Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas (Ilchamas Alijevas) trečiadienį sakė, kad buvo sukurtos sąlygos taikos susitarimui su sena priešininke Armėnija, ir pridūrė nenorintis dar vieno karo.
Kaukazo kaimynės ir priešininkės per pastaruosius tris dešimtmečius kariavo du karus dėl ginčijamo Kalnų Karabacho regiono, o pernai rudenį Baku per vienos dienos puolimą susigrąžino šios teritorijos kontrolę.
Taikos derybos, kurioms atskirai tarpininkavo Europos Sąjunga, JAV ir Rusija, įstrigo, nors abi šalys sakė, kad susitarimą buvo galima pasirašyti praėjusių metų pabaigoje.
„Šiandien svarbiausias dalykas tas, kad buvo sukurtos realios sąlygos taikos sutarties pasirašymui, – interviu televizijai sakė I. Aliyevas. – Štai kodėl mums reikia aktyviai dirbti dėl teksto.“
Gruodį abi šalys apsikeitė karo belaisviais. Tai buvo laikoma pirmu žingsniu siekiant normalizuoti santykius. Tačiau dar lieka daug neišspręstų klausimų, o prie sienos nuolat kyla susirėmimų.
I. Aliyevas išreiškė įsitikinimą, kad naujo karo su Armėnija nebus.
„Padarysiu viską, kas mano galioje, kad užkirsčiau tam kelią. Pakaks karų“, – sakė jis.
Tačiau jis dar kartą užsipuolė Prancūziją, kaltindamas ją pabloginus padėtį Kaukaze ir ruošiant Armėniją naujam karui – aprūpinant ją ginklais.
dar kartą užsipuolė Prancūziją, kaltindamas ją pabloginus padėtį Kaukaze ir ruošiant Armėniją naujam karui
Anksčiau trečiadienį azerbaidžaniečių Užsienio reikalų ministerija liepė Paryžiui nesikišti į šalies vidaus reikalus, Azerbaidžanui sulaikius šnipinėjimu kaltinamą prancūzą. Prancūzija tai pavadino savavališku sulaikymu.
Rugsėjo 19-ąją Baku pasiuntė karius į Kalnų Karabachą, kad susigrąžintų visą regioną, ir po mažiau nei parą trukusių kovų armėnų separatistai sudėjo ginklus bei sutiko reintegruotis į Azerbaidžaną.
Beveik visi regiono gyventojai armėnai – daugiau kaip 100 tūkst. žmonių – per kelias dienas pabėgo į Armėniją ir ten sukėlė pabėgėlių krizę.
Azerbaidžano pergalė užbaigė teritorinį ginčą, kuris ilgą laiką buvo laikomas neišsprendžiamu ir dėl kurio kilo du karai – 2020 metais ir praėjusio amžiaus 10-ame dešimtmetyje, – abiejose pusėse pareikalavę dešimčių tūkstančių gyvybių.