Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis traukiasi iš partijos pirmininko posto ir atsisako mandato naujai išrinktame parlamente.
„Rinkėjų signalas ganėtinai aiškus tiek partijai, tiek man asmeniškai, būtų klaidinga to signalo neišgirsti. (…) Priimu sprendimą šiandien trauktis iš TS-LKD pirmininko pareigų“, – pirmadienį BNS ir LRT surengtoje porinkiminėje spaudos konferencijoje Valdovų rūmuose Vilniuje sakė G. Landsbergis.
Anot TS-LKD lyderio, pirmadienį po pietų kviečiamas partijos prezidiumo posėdis, jame konservatoriai tarsis dėl „kitų praktinių žingsnių“.
„Šalia to, (…) priimu sprendimą daryti pertrauką savo politinėje karjeroje (…) ir mandatą perleidžiu kolegai, kuris yra už brūkšnio“, – teigė jis.
Į naują parlamentą G. Landsbergis pateko pagal partijos sąrašą, o kovą vienmandatėje rinkimų apygardoje sekmadienį pralaimėjo liberalui Simonui Kairiui.
„Tolesnius planus sudėlios likimas ir laikas“
G. Landsbergis sako, kad pagrindinė jo sprendimo priežastis – rinkimų rezultatai.
„Tačiau, aišku, negaliu ignoruoti fakto, kad partija tampa stipriai neigiamo diskurso ar naratyvo įkaite, siejamo su manimi ar mano šeima“, – dėstė konservatorių lyderis.
„Manau, kad partija turėtų laisvai ieškoti galimybės, kaip transformuotis, atrasti savo kelią į priekį, kad jos neapsunkintų su mano asmeniu (…) siejami klausimai, kurie nuolat tampa rinkiminės kampanijos ar politinės darbotvarkės dalimi“, – dėstė jis.
TS-LKD pirmininkas anksčiau yra minėjęs, kad po parlamento rinkimų ketina dirbti opozicijoje.
„Yra tam tikras debesis iš paskos sekantis, (…) kuris eina paskui mane, mano šeimos narius. Reikalingas tam tikras perkrovimas ir partijai, ir man asmeniškai“, – kalbėjo konservatorių lyderis.
G. Landsbergis tvirtino, kad artimiausi jo planai susiję su užsienio reikalų ministro pozicija.
„Tolesnius planus sudėlios likimas ir laikas. (…) Pasaulis yra platus ir įdomus, manau, kad jis atneš įvairių galimybių“, – sakė jis.
G. Landsbergis negalėjo atsakyti, kiek laiko jis ketina atsitraukti nuo aktyvios politinės veiklos.
Pirmininko poste mato I. Šimonytę
G. Landsbergis teigė partijos pirmininko poste matantis premjerę Ingridą Šimonytę.
„Matau partiją, kuri yra pajėgi užtikrinti konkurencingą kovą dėl tolesnės lyderystės. (…) Pasirinkimų į pirmininkus yra ne vienas, procesas bus įdomus ir konkurencingas, aš taip pasakyčiau. Ar matyčiau Ingridą Šimonytę pirmininke? Tikrai taip“, – teigė TS-LKD lyderis.
Anot jo, svarbiausias uždavinys būsimajai valdžiai – gynybos stiprinimas.
„Nematau svarbesnio darbo Lietuvai per ateinančius ketverius metus kaip gynybos stiprinimas. (…) Kad ir ką darytume, kaip bebūtų, nėra svarbesnio uždavinio Lietuvai, nei ginti savo sienas“, – kalbėjo konservatorių pirmininkas.
G. Landsbergis sakė, kad liks TS-LKD nariu.
Konservatorių rinkimų štabo vadovas Mindaugas Lingė teigė, kad partija turi įsivertinti „rinkėjų siųstą žinią“.
„Turime atlikti tam tikrą analizę, kam tikrai ruošiamės skirti dėmesį, kad suprastume tų priežasčių anatomiją, kodėl taip nutinka ir kokia kalba reikėtų kalbėti ir apie save, ir apie savo vykdomus darbus“, – kalbėjo M. Lingė.
„Kad tas atgarsis ir žmonių pasirinkimai einant prie balsadėžių taptų ne visi prieš vieną, bet kad taptų vis labiau už kažką“, – pridūrė jis.
G. Landsbergis pasielgė garbingai, sako V. Čmilytė-Nielsen
Iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko pareigų po partijai nesėkmingų Seimo rinkimų nusprendęs pasitraukti Gabrielius Landsbergis pasielgė garbingai, sako Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Manau, kad jis priėmė garbingą sprendimą, taip jau yra, kad rinkimų metu lyderiui tenka ypatinga atsakomybė ir sėkmės, ir nesėkmės atveju“, – pirmadienį BNS ir LRT surengtoje porinkiminėje spaudos konferencijoje Valdovų rūmuose Vilniuje sakė V. Čmilytė-Nielsen.
G. Landsbergis kovą Centro-Žaliakalnio vienmandatėje rinkimų apygardoje sekmadienį pralaimėjo liberalui Simonui Kairiui.
„Simono Kairio rezultatas yra didelio padaryto darbo įvertinimas, ne tik per dvi savaites, rinkiminio spurto, tačiau, žinoma, viso ketverių metų darbo, tikrai džiaugiuosi šia pergale“, – sakė liberalų lyderė.
S. Kairys teigė, kad jo laimėjimas prieš G. Landsbergį apygardoje, kuri istoriškai yra sėkminga TS-LKD, yra labai reikšmingas.
„Man tai pozityvus ženklas kalbant apie didmiesčius, apie liberalų sugrįžimą į juos, tai geras impulsas, žingsnis į priekį ir toliau vystyti savo liniją, savo kryptį, nes visus tam reikiamus elementus turime“, – kalbėjo S. Kairys.
Liberalas sakė, kad jo laimėjimas prieš konservatorių lyderį nėra siurprizas.
„Mes jaučiamės padarę gerą kampaniją, labai neblogai įvykdyta strategija, taktiniai žingsniai. Čia nėra, mano galva, jokio siurprizo, nes kolegos oponento G. Landsbergio tokia laikysena neužtikrinta, neapsisprendimas, kažkoks nenoras buvo juntamas jau anksti, ir tai buvo vienas iš pagrindinių argumentų man asmeniškai renkantis apygardą, kur dalyvauti Seimo rinkimuose“, – dėstė S. Kairys.
Jis teigė nenorintis būti kaltinamas, kad prisidėjo prie G. Landsbergio pasitraukimo iš Seimo ir konservatorių lyderio pareigų.
„Nenorėčiau būti kaltinamas, kad Landsbergių pavardė dingo iš Lietuvos politikos. Mano galva, ypač antrasis turas buvo apie Kauną ir dalykus, susijusius su Kaunu, kurių tikrai neįmanoma pajausti (…) net ir tokiems kandidatams, kurie irgi būna Vilniuje ir tos specifikos nejaučia“, – sakė S. Kairys.
„Gabrieliaus pasirinkimai yra visiškai jo asmeniniai klausimai“, – pridūrė jis.
Pirminiais Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, konservatoriai Seimo rinkimuose liko antri su 28 mandatais.
Parlamento rinkimus laimėjo Lietuvos socialdemokratų partija, iškovojusi 52 mandatus.
Partija „Nemuno aušra“ laimėjo 20 mandatų, demokratai turės 14 mandatų, Liberalų sąjūdis – 12, o „valstiečiai“ – aštuonis.