REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

„Atnešusiems didžiausią naudą žmonijai“ – Nobelio premijos, iškilmingi banketai

ŠaltinisBNS

Minint Alfredo Nobelio mirties metines antradienį bus išdalintos Nobelio premijos už pasiekimus medicinos, fizikos, chemijos, ekonomikos, literatūros ir taikos srityse.

Bus rengiamos dvi ceremonijos: 13 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku Osle, Norvegijoje, kur bus pagerbtas taikos premijos laureatas, ir 16 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku Stokholme, Švedijoje, kur bus įteikti kiti apdovanojimai.

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje paskirta amerikiečiams Victorui Ambrosui (Viktorui Ambrozui) ir Gary Ruvkunui (Gariui Ravkanui) už mikro-RNR atradimą ir jos vaidmenį potranskripciniame genų reguliavime

Nobelio fizikos premijos laureatai – JAV mokslininkas Johnas J. Hopfieldas (Džonas Dž. Hopfildas) ir Geoffrey E. Hintonas (Džefris E. Hintonas) iš Kanados už atradimus ir išradimus, įgalinančius mašininį mokymąsi naudojant dirbtinius neuronų tinklus.

Nobelio chemijos premija paskirta Davidui Bakeriui (Deividui Beikeriui) iš JAV už kompiuterinį baltymų projektavimą bei Jungtinėje Karalystėje dirbantiems Demisui Hassabi (Demisui Hasabiui) ir Johnui M. Jumperiui (Džonui M. Džamperiui) už baltymų struktūros nuspėjimą.

Nobelio literatūros premija buvo paskirta Pietų Korėjos autorei Han Kang „už intensyvią poetišką prozą, kurioje susiduriama su istorinėmis traumomis ir atskleidžiamas žmogaus gyvenimo trapumas“.

Nobelio taikos premija atiteko Japonijos organizacijai „Nihon Hidankyo“. Šiam judėjimui, vienijančiam branduolinių bombų sprogimus Hirošimoje ir Nagasakyje išgyvenusius žmones, taikos premija paskirta už „pastangas sukurti pasaulį be branduolinių ginklų ir už tai, kad jie įrodė, jog branduoliniai ginklai daugiau niekada neturi būti naudojami“.

Atominės bombos sprogimą Japonijoje išgyvenusių žmonių grupė buvo pranešusi, kad Osle 30 žmonių delegacija atsiims Nobelio premiją.

Tuo metu Nobelio ekonomikos premija atiteko JAV dirbantiems Daronui Acemoglu (Daronui Adžemohlui), Simonui Johnsonui (Saimonui Džonsonui) ir Jamesui A. Robinsonui (Džeimsui A. Robinsonui), padėjusiems suprasti tautų gerovės skirtumus.

Švedų filantropas A. Nobelis penkias premijas – medicinos, fizikos, chemijos, literatūros ir taikos – įsteigė 1895 metais parašytame testamente, kuriame nurodė, kad jos skiriamos tiems, kurie „atnešė didžiausią naudą žmonijai“. Ekonomikos premija, vienintelė, kuri nebuvo įsteigta testamentu, teikiama nuo 1969 metų ir formaliai vadinama „Švedijos centrinio banko ekonomikos mokslų premija Alfredui Nobeliui atminti“.

Praėjusią savaitę medicinos, literatūros, fizikos, chemijos ir ekonomikos premijų laureatai skaitė tradicines paskaitas Švedijoje, o vėliau šią savaitę numatytas Nobelio taikos premijos forumas.

Stokholme laureatai atsiims premijas – diplomus ir medalius – iš Švedijos karaliaus Karlo XVI Gustafo rankų, Osle laureatus apdovanos Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkė, dalyvaujant šalies karaliui Haraldui V.

Kiekvienoje kategorijoje taip pat numatyta 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) suma laureatui arba laureatams.

Antradienio vakarą Stokholme ir Osle įvyks iškilmingi banketai laureatams pagerbti.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte