Centre – žmogus

Palaimintasis Adolfas Kolpingas kvietė atliepti laikmečio iššūkius ir padėti tiems, kam labiausiai pagalba reikalinga. Kolping Lietuva jau daugiau kaip 30 metų vykdo įvairius švietimo ir socialinius projektus. Vienas tokių projektų yra skirtas vaikams ir paaugliams, esantiems socialinės rizikos aplinkoje, patyrusiems įvairias traumas ir pan. Šiandien Lietuvoje veikia nemažai dienos centrų, kur nepilnamečiai gali praleisti dalį dienos, tačiau vien užimtumo neužtenka. Iš savo daugiametės patirties matome, jog labai svarbu užtikrinti nuolatinę specialistų pagalbą, kad dienos centro lankytojai jais pasitikėtų ir dirbant kartu, būtų galima pasiekti geresnių rezultatų.

Traumai jautri pagalba yra šiuolaikinių neuromokslinių tyrimų pagrįstas požiūris į socialinėje rizikoje esančio vaiko ar jaunuolio poreikius.

Siekiant sumažinti patirtos / patiriamos traumos padarinius, jauno žmogaus raidai reikalinga įvairiapusė, ilgalaikė, nuosekli pagalba, todėl projekto metu teikiamos psichologo, socialinio pedagogo, logopedo konsultacijos. Taip pat organizuojami edukaciniai, teminiai užsiėmimai bei kuriama jauki, bendradarbiaujanti ir saugi atmosfera.

Tikimės, kad ši Lietuvos Kolpingo draugijos iniciatyva reikšmingai prisidės prie mažiau galimybių turinčio jaunimo socializacijos ir geresnės ateities.

Projekte dirbanti psichologė, TBRI (Trust based relational intervention) praktikė Jurgita Dambrauskienė dalinasi, kad ją labai žavi projekto įvairiapusiškumas, nes siekiama atliepti įvairius vaikų ir paauglių psichologinius, socialinius bei fiziologinius poreikius. Tik tada galima suteikti efektyvią pagalbą, kai paslauga apima subalansuotą maitinimą, pakankamą fizinį aktyvumą, psichologinę pagalbą, atliepiančią vaiko poreikius, ir visa tai vyksta pasitikėjimu, saugumu grįstoje aplinkoje. Psichologė Jurgita teigia, kad dirbdama su traumą patiriančiais vaikais atrado, kiek daug reiškia laikas ir nuoseklus darbas, nes kai kurie vaikai iš tikrųjų atsivėrė tik po 3–4 mėn. darbo su jais.

Psichologė teigia, kad „mano darbo tikrovė yra akių kontakto vengiantys, itin aktyvūs arba labai užsidarę, greit emociškai išsireguliuojantys vaikai ir kelionė link pasitikėjimu grįsto tarpusavio ryšio yra labai individuali ir daugeliu atveju reikalaujanti daug laiko. Bet kai toks ryšys užsimezga, prasideda tikri dalykai, tikrieji pokyčiai“. Specialistė džiaugiasi, kad projektas suteikia vaikams galimybę turėti kaniterapijos, keramikos, gatvės šokių ir įvairius fizinio aktyvumo užsiėmimus, tai padeda vaikams tyrinėti ir pažinti aplinkinį pasaulį per pojūčius. Taip pat prasmingas laisvalaikio leidimas gali veikti kaip prevencinė priemonė leidžianti apsaugoti vaikus nuo įvairių socialinių negerovių bei išmokti gyvenime naudingų įgūdžių.

Psichologė Jurgita Dambrauskienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Projekto socialinė darbuotoja Evelina Gečaitė, daugiau dirbanti su paaugliais, teigia, kad „darbas yra itin jautrus ir reikalauja didelės kompetencijos bei resursų. Kiekvienam jaunuoliui būtinas individualus dėmesys, nes daugelis jų jau yra sukaupę nemažai sudėtingos gyvenimiškos patirties, kuri dažnai neatitinka jų amžiaus. Ši patirtis atsispindi jų bendravime, dėmesio sutelkimo sunkumuose, socialinės integracijos iššūkiuose bei uždarume. Kiekvienas paauglys atsineša unikalią savo gyvenimo istoriją, kurią, specialistui suprasti įmanoma tik per ilgalaikį ir stiprų ryšį su jaunuoliu“.

Specialistė dalinasi, kad „labiausiai džiugina tai, kai užsimezgusios draugystės tęsiasi ir už šios veiklos ribų. Paaugliai čia atranda naujų draugų, kurių susirasti jiems dažnai nėra lengva. Ypač malonu stebėti, kaip nuo projekto pradžios jaunuoliai pamažu atsiveria, pradeda geriau pažinti savo emocijas ir drąsiau reiškia mintis, kurių anksčiau nedrįsdavo išsakyti. Taip pat akivaizdžiai pagerėja jų savirefleksijos įgūdžiai, kurie yra būtini siekiant lengviau įveikti paauglystės iššūkius“.

Paauglių grupės „Jungiam Jėgas“ metu paaugliai turi galimybę jaustis laisvai, nes čia nėra griežtos rutinos, kuri jų amžiaus grupėje dažnai suvokiama kaip varžanti. Užsiėmimai yra iš anksto aptariami su dalyviais, siekiant atsižvelgti į jų individualius poreikius bei interesus. Paauglių nuomonė ir pageidavimai yra esminė veiklos dalis – ar tai būtų keramikos pamokos, terapija su gyvūnais, aktyvi veikla lauke, edukacinės išvykos, ar tiesiog ramus laikas, skirtas bendravimui ar ugdančių filmų peržiūrai. Svarbiausia, kad po kiekvienos veiklos vyktų savirefleksijos procesas, kuriame jaunuoliai galėtų giliau pažvelgti į savo patirtis, aptarti, kas jiems patiko, kas kėlė nerimą, ir iš kur kyla tam tikros emocijos. Ši refleksija padeda jaunuoliams geriau suprasti savo vidinį pasaulį, kuris šiuo gyvenimo etapu dažnai būna chaotiškas ir sunkiai prognozuojamas.

Paklausėme kelių dalyvių atsiliepimų, ir štai ką jie rašo (vardai pakeisti, aut. past.):

Išmokau garsiai reikšti savo mintis, susipažinau su Evelina ir merginomis, kurios geba padėti spręsti tam tikras problemas, taip pat smagiai leidžiu laiką. (Emilija, 15 metų).

Dėka šio projekto gavau šansą sutikti naujų žmonių ir išbandyti naujus bendravimo būdus. Gaunu pailsėti nuo varginančio mokinio gyvenimo ir man visa tai padeda (Vita, 17 metų).   

Jeigu pažįstate paauglių, kuriems būtų naudingi tokie užsiėmimai Kaune, kviečiame susisiekti svietimas@kolping.lt!

Projekto pagrindinis rėmėjas „Sternstunden”, Vokietija

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version