JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antradienį pradėdamas antrą kadenciją nusitaikė į oponentus ir pasigyrė didžiuliu dirbtinio intelekto (DI) projektu, tačiau susidūrė su tam tikru pasipriešinimu ir buvo išbartas vyskupės.
Respublikonas taip pat gynė malonę, suteiktą JAV Kapitolijaus riaušininkams, įskaitant pagrindinius grupių „Proud Boys“ ir „Oath Keepers“ veikėjus, kurie antradienį buvo paleisti iš kalėjimo.
D. Trumpas pažadėjo Amerikai naują aukso amžių ir per pirmąsias 24 darbo valandas pasirašė daugybę vykdomųjų įsakų imigracijos, lyčių ir klimato klausimais, panaikindamas daugelį savo pirmtako, demokrato Joe Bideno (Džo Baideno), politikos krypčių.
Baltuosiuose rūmuose D. Trumpas, dalyvaujant Japonijos investicijų milžinės „SoftBank“, informacinių technologijų milžinės „Oracle“ ir DI pokalbių roboto „ChatGPT“ kūrėjos „OpenAI“ vadovams, paskelbė apie įmonę „Stargate“, į DI infrastruktūrą JAV investuosiančią „mažiausiai 500 mlrd. dolerių (480 mlrd. eurų)“.
„Šis monumentalus projektas – tai didžiulis pasitikėjimo Amerikos galimybėmis pareiškimas“, – sakė D. Trumpas.
Technologijų magnatai palaiko D. Trumpą, o turtingiausias pasaulio žmogus Elonas Muskas (Ilonas Maskas) net prisijungė prie jo administracijos. D. Trumpas tvirtino, kad pritaria tam, jog E. Muskas įsigytų Kinijai priklausančią interneto milžinę „TikTok“, kad ji galėtų veikti Jungtinėse Valstijose.
Tačiau 78-erių D. Trumpas, seniausias kada nors prezidento priesaiką davęs asmuo, taip pat pažadėjo atpildą, tikrindamas, anot jo, J. Bideno „giluminę valstybę“ (valstybę valstybėje, angl. deep state).
Jo administracija atleido Pakrančių apsaugos tarnybos vadovę Lindą Fagan, pirmąją moterį, vadovavusią vienai iš JAV kariuomenės atšakų, apkaltinęs ją netinkamu vadovavimu bei pernelyg dideliu dėmesiu įvairovės programoms.
Vyskupės kreipimasis
D. Trumpas taip pat atšaukė Slaptosios tarnybos apsaugą buvusiam Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo patarėjui Johnui Boltonui (Džonui Boltonui), kurį, kaip įtariama, Iranas planuoja nužudyti.
„Jis buvo labai kvailas žmogus“, – pareiškė D. Trumpas.
Anksčiau D. Trumpas paskelbė apie planus iš federalinių postų pašalinti apie 1 tūkst. oponentų. Keturi žmonės jau buvo „ATLEISTI!“, rašė jis. Tarp šių žmonių yra į pensiją išėjęs generolas Markas Milley (Markas Milis), jo buvęs Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas, vėliau tapęs jo kritiku.
Tačiau antradienį ir pats D. Trumpas sulaukė naujos netikėtos kritikos iš įtakingo asmens. Viena Vašingtono vyskupė iš sakyklos jam pasakė, kad jis sėja baimę tarp Amerikos imigrantų ir LGBTQI bendruomenei priklausančių žmonių.
„Prašau jūsų gailestingumo, pone prezidente“, – Vašingtono Nacionalinėje katedroje sakė vyskupė Mariann Edgar Budde (Marian Edgar Bud) D. Trumpui, sėdėjusiam šalia žmonos Melanios (Melanijos) pirmame suole per įprastas inauguracijos pamaldas.
Vėliau paklaustas, ką mano apie šias pastabas, D. Trumpas atsakė: „Nemanau, kad tai buvo geros pamaldos.“
D. Trumpas pirmadienį paskelbė priemones, kuriomis siekiama sustabdyti prieglobsčio prašytojų atvykimą ir išsiųsti neteisėtai šalyje esančius migrantus. Jis taip pat nurodė, kad bus pripažįstamos tik dvi lytys – vyrai ir moterys, bet ne translyčiai.
Kursto naujus neramumus
D. Trumpas taip pat suteikė malonę maždaug 1,5 tūkst. asmenų, dalyvavusių 2021 metų sausio 6-osios išpuolyje prieš JAV Kapitolijų, įskaitant asmenis, nuteistus už policijos pareigūnų užpuolimą.
Bausmės buvusiam dešiniųjų „Proud Boys“ grupės lyderiui Enrique Tarrio (Enrikei Tarijui) ir panašaus judėjimo „Oath Keepers“ įkūrėjui Stewartui Rhodesui (Stiuartui Roudzui) buvo sušvelnintos.
„Manau, kad jiems skirtos bausmės buvo juokingos ir per griežtos“, – žurnalistams sakė D. Trumpas.
Per 2020 metų rinkimų kampanijos debatus su J. Bidenu paklaustas, ar smerkia baltųjų viršenybės šalininkus ir sukarintas grupes, D. Trumpas grupei „Proud Boys“ liepė „atsitraukti ir budėti“.
Demokratai pasmerkė malonių suteikimą Kapitolijaus riaušininkams.
Respublikonų prezidentas sulaukė pasipriešinimo ir dėl savo įsako, kuriuo būtų panaikinta prigimtinė teisė į pilietybę, nors tai garantuoja konstitucija. 22 demokratams palankios valstijos pradėjo teisinius veiksmus prieš šį planą.
Pagal jį federalinė vyriausybė negalėtų išduoti pasų ar pilietybės pažymėjimų vaikams, kurių tėvai šalyje gyvena nelegaliai arba laikinai.
Po pirmadienį įvykusios inauguracijos, per kurią jis kalbėjo apie žlungančią Ameriką ir žadėjo jos atsinaujinimą, D. Trumpas naują kadenciją pradėjo itin intensyvia darbotvarke.
Jis taip pat kelia naujas bangas tarptautinėje arenoje.
Antradienį D. Trumpas pagrasino įvesti muitus Europos Sąjungai (ES), kaip ir Kanadai bei Meksikai.
Jis pridūrė, kad Rusijai gali būti taikomos naujos sankcijos, jei ji nesutiks sudaryti taikos susitarimo dėl karo Ukrainoje užbaigimo.