Atnaujintas „Vatikano mergaitės” dingimo bylos tyrimas

Praėjus keturiasdešimčiai metų nuo Vatikano tarnautojo dukters penkiolikmetės Emanuelos Orlandi (Emanuelos Orlandi) mįslingo dingimo Romoje, Vatikano prokuratūra informavo, kad, atsižvelgdama į mergaitės artimųjų prašymą, pradės bylą.

Šventojo Sosto spaudos centro direktorius Matteo Bruni (Matėjus Brunis) pirmadienį „Vatican News” paskelbtame trumpame pareiškime pranešė, kad sprendimas atnaujinti tyrimą buvo priimtas iš dalies atsižvelgiant į kelis Orlandi šeimos prašymus.

M. Bruni sakė, kad Vatikano teisingumo skatintojas – iš esmės prokuroras – Alessandro Diddi (Aleksandras Didi) patvirtino sprendimą dar kartą pradėti bylą, kuri buvo uždaryta beveik trejus metus.

Dėl mergaitės dingimo ar galimo jos pagrobimo kartą, 1983 m., į atsakinguosius viešai kreipėsi popiežius šv. Jonas Paulius II.

Dingusiajai, jei ji yra gyva, kaip kad viliasi jos artimieji, sausio mėnesį sukaktų 55 metai.

Praeityje būta mėginimų jos dingimo istoriją susieti su pasikėsinimu į popiežiaus Jono Pauliaus II gyvybę 1981 m. Šią aplinkybę ir įvairius kitus spėliojimus apie galimas dingimo sąsajas su nusikalstamuoju pasauliu tyrė Italijos prokuratūra, tačiau 2015 m. dėl įrodymų stokos nutraukė bylą dėl E. Orlandi ir su jos dingimo įvykiu siejamos kitos penkiolikmetės mergaitės Mirellos Gregori mįslingo dingimo Romoje šešiomus savaitėmis anksčiau.

2016 m. Italijos kasacinis teismas nepriėmė apeliacijos atnaujinti tyrimą.

Vatikanas 2019 metais, prašant dingusios mergaitės artimiesiems, leido ieškoti galimų E. Orlandi palaikų pėdsakų Vatikano kapinėse, tačiau Vatikano prokuratūra dėl įrodymų stokos bylą nutraukė.

Emanuela Orlandi buvo Popiežiškųjų rūmų prefektūros pasiuntinio ir Vatikano miesto – valstybės piliečio Ercole Orlandi (Erkolio Orlandi) penkiolikmetė duktė. Jos dingimas 1983 m. birželio 22 d., kai ji išvyko į muzikos pamoką Romoje, dominavo laikraščių antraštėse ir daugelį metų buvo spekuliacijų objektas.

2020 m. balandį Vatikano teisėjas oficialiai nutraukė bylą, kuri buvo atnaujinta ankstesniais metais po to, kai Orlandi šeimos nariai pradėjo manyti, kad mergaitės palaikai gali būti Vatikano kapinėse. Atlikus šį tyrimą galiausiai buvo leista atidaryti du kapus Teutonų kolegijos kapinėse, esančiose Vatikanui priklausančioje teritorijoje greta miesto-valstybės; nustatyta, kad šie kapai buvo visiškai tušti, o netikėto posūkio metu Vatikano pareigūnai netoliese esančioje anksčiau nežinomoje kaulų saugykloje aptiko tūkstančius žmogaus kaulų – tačiau ne mergaitės.

2019 m. liepą atlikti su tyrimu susijusių kaulų fragmentų moksliniai tyrimai atskleidė, kad kaulai yra per seni, kad būtų mergaitės palaikai,kaip teigiama tuometiniuose Vatikano pareiškimuose.

Vatikano pareiškime nebuvo išsamiau paaiškintos priežastys, dėl kurių byla atnaujinama, tačiau visuomenės susidomėjimas šia byla atsinaujino praėjusių metų rudenį, kai „Netflix” išleido filmą „Vatican Girl: The Disappearance of Emanuela Orlandi” (liet. „Vatikano mergaitė: Emanuelos Orlandi dingimas”).

Marko Lewiso (Marko Liuiso) režisuoto dokumentinio serialo premjera vyko 2022 m. spalį. Seriale buvo rodomi interviu su asmenimis, kurie pateikė daugybę Orlandi dingimo teorijų, iš kurių nė viena nepasitvirtino.

Praėjus beveik dviem savaitėms po jos dingimo, popiežius Jonas Paulius II paminėjo ją savo kassavaitinėje „Viešpaties Angelo” maldoje ir paprašė atsakingų už jos dingimą prisistatyti.

Netrukus po to jos šeima ėmė sulaukti telefono skambučių iš žmonių, kurie teigė esantys susiję su Turkijos nacionalistų grupuotėmis ir sakė, kad pagrobė Orlandi kaip mainų auką, kad užtikrintų būsimo Jono Pauliaus pasikėsintojo nužudyti Mehmeto Ali Ağca (turkų teroristas, pagarsėjęs pasikėsinimu prieš popiežių Joną Paulių II 1981 metais, kuris gimė Ismaili kaime Malatijos srityje ir nuo vaikystės užsiiminėjo smulkiu plėšikavimu, priklausė gatvės gaujai, buvo kontrabandininku, – red. past.) paleidimą. Vėliau Ağca kelis kartus, paskutinį kartą 2006 m., tvirtino, kad mergaitė yra gyva ir sveika, galbūt vienuolyne. Tai niekada nebuvo patvirtinta.

Kiti spėliojo, kad su jos dingimu susijusi Italijos mafija arba kad ji buvo pagrobta dvasininko įsakymu, siekiant perduoti žinią Vatikane dirbančiam tėvui.

Dokumentiniame seriale paskutiniam epizodui paliekama teorija, kad Vatikanas buvo kaip nors susijęs su Orlandi dingimu, remiantis nauju interviu su dingusios mergaitės vaikystės draugu.

Vatikanas neigia, kad yra kaip nors susijęs su jos dingimu.

Orlandi šeimos advokatas pirmadienį laikraščiui „Wall Street Journal” sakė, kad šeima apie šį sprendimą sužinojo iš naujienų pranešimų.

„Džiaugiamės ir tikime, kad bus atliktas kruopštus ir išsamus tyrimas. Jei kokia nors atsakomybė tenka Vatikanui, atėjo laikas, kad ji paaiškėtų. Turime pateikti tiesą šeimai”, – sakė jis laikraščiui „Wall Street Journal”.

Dokumentinio serialo režisierius Lewisas neslepia, kad nepretenduoja išspręsti Orlandi dingimo paslapties, tačiau sakė, kad tikisi, jog „šeimos labui bus surastos tos paskutinės [dėlionės] dalys”.

1 KOMENTARAS

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version