ChatGPT sukūrė netikrą Biblijos ištrauką „Jėzus priima translyčius žmones“

Pranešama, kad dirbtinio intelekto (DI) programa ChatGPT sukurta netikra Biblijos ištrauka apie tai, kaip Jėzus priima transeksualiais save laikančius asmenis, sulaukė krikščionių mokslininkų atsakymų, nes kai kurios žiniasklaidos priemonės šią ištrauką pavadino „labai reikalingos“ tolerancijos pavyzdžiu.

Liepos mėnesį vienas „Reddit“ naudotojas, kuris „jautėsi liūdnas“, pasidalino „netikra Biblijos ištrauka“, kurią jis paprašė „ChatGPT“ sugeneruoti apie tai, jog „Jėzus priima transseksualius žmones“.

Citata, kurią kanale „r/trans“ paskelbė vartotojas Psychological_Dog527, skambėjo kaip teisėta Biblijos eilutė, netgi atkartojanti Evangelijos rašytojų stilių.

„Ir moteris, kurios širdis buvo padalinta tarp dvasios ir kūno, atėjo prieš Jį. Tylioje neviltyje ji paklausė: „Viešpatie, aš ateinu pas tave atsiskyrusi, nes mano dvasia ir kūnas nėra viena. Kaip aš galiu tikėtis patekti į Dievo karalystė?“ – teigiama netikroje ištraukoje.

„Jėzus pažvelgė į ją maloniai ir atsakė: „Mano vaike, palaiminti tie, kurie siekia vienybės savyje, nes jie pažins giliausias mano Tėvo kūrinių tiesas. Nebijok, nes Dievo karalystėje nėra vyras ir moteris, nes visi yra viena dvasia. Mylintiems ir mylimiems atsivers mano Tėvo karalystės vartai, nes Dievas žiūri ne į kūną, bet į širdį“.

Nors šios ištraukos niekur Šventajame Rašte nėra, bet apie ją atsiliepimuose buvo sakoma: „Žinau, kad tai netikra, bet tai mane šiek tiek paguodė“.

„Pro-LGBT“ atstovas The Advocate buvo vienas iš tų, kurie sveikino išgalvotą eilutę su antrašte „ChatGPT rašo translyčius priimančią Biblijos versiją“, pavadindamas ją „patvirtinančiu tolerancijos pavyzdžiu“.

Astrologijos apžvalgininkas Johnas Sundholmas iš „YourTango“ teigė, jog dirbtinio intelekto sukurtos versijos „greičiausiai labai reikia, atsižvelgiant į visapusiškus Amerikos dešiniųjų pažiūrų išpuolius prieš translyčius žmones, beveik  visada Dievo vardu“.

Jis pridūrė: „Ši eilutė susilaukė ypatingo atgarsio 2023 m. dėl žiaurios transfobijos ir antiLGBT nuotaikų bei įstatymų, kurie ir toliau šluoja šalį – didžiąją jų dalį remia ir finansuoja krikščionys“.

Nors tai ne pirmas kartas, kai pokalbių robotas sukelia teologinius ginčus, šis įrašas kelia klausimų, kokį vaidmenį DI atliks siūlant Biblijos interpretacijas, kurios gali neatitikti pradinių autorių intencijų.

Krikščionių atsakas

Žydų kilmės rašytojas ir radijo laidų vedėjas Michaelas Brownas (Maiklas Braunas) neseniai „The Christian“ paskelbtoje publikacijoje paragino krikščionis būti įžvalgiais vertinant dirbtinio intelekto sugeneruotą tekstą.

Pripažindamas, kad Jėzus be pasmerkimo žvelgs į transeksualiu save identifikuojantį asmenį, Brownas sakė, kad tiesa, jog Kristuje Jėzuje „nėra nei vyro, nei moters“, „nereiškia, kad lyčių skirtumai turėtų būti neryškūs arba peržengti“.

„Vietoj to, kaip išreiškė Paulius (žr. Galatams 3, 28; Kolosiečiams 3, 11), Dievo karalystėje nėra nei luomo, nei klasės – nei žydo, nei pagono, nei vyro, nei moters, vergo ar laisvojo. Mes visi esame lygūs Jėzuje. “, – rašė Brownas.

