Rugpjūčio 4 d. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patvirtino lyties tapatumo sutrikimo (transseksualumo) gydymo tvarkos aprašą ir tokiu būdu vienašališkai įteisino lyties keitimą. Savo sprendimą jis argumentavo pagarba žmogaus teisėms ir būtinybę „ne tik žodžiais, bet ir veiksmais demonstruoti priklausymą Vakarų pasauliui.“
Šis teiginys apie Vakarų pasaulį stebina savo ciniškumu. Taip, lyties keitimo procedūra, vykdoma priešingos lyties hormonų preparatais, jau kurį laiką yra nusistovėjusi praktika daugumoje Vakarų šalių, tačiau ji lieka kontroversiška ir ten. Vyksta aršios diskusijos apie ideologinį translyčių medicinos pobūdį, o pati tema nuo pat pradžių yra tapusi Vakaruose vykstančių kultūros karų dalimi. Visi tai žino, todėl straipsnis ne apie tai. Pamažu kultūros karų kontekste balsą įgyti pradeda viena bendruomenė, apie kurią vos prieš kelis metus niekas Vakaruose nebuvo girdėjęs. Tai – buvę translyčiai asmenys.
Buvęs translytis yra žmogus, kuris sustabdo medicininę lyties keitimo procedūrą ir grįžta prie savo gimtosios lyties. Būtina pabrėžti žodį „sustabdo“, nes medicininis lyties keitimas neturi galutinio taško – translytis asmuo turi gerti priešingos lyties hormonų preparatus visą savo gyvenimą. Buvę translyčiai sugebėjo išsigydyti lyties tapatumo sutrikimą ir jie vieningai sutaria – lyties keitimo procedūra nepadėjo išspręsti turimų tapatybės ir psichinės sveikatos problemų, o dažnai jas tik pasunkindavo.
Neišgirsta bendruomenė
„Aš gailiuosi savo sprendimo pasikeisti lytį. Leidausi testosteroną keturis su puse metų, turėjau krūtų šalinimo operaciją, tačiau laikui bėgant supratau padariusi didžiulę klaidą ir nusprendžiau sustabdyti lyties keitimą“, – teigė buvusi translytė iš Jungtinės Karalystės Sinead Watson (Sined Vatson), viena iš tviterio platformoje rengtos kampanijos #DetransAwarenessDay organizatorių.
„Žmonės, kurie gailisi sprendimo pasikeisti lytį susiduria su nepelnyta stigma. Mes dažnai engiami, įžeidinėjami, o mūsų balsai tildomi, kadangi manoma, jog mūsų istorijos naudojamos pakenkti kitiems translyčiams. Aš to tikrai nenoriu“, – teigė Watson ir pridėjo, kad net nemąsto atimti sveikatos paslaugų iš translyčių, o paprasčiausiai siekia patobulinti lyties tapatumo sutrikimo gydymą.
„Auga skaičius žmonių, kurie pereina lyties keitimo procedūrą ir pasigaili šio sprendimo. Jie lieka sužaloti, tiek fiziškai, tiek psichiškai ir nusipelno teisės dalintis savo patirtimi lygiai taip pat kaip ir visi kiti.“
Ideologinė medicina
Watson teigė, kad medikų bendruomenė naudoja priešingos lyties hormonų preparatus kaip universalų sprendimą lyties tapatumo sutrikimo gydymui ir neatsižvelgia į galimas alternatyvas. Watson bendradarbiavo su buvusia translyte iš Jungtinės Karalystės Keira Bell (Keira Bel), kuriai buvo išrašyti lytinę brandą stabdantys vaistai, šiai esant vos 16 metų. Prieš 2 metus ji laimėjo bylą Britanijos Aukščiausiame Teisme, kuris nustatė, jog būdama nepilnametė ji negalėjo duoti sutikimo tokiam gyvenimą pakeičiančiam gydymui.
„Psichologinė pagalba lyties keitimo procedūrą sustabdžiusiems asmenims yra beveik neteikiama“, – teigė Bell ir Watson. „Alternatyvaus lyties tapatumo sutrikimo gydymo plačioji medikų bendruomenė visiškai nesiūlo. Mūsų poreikiai nėra suprantami, o translyčių mediciną praktikuojantys profesionalai dažnai atsisako suteikti pagalbą ar priimti faktą, jog yra norinčiųjų sustabdyti lyties keitimą ir vėl tapatintis su savo gimtąja lytimi.“
Buvusių translyčių istorijos iš pirmų lūpų
Socialiniuose tinkluose galima rasti daugybę buvusių translyčių istorijų. Moteris, vardu Helena, tviterio platformoje rašo: „Aš laikiau save translyte 5-erius metus ir 17 mėnesių gaudavau testosterono injekcijas. 2018-ųjų vasarį sustabdžiau lyties keitimo procesą. Tai [lyties keitimas] buvo mano būdas slėptis nuo savo traumų ir nekęsti savo kūno. Esu dėkinga galėdama gyventi autentiškai, nebebėgdama nuo savęs.“
„Aš pakeičiau lytį vartodama testosterono injekcijas ir pasidariusi krūtų šalinimo operaciją. Visa tai buvo mano skausmingų patirčių pasekmė ir aš giliai to galiuosi. Grįžimas į savo gimtąją lytį buvo kuklinanti ir gydanti patirtis. Aš džiaugiuosi iškovojusi vidinę ramybę ir priėmusi save kaip moterį“, – rašo buvusi translytė vardu Grace (Greis).
Dažna detalė buvusių translyčių istorijose yra jų lyties tapatumo sutrikimo susiejimas su patirtomis traumomis ar kitais turimais psichiniais sutrikimais, gili neapykanta sau, nuo kurios buvo norima pabėgti ištrūkstant iš savo kūno.
