Bidenas traukiasi iš rinkimų kovos

ŠaltinisAFP-BNS

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) sekmadienį pareiškė, kad nesieks perrinkimo lapkritį vyksiančiuose rinkimuose ir išreiškė paramą savo viceprezidentei.

Šiuo metu serga COVID-19, todėl sprendimą išdėstė laiške

Socialiniame tinkle „X“ jis paskelbė atitinkamą pareiškimą, iš esmės rinkimus nubloškiantį į dar nepažintą teritoriją.

„Nors ir ketinau siekti perrinkimo, manau, kad mano partijos ir šalies interesus geriausiai atitinka mano pasitraukimas ir susitelkimas tik į prezidento pareigų vykdymą likusį kadencijos laiką“, – savo laiške sakė dėl COVID-19 šiuo metu besiizoliuojantis J. Bidenas.

Jis nurodė, kad ateinančią savaitę kreipsis į tautą ir paaiškins savo sprendimą.

„Man buvo didžiausia gyvenimo garbė būti jūsų prezidentu“, – rašė J. Bidenas.

Tai reiškia, kad demokratas traukiasi iš varžybų dėl Baltųjų rūmų su eksprezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) likus vos keturiems mėnesiams iki rinkimų.

Pastarosiomis savaitėmis, ypač po nesėkmingų prezidentinių debatų, vis daugėjo raginimų 81 metų J. Bidenui trauktis iš rinkimų kovos būgštaujant dėl jo gebėjimo valdyti.

J. Bidenas pareiškime išsyk neparėmė realiausia pretendente pakeisti jį laikomos viceprezidentės Kamalos Harris (Kamalos Haris) kaip galimos Demokratų partijos kandidatės.

Vis dėlto kitoje žinutėje „X“ jis išreiškė paramą savo viceprezidentei.

„Šiandien noriu išreikšti savo visišką paramą ir pritarimą, kad Kamala šiais metais būtų mūsų partijos kandidatė“, – sakė J. Bidenas.

J. Bidenas pasitraukė po kelias savaites trukusio spaudimo, kuris prasidėjo nuo katastrofiško pasirodymo debatuose, sukėlusio nuogąstavimų dėl jo sveikatos.

Jis tapo pirmuoju JAV istorijoje prezidentu, pasitraukusiu iš rinkimų tokiame vėlyvame kampanijos etape, ir pirmuoju, pasitraukusiu dėl susirūpinimo proto aštrumu ir fizine sveikata.

Daugiau nei tris savaites J. Bidenas priešinosi raginimams trauktis iš rinkimų kovos ir vienu metu tvirtino, kad tik „visagalis Viešpats“ galėtų jį įtikinti žengti šį žingsnį.

Norėdamas įrodyti, kad yra pasirengęs šiam darbui, jis davė keletą interviu ir surengė spaudos konferenciją, kurioje atsakė į daugybę klausimų. Tačiau jis padarė daugiau klaidų, įskaitant K. Harris pavadinimą „viceprezidentu Trumpu“.

Jo paties partijoje pasigirdo balsų, raginančių jį pasitraukti, pradedant rėmėju aktoriumi George’u Clooney (Džordžu Kluniu) ir baigiant buvusiu prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama).

Galiausiai J. Bidenui buvo diagnozuota koronavirusinė infekcija, privertusi jį atsitraukti iš įtemptos rinkimų kampanijos ir izoliuotis.

Įtemptas ir chaotiškas laikotarpis

J. Bideno sprendimas pasitraukti taip pat prisideda prie įtempto ir chaotiško JAV rinkimų laikotarpio. D. Trumpas liepos 13 dieną per kampanijos mitingą išgyveno pasikėsinimą nužudyti.

Jis prisijungė prie nedidelio JAV prezidentų, nusprendusių trauktis vos po vienos kadencijos, klubo: paskutinis iš jų buvo Lyndonas Johnsonas (Lindonas Džonsonas) 1968-aisiais. Tie metai taip pat pasižymėjo politine sumaištimi ir smurtu.

L. Johnsoną pakeitęs kandidatas, tuometinis viceprezidentas Hubertas Humphrey (Hubertas Hamfris), skaudžiai pralaimėjo Richardui Nixonui (Ričardui Niksonui).

Tačiau demokratai tikisi, kad K. Harris seksis geriau, ir viliasi, kad jai pavyks sutrukdyti baudžiamojoje byloje nuteistam D. Trumpui sensacingai sugrįžti į Ovalųjį kabinetą.