„Tačiau vargu ar tai reiškia, kad nėra lyčių skirtumų tikrovės ir implikacijos požiūriu. Priešingai, visa Biblija, įskaitant Naująjį Testamentą, skiria lytis, duoda konkrečius nurodymus vyrams ir žmonoms ir pripažįsta tik dvi lytis“.

Kalbant apie eilutę: „Mano Tėvo karalystės vartai atsivers tiems, kurie myli ir yra mylimi, nes Dievas žiūri ne į kūną, o į širdį“, Brownas tvirtino, jog kalbos pasirinkimas nėra atsitiktinumas.

„Akivaizdu, kad žodžiai ‚myliu ir esame mylimi‘, kurie panašūs su ‚meilė yra meilė‘ ir ‚meilė laimi‘, iš tikrųjų yra nieko nesakantys“, – teigė jis. „O gal turėtume tikėti, kad „Jėzus“ sakydavo: ‚Ei, jei tu esi poliamoriškuose santykiuose, mylintis kelis partnerius vienu metu, eini teisingu keliu?‘“

„Akivaizdu, kad žodžiai ‚myliu ir esame mylimi‘, kurie panašūs su ‚meilė yra meilė‘ ir ‚meilė laimi‘, iš tikrųjų yra nieko nesakantys“, – teigė M. Brownas.

Frazėje „Dievas žiūri ne į kūną, o į širdį“ yra tam tikros „biblinės tiesos“, – pridūrė Brownas, būtent 1 Samuelio 16, 7, kai Viešpats sako Samueliui: „Dievas ne taip mato, kaip žmogus, – žmogus mato, kas akimis matoma, o Viešpats žiūri į širdį.“

Tačiau, pasak Browno, Jėzus atneš išgydymą ir atstatymą, o ne tik „patvirtins“ transeksualiu save laikantį asmenį, kuris kovoja už savo tapatybe.

„Jėzus nesakytų moteriai, kuri jaučiasi esąs vyras: ‚Būk visavertė ir  tada jos sveikos krūtys stebuklingai ir akimirksniu išnyks, save vietoje palikdamos tik randus, o po to „padovanos jai nemokamą hormoninių tablečių abonementą visam gyvenimui nemokamai‘, – kalbėjo jis. „Neduok Dieve! Tai labiau siaubinga nei mesijiška“.

„Vietoj to, Jis sakytų jai: ‚Būk visa‘ ir stebuklingai, akimirksniu savo kūne, su kuriuo buvo sukurta, ji jaustųsi lyg namuose. Jokių operacijų. Jokių tablečių. Tiesiog ramybė“.

Kreacionistas Kenas Hamas (Kenas Heimas), „Answers in Genesis“ įkūrėjas, atsakė į ChatGPT ištrauką tinklaraščio įraše pareikšdamas, kad vien todėl, kad Dievas priima kiekvieną, kuris ateina į atgailą tikėjime, dar nereiškia, kad Jis „priima mus taip, kaip mūsų kultūra (ir taip, kaip pats asmuo) priima transeksualais save identifikuojančius asmenis“.

„Kai kas nors šiandien sako ,priimk‘, tai reiškia džiaugtis tapatybe, kuri prieštarauja Dievo planui“, – rašė Hamas. „Kai Dievas sako, kad esi priimtas į mylimuosius (Efeziečiams 1, 6), tai reiškia, kad Kristus sumokėjo bausmę už tavo nuodėmę, todėl dabar tu turi teisę stoti visatos Kūrėjo akivaizdoje.“

„Ir išgelbėjimas reiškia, kad Dievas nepaliks jūsų nuodėmėje ir klaidingoje tapatybėje“, – pridūrė jis. „Jei esi Jo vaikas, Jis pašventins tave ir paragins palikti nuodėmingą gyvenimą (Jn 8, 11), išsižadėti savęs, paimti savo kryžių ir sekti Juo (Lk 9, 23).

8 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version