Bažnyčia Portugalijoje paskelbė kompensacijų už piktnaudžiavimo atvejus taisykles

ŠaltinisCNA

Portugalijos Bažnyčioje įvykdyto seksualinio išnaudojimo aukų prašymus skirti finansinę kompensaciją nagrinės dvi komisijos, kurių viena nagrinės bylas, o kita nustatys kompensacijų sumas, sakoma ketvirtadienį paskelbtuose Portugalijos Vyskupų Konferencijos (CEP) nuostatuose.

Finansinė kompensacija turėtų būti reikšminga nauda ir proporcinga įvertintos žalos rimtumui, be pretenzijų sumokėti tai, kas nesumokama, ar panaikinti tai, ko, deja, negalima panaikinti”, – sakoma CEP nuostatuose.

2023 m. vasarį buvo paskelbta galutinė Nepriklausomos komisijos seksualinės prievartos prieš vaikus Portugalijos Katalikų Bažnyčioje tyrimo ataskaita. Dokumente teigiama, kad nuo 1950 iki 2022 m. šalyje buvo mažiausiai 4815 aukų. Po šios ataskaitos buvo įsteigta VITA grupė, kuri stebi seksualinės prievartos prieš vaikus ir pažeidžiamus suaugusiuosius atvejus Portugalijos Katalikų Bažnyčioje.

Šių metų balandį CEP 209-ojoje plenarinėje asamblėjoje pritarė, kad Portugalijos Bažnyčioje seksualinės prievartos prieš vaikus ir pažeidžiamus asmenis aukoms būtų skiriama finansinė kompensacija. Tą patį sprendimą tą patį mėnesį per visuotinę asamblėją priėmė ir Portugalijos religinių institutų konferencija.
Prašymų skirti finansinę kompensaciją analizė

Pagal liepos 25 d. paskelbtus nuostatus prašymus dėl kompensacijos, kurie pradėti teikti birželio 1 d., galima teikti iki gruodžio 31 d. Juos gali pateikti „aukos arba jų teisinis atstovas VITA grupei, vyskupijų nepilnamečių ir pažeidžiamų suaugusiųjų apsaugos komisijoms arba religinių institutų ir apaštališkojo gyvenimo draugijų tarnyboms”.

Dėl kiekvieno prašymo išmokėti kompensaciją bus sudaryta tyrimo komisija”, – sakoma taisyklėse. Ši komisija „yra atsakinga už prašymų dėl finansinės kompensacijos nagrinėjimą, padarytų faktų, patirtos žalos pobūdžio ir dydžio, taip pat priežastinio ryšio tarp fakto ir žalos nustatymą”. Atlikusi analizę, ji turi parengti nuomonę dėl „prašymo skirti finansinę kompensaciją pagrįstumo arba nepagrįstumo”.

Šią komisiją sudarys du asmenys: vieną skirs VITA grupė, kitą – atitinkamos vyskupijos komisijos koordinatorius, o religinių institutų ir apaštališkojo gyvenimo draugijų atveju – kompetentinga instituto vadovybė. Į ją taip pat įeis „bent vienas specialistas iš teismo psichologijos srities ir, prireikus, iš teismo psichiatrijos srities (turintis medicininio-teisinio vertinimo patirties šiame konkrečiame kontekste) ir, jei įmanoma, teisininkas”.

Tada byla perduodama kompensacijų komitetui, kurio „funkcija bus nebe faktų nustatymas, o priteistinos kompensacijos dydžio nustatymas”.

Ją sudarys septyni žmonės, daugiausia teisininkai, turintys patirties šioje srityje. Du iš jų skirs CEP, du – nacionalinė vyskupijų nepilnamečių ir pažeidžiamų suaugusiųjų apsaugos komisijų koordinavimo grupė, vieną – Portugalijos religinių institutų konferencija ir du – VITA grupė.

„Nurodymų komiteto arba kompensacijų komiteto pateiktos nuomonės, tinkamai pagrįstos ir užantspauduotos, turi būti pateiktos Portugalijos vyskupų konferencijai arba kompetentingam aukštesniajam vyresniajam, kuris atitinkamai priims galutinį sprendimą dėl jų”, – sakoma nuostatuose.

Apie galutinį sprendimą, „tinkamai pagrįstą, bus pranešta prašymo autoriui, kompensacijos nustatymo komisijai ir bylos tyrimo komisijai”.

Finansinės kompensacijos bus mokamos iš CEP įsteigto fondo, į kurį solidariai prisidės visos Portugalijos vyskupijos, taip pat religiniai institutai ir apaštališkojo gyvenimo draugijos.

CEP nuostatuose teigiama, kad „nepriklausomai nuo prašymo skirti finansinę kompensaciją”, Bažnyčioje praktikuojamo seksualinio išnaudojimo aukoms ir toliau bus teikiama „medicininė, psichologinė ir (arba) psichoterapinė pagalba”.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version