė, kad mečetė vėl bus atverta islamo maldoms 2023 m. vasario 23 d. Tačiau Turkijos Vyriausybės Kultūros ir turizmo ministerijos Įstaigų generalinis direktoratas paneigė šį pranešimą, patvirtindamas, kad atidarymo data kol kas nepaskelbta.

Muziejaus pertvarkymo į mečetę projektas pradėtas 2020 m., o jį įgyvendinti planuojama iki tų pačių metų spalio mėn. Restauravimo darbų agentūra projektą atidėjo. Pasak Turkijos žiniasklaidos, ši ilgai trukusi iniciatyva, pavadinta „Kariye mečete”, pagaliau įgyvendinta.

Stambulo istorinio centro šiaurės rytuose, netoli Adrianopolio Bizantijos vartų, esanti Šventojo Išganytojo bažnyčia buvo pastatyta XII a., o XIV a. pradžioje restauruota. Užkariavus Konstantinopolį, osmanai išlaikė pastatą tokį, koks jis yra, kol 1511 m. jis buvo paverstas mečete. Tuo metu nuostabios freskos ir ikonos buvo pilnai nutapytos.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje archeologai ir istorikai atidengė ant sienų ilgai slėptus šedevrus. 1945 m. pastatas tapo muziejumi, o religinės apeigos jame buvo uždraustos.

Tačiau 2020 m. rugpjūtį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) atšaukė 1958 m. sprendimą, kuriuo buvo įsteigtas muziejus, ir tai iš naujo atvėrė kelią jo tapimui islamo kulto vieta.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version