Pranešama, kad pastarosiomis savaitėmis J. Bideno kampanija tylomis vykdė tiesioginę rinkėjų apklausą, kurios metu buvo vertinama, kaip jai sektųsi konkuruoti su D. Trumpu.

Nors pirmaisiais darbo Baltuosiuose rūmuose metais K. Harris sunkiai sekėsi daryti įtaką, pastaraisiais metais ji tapo stipria kampanijos dalyve, pasisakančia už pagrindines idėjas, pavyzdžiui, teisę į abortą.

Buvusi prokurorė taip pat daug dėmesio skyrė savo gyvenimo istorijai, nes ji yra pirmoji moteris JAV istorijoje, užėmusi viceprezidento postą, taip pat – pirmoji juodaodė ir Pietų Azijos kilmės politikė šiose pareigose.

Demokratai turi nominuoti savo kandidatą per Demokratų partijos nacionalinį suvažiavimą Čikagoje rugpjūčio 19 dieną.

J. Bidenas pradėjo eiti pareigas 2021 metų sausį, pažadėjęs išgydyti „Amerikos sielą“ po ketverių neramių D. Trumpo valdymo metų ir sukrėtimo dėl 2021-ųjų sausio 6-ąją respulikono šalininkų įvykdyto Kapitolijaus šturmo.

Buvęs Baracko Obamos viceprezidentas savo valdymo metais prastūmė didžiulį popandeminio atkūrimo planą ir žaliosios pramonės schemą.

JAV sąjungininkai palankiai įvertino jo pažadą, kad „Amerika grįžta“ po D. Trumpo abejonių tarptautiniais aljansais, ir jo tvirtą paramą Ukrainai, kovojančiai kovoja su Rusijos invazija nuo 2022-ųjų.

Visgi jis sulaukė kritikos dėl katastrofiško JAV pasitraukimo iš Afganistano ir infliacijos, nors kiti ekonominiai rodikliai buvo palyginti neblogi.

Tačiau taip pat tvyrojo nuolatinis susirūpinimas dėl J. Bideno amžiaus ir virtinės nerangių akimirkų, įskaitant užkliuvimą lipant laiptais į prezidentinį lėktuvą ir krytį nuo dviračio.

D. Trumpas: J. Bidenui „netiko kandidatuoti“ į JAV prezidentus

J. Bidenui „netiko kandidatuoti“ ir „tikrai nėra tinkamas eiti“ JAV prezidento pareigas, sekmadienį pareiškė jo varžovas respublikonas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), Jungtinių Valstijų lyderiui pareiškus, kad jis traukiasi iš varžybų dėl Baltųjų rūmų.

„Sukčius Joe Bidenas netiko kandidatuoti į prezidentus ir tikrai nėra tinkamas eiti [pareigas] – ir niekada nebuvo!“ – D. Trumpas paskelbė savo socialiniame tinkle „Truth Social“ netrukus po J. Bideno pranešimo.

„Mes labai nukentėsime dėl jo prezidentavimo, bet labai greitai ištaisysime jo padarytą žalą. PADARYKIME AMERIKĄ VĖL PUIKIĄ!“, – pridūrė jis.

Šią savaitę D. Trumpas priėmė Respublikonų partijos nominaciją tapti kandidatu į JAV prezidentus lapkritį vyksiančiuose rinkimuose.

Clintonai giria iš prezidento rinkimų besitraukiantį J. Bideną, reiškia paramą K. Harris

Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas (Bilas Klintonas) ir buvusi valstybės sekretorė Hillary Clinton (Hilari Klinton) sekmadienį gyrė J. Bideno sprendimą nebesiekti perrinkimo ir išreiškė paramą viceprezidentei Kamalai Harris (Kamalai Haris).

B. ir H. Clintonai bendrame pareiškime gyrė J. Bideno „nepaprastą tarnybos karjerą“ ir teigė, jog jiems garbė paremti K. Harris, kad ši taptų demokratų kandidate.

JAV prezidentas J. Bidenas anksčiau sekmadienį pareiškė, kad nesieks perrinkimo lapkritį vyksiančiuose rinkimuose ir išreiškė paramą savo viceprezidentei K. Harris mesti iššūkį respublikonui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui).

„Niekas neprivertė mūsų labiau nerimauti dėl savo šalies, kaip antrosios D. Trumpo kadencijos keliama grėsmė. Jis pažadėjo būti diktatoriumi nuo pat pirmos dienos“, – sakė Clintonai pareiškime.

