Austrijos katalikų vyskupai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame pritaria privalomam skiepijimui nuo koronaviruso. Antradienį bažnyčios atstovai pareiškė, kad tai turėtų būti riboto laiko ir „kraštutinė priemonė“ kovojant su koronaviruso pandemija.
Vyskupų konferencija pripažino, kad „privalomas skiepijimas yra rimtas kėsinimasis į asmens kūno neliečiamybę ir laisvę. Todėl jis leistinas tik tuo atveju, jei atsižvelgiant į proporcingumo principą, išnaudotos visos kitos galimybės apsaugoti gyventojus – pandemijos atveju sveikatos sistemą, taigi ir žmonių gyvybes“.
Vyskupai tvirtina, kad ne nuo asmens sąžinės, bet „galiausiai nuo valdančiųjų priklauso atsakomybė nuspręsti, ar sąlygos yra įvykdytos, ir ar dabar tikslinga laikinai įpareigoti skiepytis“. Austrijos vyriausybė planuoja iki savaitės pabaigos pristatyti privalomą skiepijimą. Vyskupai teigia, kad jie „išsamiai nebalsuoja dėl konkrečios planuojamo įstatymo formos“ ir todėl „nedalyvauja peržiūros procese“.
privalomas skiepijimas yra rimtas kėsinimasis į asmens kūno neliečiamybę ir laisvę.
Austrijos vyskupai taip pat nurodo, kad platų mokslininkų sutarimą – skiepijimą nuo „Covid-19“ vertina kaip „būtiną indėlį“ siekiant apsaugoti žmones nuo sunkių, gyvybei pavojingų ligų. Pareiškime sakoma: „Tie, kurie skiepijasi, taip pat apsaugo visuomenės sveikatos sistemas nuo per didelio vartojimo ir visus tuos, kuriems reikia intensyvaus medicininio gydymo ne dėl „Covid – 19“, o dėl kitų priežasčių.“ Dėl įtemptos situacijos ligoninėse „mes, vyskupai, dar kartą raginame žmones skiepytis. Primename popiežiaus Pranciškaus žodžius: skiepijimasis yra meilės aktas“.
Atsižvelgdami į visuomenės susipriešinimą, vyskupai ragina „gydančiai nusiginkluoti žodžiais ir gestais“, būti pasirengusiems susitaikymui ir maldai, ypač per adventą.
Diskusijų dėl kovos su „Covidu“ priemonių tinkamumo kontekste vyskupai įžvelgia „pavojingą visuomenės poliarizaciją“. Ji pasireiškia „perkaitusiu ir nepagarbiu būdu pulti vienas kitą neapgalvotais kaltinimais, smurtiniais žodžiais“. Vyskupai aiškiai nurodė protesto ribas: mėginimai susieti valstybines pandemijos suvaldymo priemones su nacionalsocialistiniu neteisingumo režimu turėtų būti atmesti.
„Tik pagarba priešingoms nuomonėms ir skirtingiems požiūriams gali užtikrinti taikų sambūvį.“ Ypač per adventą, kai daugelis žmonių trokšta daugiau tylos, sulėtėjimo ir palengvėjimo, vyskupai siūlo „kiek įmanoma susilaikyti nuo nereikalingų pasipiktinimų ir nevaisingų diskusijų. Susilaikykime nuo visko, kas galėtų ką nors sumenkinti, įskaudinti ir pažeminti. Tokia kolektyvinė pauzė būtų naudinga mums visiems“.
Tik pagarba priešingoms nuomonėms ir skirtingiems požiūriams gali užtikrinti taikų sambūvį.
Italų moralės teologas Martinas M. Lintneris skeptiškai vertino visuotinę pareigą skiepytis. Jo nuomone, tai būtų „pernelyg rimtas kėsinimasis į asmens laisves, ypač į teisę į kūno neliečiamybę“.
„Vis dėlto Bažnyčia turėtų būti atsargi dėl privalomo skiepijimo“, – tęsė Lintneris. Tačiau jis taip pat teigiamai vertino tai, kad Bažnyčios atstovai užima tvirtą poziciją, palankią skiepijimui. „Jie taip pat turėtų išreikšti savo pasitikėjimą mokslu bei medicinos tyrimais ir aiškiai pasakyti, kad skiepai yra gera apsauga sau ir kitiems, dabartinėje situacijoje netgi labdaros aktas.“