Atsistatydina Kenterberio arkivyskupas

ŠaltinisLAIKMETIS

Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby (Džastinas Velbis), pasitaręs su Anglijos Bažnyčios aukščiausiuoju valdytoju karaliumi Karoliu III, atsistatydino.

Pareiškime jis pripažino, kad praėjusią savaitę paskelbta Makino apžvalga atskleidė ilgai trukusį tylos sąmokslą dėl baisių Johno Smytho (Džono Smito) piktnaudžiavimų.

Serijinio prievartautojo sukelta krizė

Johnas Smythas buvo advokatas ir evangelikų krikščionis, kuris septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje ėjo keletą vadovaujančių pareigų „Iwerne Trust“. Šis fondas buvo labdaros organizacija, kuri organizavo vasaros stovyklas jauniems krikščionims.

1984 m. – praėjus dvejiems metams po pirmųjų kaltinimų – advokatas persikėlė į Zimbabvę ir ten įsteigė panašias evangelikų stovyklas.

1997 m. Smitas buvo suimtas po to, kai vienoje stovykloje mirė šešiolikmetis berniukas. Byla buvo nutraukta iki teismo, o advokatas persikėlė į Pietų Afriką.

Jis mirė Keiptaune 2018 m., sulaukęs 75 metų.

Po 2017 m. „Channel 4“ transliuoto dokumentinio filmo Hampšyro policija pradėjo tyrimą dėl Smytho piktnaudžiavimo. Mirties metu jis buvo ieškomas policijos apklausai ir buvo svarstomas prašymas jį išduoti Jungtinei Karalystei.

Manoma, kad Smythas yra labiausiai su Anglikonų bažnyčia susijęs serijinis prievartautojas.

Jis kaltinamas per penkis dešimtmečius seksualiai, psichologiškai ir fiziškai išnaudojęs apie 30 berniukų ir jaunuolių Jungtinėje Karalystėje ir 85 Zimbabvėje bei Pietų Afrikoje.

Pirmieji kaltinimai J. Smythui buvo pateikti 1982 m., kai “Iwerne Trust” vidinėje ataskaitoje buvo minimi „siaubingi“ berniukų ir jaunuolių sumušimai, dėl kurių kai kuriems iš jų bėgo kraujas.

Bažnyčios pareigūnai pirmą kartą apie piktnaudžiavimą sužinojo tuomet, kai gavo vidinės ataskaitos rezultatus. Naujausioje Makino apžvalgoje nustatyta, jog ataskaitos gavėjai „aktyviai dalyvavo slepiant“, kad ataskaitos išvados nebūtų atskleistos.

Apie Smytho piktnaudžiavimą viešai paskelbta tik po „Channel 4“ dokumentinio filmo.

Makino apžvalgoje nustatyta, kad jei apie Smythą policijai būtų pranešta anksčiau, tai būtų padėję atskleisti tiesą, užkirsti kelią tolesnei prievartai ir galbūt būtų buvęs priimtas apkaltinamasis nuosprendis.

Smythas pažinojo Kenterberio arkivyskupą Justiną Welby, nes pastarasis 1970-aisiais dalyvavo Iwerno stovyklose.

Nepriklausomame tyrime teigiama, kad nėra įrodymų, jog J. Welby „palaikė kokius nors reikšmingus ryšius“ su advokatu.

Tačiau Makino ataskaitoje nustatyta, kad Justinas Welby nepranešė policijai apie piktnaudžiavimą, kai tik sužinojo apie jį 2013 m. rugpjūtį, netrukus po to, kai tapo Kenterberio arkivyskupu.

J. Welby teigė, kad iki 2013 m. „neturėjo jokio supratimo ar įtarimo“ apie kaltinimus, tačiau nepriklausomoje ataskaitoje daroma išvada, kad mažai tikėtina, jog devintajame dešimtmetyje jis nebūtų žinojęs apie susirūpinimą keliančius Smytho veiksmus.

Atsistatydinimas labiausiai atitinka Anglikonų Bažnyčios interesus

„Kai 2013 m. apie įtarimus buvau informuotas ir man buvo pasakyta, kad pranešta policijai, klaidingai tikėjau, kad bus priimtas atitinkamas sprendimas“, – sakė Kenterberio arkivyskupas.

„Visiškai aišku, kad turiu prisiimti asmeninę ir institucinę atsakomybę už ilgą ir retraumuojantį laikotarpį nuo 2013 m. iki 2024 m.“

Anksčiau jis sakė, kad pasikalbėjęs su savo patarėjais neatsistatydins.

Tačiau šiandien jis pripažino: „Mano pareiga yra gerbti savo konstitucines ir bažnytines pareigas, todėl dėl tikslių terminų bus nuspręsta, kai bus baigta būtinų įsipareigojimų, įskaitant įsipareigojimus Anglijoje ir Anglikonų bendrijoje, peržiūra.

„Tikiuosi, kad šis sprendimas aiškiai parodo, kaip rimtai Anglikonų Bažnyčia supranta permainų būtinybę ir mūsų gilų įsipareigojimą kurti saugesnę Bažnyčią. Atsistatydinu liūdėdamas kartu su visomis išnaudojimo aukomis ir jį išgyvenusiaisiais.

„Pastarosios kelios dienos atnaujino mano seniai jaučiamą ir gilų gėdos jausmą dėl istorinių Anglikonų Bažnyčios nesėkmių užtikrinant saugumą. Beveik dvylika metų stengiausi įvesti patobulinimų. Apie tai, kas buvo padaryta, turi spręsti kiti.”

„Kol kas laikysiuosi savo įsipareigojimo susitikti su aukomis. Perduosiu visas kitas savo dabartines pareigas, susijusias su apsauga, kol bus baigtas būtinas rizikos vertinimo procesas,“ – sakoma Kenterberio arkivyskupo pareiškime.

Jis teigė, kad pasitraukimas iš pareigų labiausiai atitinka Anglikonų Bažnyčios interesus.

Iki antradienio daugiau kaip 13 000 žmonių pasirašė trijų Anglikonų Bažnyčios generalinio sinodo narių sukurtą peticiją, kurioje Welby raginamas pasitraukti.

Kenterberio arkivyskupas yra faktinis Anglikonų Bažnyčios vadovas.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version