Apie tai rašo buvusi translytė Rachel (Reičel), 5-erius metus vartojusi priešingos lyties hormonų injekcijas. Per tą laiką jos kūnas buvo nualintas, ji susidūrė su tokiais šalutiniais efektais kaip inkstų, kepenų problemos, kraujotakos sistemos sutrikimai, šlapinimasis krauju, plikimas, chroniškas nuovargis. Jos psichinė savijauta visiškai nepagerėjo vartojant hormoninius vaistus, priešingai, ji pasijuto geriau tik susigyvenusi su savo moteriškumu ir apsisprendusi nutraukti lyties keitimo procesą.
Patirtys su medikais – patyčios ir spaudimas
Buvę translyčiai pasakoja ir apie savo patirtis su sveikatos sistema. Dažna istorija yra medikai, kurie medikamentinį lyties keitimą pradeda žymiai anksčiau nei leidžia įstatymai (praktiškai be jokių konsultacijų) vien todėl, kad šie jaučiasi „optimistiškai“. Rachel pasakoja, kad ji pradėjo gerti hormoninius vaistus per mėnesį nuo kreipimosi į kliniką (vietoje būtinų 6 mėnesių), o anonime likusi buvusi translytė pasakoja apie tai kaip jos klinikoje konsultacijos prieš sutikimą buvo laikomos tik formalumu.
Tuo tarpu siekiant nutraukti lyties keitimą susiduriama su daug skeptiškesne medikų nuomone. Jauna moteris, tviterio platformoje pasivadinusi Mediocre Druid pasakojo, kas jai nutiko, kai po 9 metus trukusio medikamentinio lyties keitimo ji kreipėsi dėl šio proceso nutraukimo. „Kai pirmą kartą kreipiausi į kliniką dėl savo noro atsikeisti lytį, nesulaukiau jokios pagalbos. Priešingai, sulaukiau kritikos, o į mane nebuvo žiūrima rimtai – jie teigė, kad mano gailestis buvo susijęs su mano autizmu.“
„Aš pranešiau, kad nustojau vartoti testosteroną ir prašiau estrogeno mano sveikatai palaikyti (turėjau lyties keitimo operaciją ir nebegalėjau natūraliai pasigaminti šių hormonų). Jie atsisakė. 8 mėnesius gyvenau be hormonų ir dėl to patyriau menopauzės simptomus.“
„Aš jiems sakiau, kad esu moteris ir gailiuosi pasikeitusi lytį, o jie man atkirto, kad jau nebesu moteris. Taip pat buvo pasišaipyta iš mano lyties tapatumo sutrikimo, jiems pareiškus, kad galiu prisiimti moterišką tapatybę rengdamasi kaip moteris ir dėvėdama perukus, ne kitaip“, – rašo Mediocre Druid. Galiausiai ji gavo estrogeno preparatus, bet kelias iki jų buvo daug sunkesnis nei iki priešingos lyties hormonų.
Kiti buvę translyčiai pasakoja apie spaudimą, kurį jie patiria iš medikų ir translyčių bendruomenės internete pradėti lyties keitimą hormonais ar netgi lyties keitimo operacijas. „Translyčių bendruomenė ir medikai apgavo mane“, – rašo Maggie (Megi). „Iš kiekvieno girdėjau, kad tik pasikeitusi lytį galėsiu gyventi visavertį gyvenimą. Niekada negirdėjau „ar tu to nori“, bet tik „kada tai padarysi?“
Buvusių translyčių patirtis patvirtina ir atlikti tyrimai, nerandantys jokių įrodymų, jog lyties keitimo procedūra pagerina lyties tapatumo sutrikimą turinčių asmenų psichinę sveikatą. Neigiamos pasekmės vartojant priešingos lyties hormonus irgi yra gerai dokumentuotos – nuo pakilusio kraujo spaudimo, didesnės inkstų, kepenų ir širdies ligų rizikos, didesnės diabeto rizikos, iki lyties organų atrofijos.
Ko galime pasimokyti?
Skaitant buvusių translyčių istorijas būtina prisiminti, jog viso to yra galima išvengti. Vietoje hormonų preparatų jie galėjo gauti būtinąją psichologinę pagalbą. Fizinis grįžimas prie savo gimtosios lyties bruožų užima ilgą laiką, galintį siekti netgi metus, o dalis savybių gali niekada negrįžti, ypač jei žmogus yra turėjęs lyties keitimo operaciją, per kurią buvo pašalintos krūtys arba lyties organai. Tokiu atveju jis turi gerti estrogeno arba testosterono preparatus visą gyvenimą tik tam, kad atrodytų kaip gimtosios lyties.
Kokią kančią išgyvena buvę translyčiai, dažnai net sunku suvokti. Štai viena buvusi translytė „Reddit platformoje“ parašė jautrią žinutę, kurioje dalinosi savo giliu troškimu vėl jaustis pilnaverte moterimi. Ji gailisi krūtų šalinimo operacijos, kurią kadaise nusprendė pasidaryti pilnai įsitikinusi, jog tai bus geriausia. Translytė pasakoja, kaip pavydi kitoms merginoms jų moteriškos išvaizdos, ir jai skauda dar labiau prisiminus, kad ir ji kadaise taip atrodė.
Retam iš mūsų sunku suvokti siaubą, kurį ji patiria. Žinojimą, kad buvai suluošinta tų, kurie apsimetė norintys tau gero. Todėl žvelgdami į Vakarus negalime aklai sekti jų pavyzdžiu, bet privalome pasimokyti iš jų klaidų, išklausant tuos žmones, kurie visa tai išgyveno.