Velionio arkivyskupo, kovos su apartheidu Pietų Afrikos Respublikoje legendos Desmondo Tutu palaikai ketvirtadienį buvo įnešti į istorinę katedrą, kur jis kažkada koneveikė baltųjų mažumos valdymą.
Ant paprasto pušies karsto, kurį nešė šeši anglikonų dvasininkai, buvo padėta nedidelė gvazdikų puokštė.
Dvasininkams pasmilkius virš karsto ir jį iškėlus iš katafalko, maldą sukalbėjo Keiptauno arkivyskupo poste D. Tutu pakeitęs Thabo Makgoba (Thabas Makgoba).
Nešant karstą į katedrą Keiptauno centre, iš paskos lėtai ėjo velionio našlė Leah (Lėja).
Dvasinio ir politinio lyderio, kuris būdamas 90-ies ramiai mirė antrąją Kalėdų dieną, palaikai vėliau bus kremuoti, o pelenai bus palaidoti pirmąją Naujųjų metų dieną.
D. Tutu anglikonų Šv. Jurgio katedroje bus pašarvotas ketvirtadienį ir penktadienį, kad kuo daugiau žmonių galėtų atsisveikinti su itin mėgtu ir gerbtu dvasininku bei teisių gynėju.
Pašarvojimo trukmė buvo pratęsta iki dviejų dienų, nes „baimintasi spūsčių“, prie katedros prieš palaikų atvežimą naujienų agentūrai AFP sakė pastorius Gilmore’as Fry (Gilmoras Frajus).
Po privataus kremavimo D. Tutu pelenai bus palaidoti Šv. Jurgio katedroje – jo buvusioje parapijoje, kur nuo pirmadienio iki penktadienio po 10 minučių nuo vidurdienio jam atminti skamba varpai.
Prie katedros, kur D. Tutu dešimtmetį iki 1996-ųjų ėjo Keiptauno arkivyskupo pareigas, nuo sekmadienio būriuojasi šimtai žmonių – jie atneša gėlių ir pasirašo užuojautos knygoje.
„Jokio pretenzingumo“
„Atėjome pagerbti velionio“, – sakė 70 metų Joan Coulson (Džoan Kulson), drauge su seserimi atėjusi anksti ryte, kad galėtų viena pirmųjų patekti į katedrą.
Pirmą kartą su D. Tutu, savo „roko žvaigžde“, ji susitiko būdama 15-os. „Palyginčiau jį su Elvis (Elviu)”, – sakė ji, paminėdama Amerikos rokenrolo žvaigždę.
Pajuokavusi, kad velionis, kuris visuomet kalbėdavo labai atvirai, kels vėją net danguje, J. Coulson pridūrė: „Šventasis Petras pasakys: „Ramiau, jokių skandalų!“
Visoje PAR valstybinės vėliavos yra nuleistos iki pusės stiebo. Kasdien šalyje iki laidotuvių vyksta po kelias ceremonijas D. Tutu pagerbti.
Pagal velionio norą, laidotuvės bus paprastos.
„Jis nenorėjo jokio pretenzingumo ar didelių išlaidų, net… prašė, kad karstas būtų kuo pigesnis“, – sakė jo fondas.
Laidotuvių dieną katedroje bus tik velionio šeimos gvazdikų puokštė.
Laikantis kovos su COVID-19 priemonių, laidotuvėse dalyvaus tik 100 žmonių.
D. Tutu norėjo, kad būtų apribotos ir karinės ceremonijos. Tik PAR vėliava bus įteikta jo žmonai Leah, su kuria jis susituokė 1955-aisiais ir su kuria susilaukė keturių vaikų.
1996 metais D. Tutu atsisakė arkivyskupo pareigų, kad galėtų vadovauti Tiesos ir susitaikymo komisijai, tyrusiai brutalią PAR praeitį.
Dėl senyvo amžiaus ir prostatos vėžio Nobelio taikos premijos laureato sveikata pastaraisiais metais buvo silpna, jis nebedalyvavo viešajame gyvenime.