„Dvasinis išnaudojimas“ gali tapti oficialiu nusikaltimu Bažnyčios teisėje. Tuomet jis būtų ne tik kitų nusikaltimų sunkinančia aplinkybe.
Tikėjimo mokymo dikasterija kartu su Teisės tekstų dikasterija sudarė darbo grupę, kurios „užduotis – išanalizuoti šią galimybę ir pateikti konkrečių pasiūlymų“ šiuo klausimu, rašoma lapkričio 22 d. datuotame ir šią savaitę internete paskelbtame Tikėjimo mokymo tarnybos dokumente.
Pasak notos, kurią pasirašė dikasterijos prefektas kardinolas Víctoras Manuelis Fernándezas (Viktoras Manuelis Fernandesas), o patvirtino popiežius Pranciškus, sąvoka „netikras misticizmas“ yra „pernelyg plati ir dviprasmiška išraiška“, kurią tam tikruose Bažnyčios kontekstuose reikia patikslinti.
Šis terminas atsiranda dikasterijos nuostatuose, susijusiuose su „problemomis ir elgesiu, susijusiu su tikėjimo disciplina, pavyzdžiui, pseudomisticizmo, tariamų apsireiškimų, regėjimų ir antgamtinės kilmės pranešimų atvejais“, – pastebima notoje.
Pasak dokumento, kanonų teisininkai kartais vartoja sąvoką „netikras misticizmas“ piktnaudžiavimo nusikaltimų kontekste, nors šiuo metu pagal kanonų teisę tai nėra deliktas arba nusikaltimas.
Dikasterija teigė, kad „netikras misticizmas“ taip pat minima 2024 m. dikasterijos dokumente „Tariamų antgamtinių reiškinių atpažinimo procedūrų normos“, kur nurodoma, kad „tariamų antgamtinių išgyvenimų ar pripažintų mistinių elementų naudojimas kaip priemonė ar pretekstas kontroliuoti žmones ar vykdyti piktnaudžiavimą laikytinas ypatingo moralinio rimtumo“.
Gegužę vykusioje spaudos konferencijoje, kurioje buvo pristatytos normos, kardinolas V. Fernándezas įspėjo dėl termino „netikras misticizmas“ dviprasmiškumo ir būtinybės patikslinti jo vartojimą.
Bažnyčios vadovybė „turi būti atsargi… terminas „netikras misticizmas“ vartojamas dažnai ir įvairiais atvejais“, – sakė jis.
Šis terminas gali turėti „vieną reikšmę vienam teologui ir kitą reikšmę kitam teologui; vieniems kanonistams jis turi vieną reikšmę, kitiems – platesnę“, – pridūrė jis.
V. Fernándezas sako, kad Bažnyčia „turi gerai paaiškinti, kas yra nusikaltimas, bet nevartoti termino „netikras misticizmas“.
Galima „kvalifikuoti „dvasinės prievartos“ deliktą, vengiant pernelyg plataus ir dviprasmiško išsireiškimo „netikras misticizmas“, – sakoma šią savaitę paskelbtame laiške.
Darbo grupei vadovaus Teisės tekstų dikasterijos prefektas, italų vyskupas Filippo Iannone (Filipas Janonė).