Laiškas, kuriame Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Keiro Starmerio (Kiro Starmerio) prašoma imtis veiksmų minties ir tylios maldos laisvei apsaugoti, buvo pasirašytas beveik 60 000 kartų.
Laišką paskelbė „Laisvės gynimo aljansas”, palaikantis šalies armijos veteraną Adamą Smithą-Connorą (Adamą Smitą Konorą), kuris praėjusią savaitę buvo nuteistas už tai, kad tyliai meldėsi abortų klinikos buferinėje zonoje Bornmute. Jam buvo nurodyta sumokėti 9 000 svarų sterlingų bylinėjimosi išlaidų.
Laiške rašoma: „Minties laisvė yra pagrindinė ir brangiausia mūsų teisė, kuri jau seniai pripažinta Didžiosios Britanijos įstatymuose ir visuose svarbiausiuose žmogaus teisių dokumentuose, pradedant Visuotine žmogaus teisių deklaracija.“
Jame teigiama, kad „labai nerimą keliantis žingsnis“ būtų, jei tyli malda vyriausybės gairėse būtų įvardyta kaip nusikalstama veika, kaip nurodė seras Keiras.
„Tyli malda nėra nusikaltimas, o valstybė neturi teisės cenzūruoti mūsų minčių“, – rašoma laiške.
„Laisvės gynimo aljanso” teisininkų komanda dabar svarsto, ar apskųsti apkaltinamąjį nuosprendį.
Organizacijos inicijuotoje peticijoje rašoma: „Ši byla Jungtinėje Karalystėje sukūrė pavojingą precedentą: tylios mintys ir asmeniniai apmąstymai dabar gali būti laikomi nusikaltimu.“
Toliau rašoma: „Adamas meldėsi tyliai ir stovėdamas nugara į objektą. Iš tikrųjų, jei Adamas būtų meldęsis apie klimato kaitą ar ką nors kita, teismo posėdis nebūtų įvykęs. Neteisėti buvo ne jo veiksmai, o jo minčių turinys, laikytas „nepritarimo“ abortams išreiškimu“.
Peticijoje atkreipiamas dėmesys į bylas, iškeltas kitiems asmenims už maldas abortų klinikų buferinėse zonose, pavyzdžiui, Isabel Vaughan-Spruce (Izabelė Vogan Sprius), kuri galiausiai buvo pripažinta nekalta ir po šešis mėnesius trukusio tyrimo sulaukė Vakarų Midlandso policijos atsiprašymo. Rugpjūtį ji gavo 13 000 svarų sterlingų kompensaciją iš vietos valdžios institucijų, kai šios pripažino, kad buvo pažeistos jos pagrindinės teisės.
A. Smitho-Connoro nuteisimas padidino susirūpinimą dėl „saugių prieigos zonų“, kurios nuo spalio 31 d. bus įrengtos aplink abortų atlikimo įstaigas visoje Anglijoje ir Velse, sukūrimo pasekmių.
Pagal naująsias taisykles bus laikoma nusikaltimu „paveikti“ asmens „apsisprendimą pasinaudoti aborto paslaugomis“ 150 m atstumu nuo abortų įstaigos. Už buferinių zonų pažeidimą gresia neribota bauda.
Organizacija teigė, kad šalis „dėl šių atvejų tampa tarptautine gėda“.
„Kaip mes, kaip tauta, galime ginti žmogaus teises visame pasaulyje, tačiau esame pirmoji Vakarų šalis, kriminalizavusi mintis ir maldas?“ – retoriškai klausiama peticijos pabaigoje.