REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Konservatoriai prašys KT įvertinti, ar G. Nausėda galėjo patvirtinti ne visą Vyriausybę

ŠaltinisBNS

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija prašys Konstitucinio Teismo (KT) įvertinti, ar prezidento Gitano Nausėdos dekretas, kuriuo patvirtinta ne visos sudėties Vyriausybė, nepažeidė pagrindinio šalies įstatymo.

Kaip pirmadienį frakcijos išplatintame pranešime teigė jos seniūnas Mindaugas Lingė, į KT kreipiamasi siekiant išsiaiškinti, su kokiu skaičiumi ministrų Vyriausybė dar gali būti tvirtinama ir legitimi.

„Suformavus nepilnos sudėties Vyriausybę, dingsta ir numatyti terminai per kiek laiko nepaskirti ministrai turi būti paskirti į pareigas. Tai gali sukurti prielaidas pažeisti konstitucinį atsakingo valdymo principą. Todėl Konstitucinio Teismo prašysime išsklaidyti abejones ir paaiškinti, kokiomis aplinkybėmis ir kokia sudėtimi turi būti tvirtinama Vyriausybė, kad ji galėtų pradėti eiti pareigas bei būtų teisėta“, – pranešime cituojamas M. Lingė.

Politikas taip pat pabrėžė, kad susiklosčiusi praktika nėra tapati situacijai, kai ministras atsistatydina ar yra atleidžiamas dėl nepasitikėjimo ir būtina kitam ministrui laikinai pavesti eiti jo pareigas.

„Iki kur yra riba, iki kiek ministrų gali būti nepatvirtinta, ar išvis gali būti tokia praktika taikoma. Pavyzdžiui, Seimo atveju Konstitucijoje yra nurodyta, kada Seimas yra laikomas išrinktu, (…) apie Vyriausybės sudarymą nieko nėra pasakyta, nėra pasakyta, kiek turi būti paskirtų ministrų, kad Vyriausybė galėtų pradėti darbą“, – žurnalistams Seime sakė M. Lingė. 

Vyriausybės įstatymas numato, kad ministerijos ir kitos valstybės institucijos privalo paskirtiems ministrams teikti medžiagą, reikalingą Vyriausybės programai parengti, tad, anot konservatorių, ši nuostata leidžia teigti, kad Vyriausybės programos rengimas yra ir paskirtų ministrų atsakomybė.

„Kyla klausimų, ar konstituciška, kai ministrai nedalyvavo programos rengime, Seimo nariams nebuvo sudaryta galimybė užduoti klausimų paskirtiems ministrams Vyriausybės programos svarstymo Seime metu, kaip jie vykdys programą ir ar tai atitinka Vyriausybės formavimo konstitucinę procedūrą“, – teigia M. Lingė.

Jis taip pat kėlė klausimą, ar prezidentui patvirtinus ne visos sudėties Vyriausybę ir likus laiko iki jos priesaikos Seime, nėra apeinamas įpareigojimas paskirtajam premjerui per 15 dienų suformuoti Ministrų kabinetą.

„Iki kokios ribos tai toleruotina, ar gali būti trys ministrai patvirtinti ir gali būti tokios nepilnos sudėties Vyriausybė. Šiandien tokius absurdiškus klausimus gal ir galėtume sau leisti klausti, bet kol neturime to tikrumo, galima visaip interpretuoti ir vertinti tą situaciją“, – kalbėjo konservatorius.

Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad KT gali suformuoti praktiką dėl Vyriausybės formavimo.

„KT suformuos praktiką, ar ateityje tokia procedūra gali būti taikoma, ar ne“, – žurnalistams teigė parlamento vadovas.

Anot jo, teisininkų bendruomenė ne vieną kartą yra diskutavusi, ar gali būti patvirtinta ne visos sudėties Vyriausybė, ar prezidentas turi teisę koreguoti premjero pateiktą sąrašą dekrete.

„Tokių klausimų yra, kai kuriais yra pasisakęs KT yra, tai dabar, jei tas kreipimasis bus priimtas, mes gausime atsakymą ateičiai ir bus labai aiškiai suformuota konstitucinė doktrina, kaip tokiu atveju turėtų elgtis prezidentai ir kitos vyriausybės“, – teigė Seimo pirmininkas.

G. Nausėda naująją Vyriausybę patvirtino praėjusią savaitę, joje nebuvo aplinkos ir teisingumo ministrų.

Naujieji ministrai Seime turėtų prisiekti šią savaitę, kai bus patvirtinta Vyriausybės programa.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte