REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus paragino katalikus grįžti prie Julijaus kalendoriaus

Pasaulio politinėje konferencijoje Abu Dabyje (JAE) Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus paragino popiežių Pranciškų pereiti prie Julijaus kalendoriaus.

Jis teigė, kad vieninga data, kurią 2025 m. Velykas švęs stačiatikiai, katalikai ir protestantai, yra „nuostabus sutapimas“.

Pasak jo, „tai puiki proga vienybei, juolab kad Velykų datos šventimo būdas buvo vienas klausimų, kurį sprendė Nikėjos Susirinkimas“.

„Tikras žingsnis senų konfliktų ištaisymo link būtų, kad Visuotinis patriarchatas ir mūsų Kuklumas paragintų Romos Katalikų Bažnyčią ir mūsų vyresnįjį brolį Jo Šventenybę popiežių Pranciškų grįžti prie Julijaus kalendoriaus bendram Velykų datos skaičiavimui.

Remiantis mūsų žiniomis apie Bažnyčią kaip Kristaus Kūną, šis realistinis pasiūlymas yra aiškus kelias į vienybę“, – sakė patriarchas Baltramiejus.

Fanaro vadovas nepatikslino, ar turi omenyje visišką Katalikų Bažnyčios perėjimą prie Julijaus kalendoriaus, ar tik Velykų datą.

Julijaus kalendõrius, metų skaičiavimo sistema, kurios pagrindas – regimasis metinis Saulės judėjimas.

46 pr. Kr. įvestas Romoje imperatoriaus Julijaus Cezario įsakymu, o vidutinė kalendorinių metų (Julijaus metų) trukmė 365,25 dienos: treji iš eilės metai, vadinami paprastaisiais, turi 365 dienas, ketvirtieji (jų skaičius dalijasi iš 4), vadinami keliamaisiais – 366 dienas.

Julijaus kalendorius pamažu plito krikščioniškose šalyse. 325 Nikėjos susirinkime Krikščionių bažnyčia priėmė Julijaus kalendorių. 6 a. metus pradėta skaičiuoti nuo Kristaus gimimo (prieš tai skaičiuota nuo Romos įkūrimo ar valdovų įžengimo į sostą).

Julijaus metai 11 min 15 s ilgesni už atogrąžinius (astronominį metų laikų kitimo periodą), todėl bėgant metams kalendorinės datos lėtai slinko metų laikų atžvilgiu.

Todėl po 1000 metų tas poslinkis sudarė 7,8 dienos. Neatitikimą tarp vidutinių kalendorinių ir atogrąžinių metų sumažino Grigaliaus kalendorius, kuris 1582 Vakaruose pakeitė Julijaus kalendorių.

Šio pakeitimo nepriėmė Rytų Bažnyčios, kurių liturginės švenčių datos ir toliau nustatomos pagal Julijaus kalendorių.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte