Daliai respublikonų nesutinkant, JAV senatas vis tiek patvirtino 40 mlrd. dolerių pagalbos paketą Ukrainai

ŠaltinisBNS

JAV Senatas didele balsų dauguma ketvirtadienį pritarė 40 mlrd. dolerių (37,8 mlrd. eurų) karinei ir ekonominei pagalbai Ukrainai ir jos sąjungininkėms.

Praėjus trims savaitėms po to, kai prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) paprašė mažesnio, 33 mlrd. dolerių (31,2 mlrd. eurų) vertės pagalbos paketo, Senatas 86 balsais prieš 11 galutinai patvirtino šį paketą.

Nors daug klausimų valdant J. Bidenui žlugo patekę į partinių linijų aklavietę, ketvirtadienio balsavimo rezultatas parodė partijas iš esmės susivienijus dėl materialinės pagalbos Ukrainai, kad ji galėtų atremti didesnes Rusijos prezidento Vladimiro Putino pajėgas.

Neabejojama, kad J. Bidenas greitai pasirašys abejų Kongreso rūmų patvirtintą pagalbos paketą.

„Ploju Kongresui už pasiųstą aiškią abiejų partijų žinią pasauliui, kad Jungtinių Valstijų žmonės palaiko drąsius Ukrainos žmones, ginančius savo demokratiją ir laisvę“, – sakoma J. Bideno rašytiniame pareiškime.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis padėkojo Jungtinėms Valstijoms. „Tai stiprios lyderystės pademonstravimas ir būtinas indėlis į mūsų bendrą laisvės gynimą“, – sakė jis vėlyvo vakaro pareiškime.

JAV Atstovų Rūmai praėjusią savaitę 368 balsais prieš 57 pritarė gynybos, humanitarinės ir ekonominės pagalbos paketui.

„Pagalba jau pakeliui, tikrai didelė pagalba. Tai pagalba, kuri gali užtikrinti, kad ukrainiečiai nugalės“, – sakė Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeras (Čakas Šumeras), išreikšdamas tikslą, kuris atrodė beveik neįsivaizduojamas, kai Rusija vasario 24 dieną pradėjo savo brutalią invaziją.

Likus mažiau nei pusmečiui iki rinkimų, kai spręsis Kongreso kontrolės klausimas, visi balsai „prieš“ buvo pareikšti respublikonų. Tokia pati situacija buvo ir per praėjusios savaitės balsavimą Atstovų Rūmuose; tai rinkimų kampanijos sezonu pakurstė demokratų įspėjimus, kad Respublikonų partijos nacionalistų sparną pavergė buvęs prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir jo izoliacionistinis kursas su šūkiu „Pirmiausia Amerika“.

D. Trumpas, kuris partijoje išlaikė tam tikrą įtaką, kaltina J. Bideną metant pinigus Ukrainai, kai motinoms trūksta pieno mišinių kūdikiams. Šią krizę sukėlė su tiekimo grandine susijusi problema, o vyriausybė dėl jos nelabai ką gali padaryti.

Ch. Schumeras išreiškė didelį nerimą dėl to, kad respublikonai nepritaria pagalbai Ukrainai. Pasak jo, „vis labiau atrodo“, kad D. Trumpo judėjimo „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (Make America Great Again, MAGA) respublikonai naudojasi „tuo pačiu negriežtu Putinui vadovu, kuriuo, kaip matėme, naudojosi buvęs prezidentas Trumpas“.

Akronimą MAGA demokratai pasitelkia vaizduodami respublikonus ekstremistais.

Senato mažumos lyderis Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas), tvirtai remiantis minimą priemonę, įspėjo kolegas respublikonus, kad Rusijai laimėjus priešiškos jėgos dar labiau priartėtų prie itin svarbių prekybos partnerių Europoje sienų. Tai nulemtų didesnes Amerikos išlaidas gynybai ir skatintų Kiniją bei kitas teritorinių ambicijų turinčias šalis išmėginti JAV ryžtą, sakė jis.

„Brangiausias ir skausmingiausias dalykas, kurį ilguoju periodu galėtų padaryti Amerika, būtų investicijų į suverenumą, stabilumą ir atgrasymą nutraukimas, kol taptų jau per vėlu to imtis“, – sakė M. McConnellas.

Brangiausias ir skausmingiausias dalykas, kurį ilguoju periodu galėtų padaryti Amerika, būtų investicijų į suverenumą, stabilumą ir atgrasymą nutraukimas

Priemonė buvo priimta valstybės sekretoriui Antony Blinkenui (Entoniui Blinkenui) pranešus, kad JAV surinko dar 100 mln. dolerių (95 mln. eurų) vertės Pentagono ginklų ir įrangos Kyjivui. Su šia siunta JAV Ukrainai nuo Rusijos invazijos pradžios nusiųstos materialinės pagalbos vertė padidėja iki 3,9 mlrd. dolerių (3,7 mlrd. eurų). A. Blinkenas ir kiti administracijos pareigūnai buvo įspėję, kad įgaliojimai bus išnaudoti iki ketvirtadienio, bet naujuoju įstatymo projektu prieinama suma bus papildyta daugiau kaip 8 mlrd. dolerių (7,6 mlrd. eurų).

Bendrai apie 24 mlrd. priemonės dolerių (22,8 mlrd. eurų) skiriama Ukrainos pajėgų apginklavimui ir aprūpinimui įranga – apmokėjimui už ginklus, į karo veiksmų teatrą nusiųstos JAV įrangos pakeitimui, mokėjimui už amerikiečių karių dislokavimą netoliese esančiose šalyse.

9 mlrd. dolerių (8,55 mlrd. eurų) skiriama Ukrainos vyriausybės funkcionavimui palaikyti, 5 mlrd. dolerių (4,75 mlrd. eurų) – maitinti pasaulio šalims, priklausomoms nuo dabar sumažėjusios Ukrainos žemės ūkio produkcijos. Taip pat numatyta pinigų padėti ukrainiečių pabėgėliams JAV, rusų oligarchų turtui areštuoti, JAV ambasadai Kyjive vėl atidaryti ir teisti už Rusijos karo nusikaltimus.

Priemone, kuri turėtų trukti iki rugsėjo, buvo patrigubinta pradinė 13,6 mlrd. dolerių (12,9 mlrd. eurų) pagalba Ukrainai, įstatymų leidėjų patvirtinta netrukus po to, kai Rusija vasario mėnesį įsiveržė į savo provakarietišką kaimynę.

Bendra 54 mlrd. dolerių (51,3 mlrd. eurų) suma viršija lėšas, kurias JAV neseniai per metus išleisdavo visai užsienio karinei ir ekonominei pagalbai, ir artėja prie Rusijos metinio karinio biudžeto dydžio.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version