J. Bidenas nori perduoti estafetės lazdelę K. Harris

J. Bidenui išreiškus paramą savo viceprezidentei K. Harris, demokratai dabar susidurs su precedento neturinčiu procesu iki rinkimų likus mažiau nei keturiems mėnesiams.

Demokratai savo suvažiavimą Čikagoje surengs rugpjūčio 19–22 dienomis. Tai, kas turėjo būti J. Bideno „karūnavimu“, dabar tampa atviru konkursu, kuriame beveik 4, 7 tūkst. delegatų bus atsakingi už naujo kandidato, kuris vėlyvą rudenį mes iššūkį respublikonui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), parinkimą.

Jų laukiantis kelias nėra nei lengvas, nei akivaizdus, ​​nors J. Bidenas ir išreiškė paramą K. Harris. Yra neatsakytų klausimų apie logistiką, pinigus ir politines pasekmes.

J. Bidenas anksčiau šiais metais laimėjo pirminius rinkimus ir sueigas visose valstijose, išskyrus Amerikos Samoa teritoriją. Mažiausiai 3 896 delegatai yra pažadėję jį paremti.

Dabartinės partijos taisyklės neleidžia J. Bidenui perleisti jų paramos kitam kandidatui. Tačiau politiniu požiūriu jo parama greičiausiai bus svari.

J. Bidenui pasitraukus, demokratai techniškai pradeda nuo švaraus lapo. Tačiau realybėje jo pritarimas kandidatei stumia demokratus į nepažintą teritoriją.

Tiesioginė našta sutelkti tūkstančių delegatų paramą tenka K. Harris.

Dar prieš J. Bidenui paskelbiant apie savo sprendimą, demokratai galimais kandidatais, be K. Harris, įvardijo Kalifornijos gubernatorių Gaviną Newsomą (Geiviną Niusomą) ir Mičigano gubernatorę Gretchen Whitmer (Grečen Vitmer).

Tačiau kai kurie demokratai viešai, o daugelis – privačiai kalbėjo, kad akivaizdus sprendimas yra kandidate pasirinkti ją. Pergalės atveju K. Harris būtų pirmoji moteris, pirmoji juodaodė moteris ir pirmoji Pietų Azijos kilmės politikė JAV prezidento pareigose.

Atsižvelgiant į tai, kokie svarbūs juodaodžiai rinkėjai – ir ypač moterys – buvo J. Bideno nominacijai ir jo sprendimui pasirinkti K. Harris savo viceprezidente, manoma, kad demokratams būtų gana rizikinga pakeisti ją baltaodžiu kandidatu. 

Nors K. Harris nebuvo laikoma ypač mylima ar daug nuveikusia viceprezidente, geriausias scenarijus jai ir demokratams yra greitai užsitikrinti paramą ir sukurti vieningą frontą.

J. Bideno kampanija neseniai pranešė surinkusi 91 mln. dolerių (83,6 mln. eurų). Pridėjus demokratų komitetų sąskaitas, iš viso jo kampanija disponuoja daugiau nei 240 mln. dolerių (220,6 mln. eurų).

Kampanijos finansų ekspertai iš esmės sutinka, kad K. Harris galėtų kontroliuoti visas šias lėšas, nes kampanija buvo įsteigta jos ir J. Bideno vardu.

Jei demokratai paskirs kitą asmenį, o ne K. Harris, šis galėtų prieiti prie partijos sąskaitų, tačiau J. Bideno ir K. Harris sąskaitai būtų taikoma daugiau apribojimų, ir, pavyzdžiui, nebūtų galima tiesiog perleisti lėšų kitam kandidatui.

Dėl kandidato į viceprezidentus visada rengiamas atskiras balsavimas. Įprastai per suvažiavimą ratifikuojamas kandidato į prezidentus pasirinkimas. Jei K. Harris greitai pati sulauks paramos tapti kandidate į prezidentus, ji galėtų iškelti savo kandidatą ir delegatai jį patvirtintų. Tačiau procesas gali ir užsitęsti bei komplikuotis.

Be to, esama grėsmės, kad itin poliarizuotą rinkimų kovą dar apsunkins teisiniai ginčai valstijų ir federaliniu lygiu dėl demokratų kandidato. Keli konservatyvesni veikėjai jau yra pažadėję to imtis.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version