REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Jubiliejaus metai – dėmesys kaliniams, saugumui ir piligrimams

ŠaltinisAFP-BNS

Popiežius Pranciškus antradienį oficialiai pradės 2025-uosius Šventuosius metus, atgaivindamas seną bažnytinę tradiciją, skatinančią tikinčiųjų piligrimines keliones į Romą.

Bažnyčios šventieji Jubiliejaus metai prasideda po išpuolio kalėdinėje mugėje Vokietijoje kylant naujų nuogąstavimų dėl saugumo.

Pradėdamas Kūčių mišias Pranciškus pravers Šv. Petro bazilikos Šventąsias duris. Jos bus atviros visus metus, kad pro jas galėtų praeiti, planuojama, maždaug 32 mln. piligrimų.

Pirmieji Šventieji metai buvo paskelbti 1300-aisiais, o pastaruoju metu jie paprastai skelbiami kas 25–50 metų. Dalyvaujantys maldininkai gali gauti indulgencijas – pagal šimtmečius Katalikų Bažnyčios tęsiamą tradiciją, susijusią su nuodėmių atleidimu.

Praėjusį kartą įprastas jubiliejus minėtas 2000-aisiais, kai šventasis Jonas Paulius II pradėjo trečiąjį Bažnyčios tūkstantmetį. Pranciškus 2015–2016 metais paskelbė specialų Jubiliejų, skirtą gailestingumui, o kitas planuojamas 2033-aisiais, kai bus minimos ypatingos Kristaus nukryžiavimo metinės.

Kas yra indulgencijos?

Pagal Bažnyčios mokymą, katalikams, išpažįstantiems savo nuodėmes, yra atleidžiama. Indulgencijos skirtos panaikinti galbūt likusias laikinąsias bausmes už atleistas nuodėmes.

Martyno Liuterio pasipriešinimas Bažnyčios praktikai pardavinėti indulgencijas įkvėpė jį XVI amžiuje pradėti reformaciją. Nuo Katalikų Bažnyčios 1562-ųjų Tridento Susirinkimo indulgencijų pirkimas ir pardavimas yra neteisėtas. Tačiau indulgencijos ir toliau teikiamos laisvai ir yra svarbus Šventųjų metų piligriminių kelionių elementas.

Pagal 2025-iesiems jubiliejui nustatytas normas, katalikai gali gauti indulgenciją, jei dalyvaus pamaldžioje piligriminėje kelionėje, mišiose ir teikiant kitus sakramentus bet kurioje iš keturių popiežiškųjų bazilikų Romoje ar Šventojoje Žemėje, arba kitose šventose Jubiliejaus vietose, „kad parodytų didžiulį atsivertimo ir susitaikymo poreikį“.

Indulgenciją taip pat galima pelnyti dalyvaujant labdaros, gailestingumo ar atgailos darbuose, pavyzdžiui, lankant kalinius, ligonius ar pagyvenusius žmones, arba atgailos dvasia bent vieną savaitės dieną susilaikant nuo beprasmiško blaškymosi, pavyzdžiui, socialinių tinklų, arba nuo nereikalingo vartojimo, arba paaukojant atitinkamą sumą vargšams ar padedant migrantams.

Kodėl daug dėmesio skiriama kaliniams?

Pranciškus jau seniai savo kunigiškojo pašaukimo skiriamuoju bruožu laiko tarnystę kaliniams ir Šventieji metai, skirti vilties žiniai, nėra išimtis.

Vienintelės kitos Šventosios durys, kurias Pranciškus asmeniškai atidarys šiais metais, yra Romos Rebibijos kalėjimo koplyčioje. Taip popiežius nori atkreipti dėmesį į būtinybę suteikti geresnės ateities viltį, ypač kaliniams.

Paskutinis didelis Šventųjų metų įvykis prieš jų pabaigą 2026-ųjų sausio 6-ąją bus Kalinių jubiliejus 2025-ųjų gruodžio 14-ąją.

Kas numatyta kalendoriuje?

Jubiliejaus kalendorius – didžiulis oficialių ir neoficialių Šventųjų metų renginių rinkinys, tapsiantis rimtu išbandymu Pranciškui, kuriam ką tik sukako 88-eri ir kuris į Kalėdų laikotarpį įžengė peršalęs.

Kiekvieną mėnesį numatyti du, trys ar keturi oficialūs Jubiliejaus renginiai, kuriuose Pranciškus turėtų dalyvauti ir kurie yra skirti tam tikroms žmonių grupėms: ginkluotosioms pajėgoms, menininkams, kunigams, vargšams, savanoriams ir mokytojams. Dar bus neoficialių Jubiliejaus renginių, kai atskiros vyskupijos ir kitos grupės organizuos savo piligrimines keliones į Romą.

Vienas neoficialaus Jubiliejaus kalendoriaus punktas, rugsėjo 6 diena, sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio, nes jį organizuoja Italijos asociacija „La Tenda di Gionata“, siekianti, kad LGBTQI nariai Katalikų Bažnyčioje jaustųsi labiau laukiami.

Kaip bus užtikrintas tokio žmonių srauto saugumas?

Romos meras Roberto Gualtieri (Robertas Gvaltjeris) teigė, kad saugumo planuose numatoma derinti tradicinę policijos veiklą – bus papildomai paskirta 700 pareigūnų – ir aukštųjų technologijų pasitelkimą stebėjimui: dronus ir vaizdo kameras, galinčias, pasitelkus dirbtinį intelektą, realiuoju laiku stebėti minios dydį ir spūsčių vietas.

„Bus daugiau transporto priemonių, daugiau žmonių ir labai, labai, sakytume, tvirtų ir svarbių saugumo priemonių“, – praėjusią savaitę žurnalistams sakė R. Gualtieri.

Vatikanas, stengdamasis kiek įmanoma sumažinti spūstis leido maldininkams iš anksto rezervuoti apsilankymą Šv. Petro bazilikoje.

Po to, kai Vokietijos Magdeburgo mieste užpuolikas penktadienio vakarą įsirėžė į minią kalėdinėje mugėje ir pražudė penkis žmones, Italijos valdžios institucijos policijos nuovadoms visoje šalyje išsiuntinėjo aplinkraštį su rekomendacija dėti maksimalias tyrimo pastangas ir nedelsiant sustiprinti stebėjimą bei policijos patruliavimą aplink kalėdines muges, parodas ir turistų lankomas vietas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte